Choć ból jest zazwyczaj sygnałem choroby lub innych zaburzeń, to w przypadku bólu krzyża i podbrzusza często jest inaczej. Towarzyszy on kobietom na różnych etapach życia: w ciąży czy w czasie menopauzy i jest wtedy normalnym, fizjologicznym objawem. Są jednak sytuacje, gdy bóle krzyża i podbrzusza to sygnały, z którymi powinno udać się do lekarza. Dowiedz się, jak rozpoznawać ich przyczyny i na co zwrócić uwagę!

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży

Bóle w okolicy krzyża i w podbrzuszu pojawiają się na różnych etapach ciąży. Zazwyczaj nie są powodem do obaw – to typowy fizjologiczny objaw. W niektórych przypadkach ból krzyża i podbrzusza w ciąży może oznaczać różnego rodzaju schorzenia ginekologiczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w poszczególnych trymestrach, a także tuż przed porodem.

Ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży? To nie tylko brak miesiączki. Ból podbrzusza i krzyża również jest jednym z sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

W pierwszym trymestrze ciąży ból w krzyżu i podbrzuszu oznacza, że płód rośnie, a macica intensywnie się rozciąga. Taki ból przypomina ten, który towarzyszy miesiączce.

Zobacz też:
Co to jest ból neuropatyczny i jak się go leczy? Charakterystyka dolegliwości neuropatycznych

Bóle podbrzusza i krzyża we wczesnej ciąży mogą niepokoić, gdy:

 • towarzyszy im krwawienie lub ropne upławy z dróg rodnych;
 • są nagłe i bardzo intensywne;
 • powodują wymioty lub nudności, omdlenia, utratę przytomności.

Przyczyną może być wówczas poronienie samoistne lub septyczne (gdy doszło do zakażenia) albo ciąża pozamaciczna.

Ból krzyża i podbrzusza po transferze zarodków w in vitro: co oznacza?

Kobiety, które starają się o dziecko i korzystają z metody in vitro, często zgłaszają bóle krzyża i podbrzusza po transferze zarodków – najczęściej po 3–6 dniach od zabiegów. Taki ból może oznaczać, że zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy. Często pojawiają się wówczas inne objawy: bóle jajników czy spuchnięte, obolałe piersi. Tego, czy doszło do implementacji zarodka, nie można jednak określić wyłącznie na podstawie samych objawów – do tego konieczny jest test ciążowy i badanie u lekarza.

Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem

Poród nie zawsze rozpoczyna się klasycznie, czyli skurczami odczuwanymi w dolnej części brzucha. Często ból pojawia się także w krzyżu – zależy to od tego, jak ułożona jest główka dziecka w kanale rodnym. Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem nie oznaczają, że musisz szybko jechać do szpitala. Zazwyczaj pojawiają się na kilka dni przed akcją porodową.

Czym są spowodowane bóle krzyża i podbrzusza w okresie menopauzy?

Menopauza u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Na bóle krzyża i podbrzusza w tym czasie skarży się jednak dość duża liczba pań. Ta dolegliwość jest dość nieprzyjemna, ale nie powinna nikogo niepokoić. Ból w krzyżu i dolnej części brzucha jest wynikiem zmian hormonalnych, które ostatecznie prowadzą do zaniku miesiączki: zmniejszonym wydzielaniem estrogenu i zwiększonym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych. Tego typu ból jest jednym z pierwszych sygnałów menopauzy.

Zobacz też:
Skąd bierze się ból szczęki? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Jakim chorobom mogą towarzyszyć bóle w krzyżu i podbrzuszu?

Boli cię krzyż i podbrzusze, ale nie jesteś w ciąży ani nie przechodzisz menopauzy? To może być objaw choroby, zwłaszcza jeśli problem utrzymuje się już dłuższy czas. W takiej sytuacji zawsze zgłaszaj się do lekarza, aby zdiagnozować dokładną przyczynę bólu.

Przy jakich chorobach i dolegliwościach może pojawić się ból podbrzusza i krzyża? Przyczyny to m.in.:

 • rozejście się spojenia łonowego;
 • nietrzymanie moczu;
 • infekcje dróg moczowych – zwłaszcza, gdy pojawi się towarzyszące bólowi podbrzusza i krzyża częste oddawanie moczu;
 • bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, promieniujące na dolną część brzucha;
 • schorzenia ginekologiczne: skręt jajników, zwyrodnienie mięśniaka macicy, pęknięta torbiel ciałka żółtego.

Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn – to też się zdarza!

Ból w krzyżu i podbrzuszu nie jest wyłącznie problemem pań. Takie objawy pojawiają się również u mężczyzn, choć zdarza się to rzadziej. Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn może być związany z następującymi chorobami:

 • zapaleniem jąder – ból promieniuje wówczas z jąder do jamy brzusznej i lędźwi;
 • zapaleniem prostaty – ta choroba objawia się również oddawaniem moczu w małych ilościach, kropelkami;
 • kamicą nerkową – ból występuje wówczas najczęściej tylko z jednej strony, jest bardzo intensywny i może towarzyszyć mu krwiomocz.

Ból krzyża i podbrzusza to dolegliwość, która w większości przypadków nie powinna cię niepokoić. Zawsze jednak dokładnie obserwuj swoje ciało i w razie innych towarzyszących objawów udaj się na konsultację do specjalisty.

Zobacz też:
Ból między łopatkami – co jest jego przyczyną? Poznaj ćwiczenia, które cię od niego uwolnią

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły