Ludzkie ciało składa się z ponad 650 mięśni, przy czym te najsilniejsze znajdują się właśnie w kończynach dolnych. Bóle mięśni nóg mogą dokuczać każdemu, choć często problem ten kojarzony jest ze starzeniem się. To błędne podejście, gdyż wiek jest tylko jednym z wielu czynników, mogących wpłynąć na twoje mięśnie i ich formę. Czujesz, że tego typu dolegliwości coraz częściej utrudniają ci życie? Zobacz, skąd bierze się ból mięśni nóg i podejmij najlepsze w danym przypadku leczenie.

Ból mięśni nóg i rąk – przyczyny nie związane z aktywnością fizyczną 

Bóle mięśni nóg przy chodzeniu bardzo często kojarzone są z aktywnością fizyczną, a dokładniej – ze zbyt intensywnym treningiem i towarzyszącym mu urazami. Brak rozgrzewki przed treningiem, zbyt ambitny program ćwiczeń, który dla organizmu okazuje się za dużym obciążeniem – to czynniki ryzyka. Możesz się przed nimi chronić, stopniowo zwiększając intensywność ćwiczeń lub wybierając takie formy aktywności fizycznej, które dla mięśni nie staną się zbyt wielkim obciążeniem. 

Zobacz też:
Ból jelit – co robić gdy się pojawi? Jak rozpoznać ten rodzaj bólu brzucha?

Niestety, ból mięśni może atakować kończyny górne i dolne z wielu innych powodów. Bywa, że w taki właśnie sposób objawia się stres. Często bolące mięśnie nóg mają związek z rozwijającą się chorobą reumatyczną czy osteoporozą. Dolegliwości takie mogą wynikać z chorób tarczycy oraz innych przypadłości, które wymagają odpowiedniego leczenia. A jak wygląda sytuacja w chwili, gdy pojawia się wyłącznie ból mięśni nóg? 

Ból mięśni nóg – przyczyna nie jest jedna

Dlaczego pojawia się ból mięśni nóg? Oto najczęstsze przyczyny bólu, który atakuje kończyny dolne:

 • urazy i kontuzje, często związane z wysiłkiem fizycznym; 
 • nadwyrężenie mięśni, np. spowodowane np. wykonywaniem tych samych ruchów przez dłuższy czas; 
 • nieprawidłowa postawa ciała, co skutkuje napięciem mięśni i ich bólem; 
 • niedobory magnezu i wapnia w diecie, objawiające się bolesnymi skurczami mięśni nóg;
 • borelioza; 
 • choroby mięśni, wywołane przez stany zapalne, infekcje bakteryjne i wirusowe; w przypadku tych ostatnich ból mięśni nóg najczęściej wywołują grypa i tężec. 

Kiedy pojawia się ból?

Chcesz wiedzieć, skąd bierze się ból mięśni nóg? Przyczyna może być skorelowana z czasem pojawienia się objawów.

Bóle mięśni nóg przy chodzeniu 

Jednym z częściej pojawiających się problemów jest ból mięśni nóg przy chodzeniu. Może być one spowodowany zwykłym przeciążeniem, ale nie możesz go zignorować. Ból mięśni nóg może być symptomem różnych chorób, w tym miażdżycy oraz zakrzepica żył głębokich. W przypadku tej ostatniej podjęcie na czas leczenia może się okazać kwestią życia i śmierci. 

Zobacz też:
Bóle rąk – jak ustalić przyczynę tej uciążliwej dolegliwości? Dowiedz się, jak skutecznie zwalczyć ból!

Ból mięśni nóg w spoczynku

A co w chwili, gdy odczuwasz ból mięśni nóg w spoczynku? W takim przypadku można mówić o zespole niespokojnych nóg, często pojawiającym się tam, gdzie występują niedobory żelaza w diecie. Leczenie RLS wymaga zazwyczaj wsparcia ze strony neurologa oraz przyjmowania leków wpływających na pracę ośrodkowego układu nerwowego. 

Bóle mięśni nóg od kręgosłupa

Ból mięśni nóg może mieć związek z kręgosłupem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której pojawia się zmiana zwyrodnieniowa. Jej skutkiem może być ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych, które mają wpływ na kończyny dolne. Jedną z takich dolegliwości jest rwa kulszowa, wymagająca profesjonalnego leczenia. 

Ból mięśni nóg w ciąży

W tym okresie szczególnie prawdopodobne jest wystąpienie bóle mięśni nóg. W ciąży znacznie zwiększa się masa ciała, co oznacza, że nogi muszą się zmierzyć z rosnącym obciążeniem. Ból mięśni nóg w tym czasie jest zjawiskiem naturalnym, choć gorączka czy uczucie rozbicia powinny wzbudzić czujność przyszłej mamy. 

W bezpiecznym łagodzeniu takiego bólu pomocne są okłady, masaże, a przede wszystkim odpowiednia ilość wypoczynku. Ważna jest również dieta, w której powinno się pojawić więcej produktów będących dobrym źródłem magnezu. 

Ból mięśni nóg – jak leczyć go w skuteczny sposób? 

Szukasz sprawdzonego sposobu, dzięki któremu – bez względu na główną przyczynę – złagodzisz uciążliwy ból mięśni nóg? Tu znajdziesz kilka sprawdzonych metod, na które możesz postawić zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie lekarskim. 

Zobacz też:
Ból kręgosłupa – jak się przed nim chronić?

Domowe sposoby na ból mięśni nóg

Ból mięśni nóg nie jest problemem zarezerwowanym dla współczesnych czasów. Z tego powodu możesz wykorzystać dobrze znane domowe sposoby na ból mięśni nóg. Oto kilka z nich: 

 • zimne lub gorące okłady – pomocne m.in. wtedy, gdy bóle mięśni nóg są skutkiem przeciążenia lub kontuzji;
 • masowanie obolałych mięśni;
 • wcieranie w obolałe miejsca octu jabłkowego; 
 • kąpiele z dodatkiem ziół o silnych właściwościach przeciwzapalnych;
 • kąpiele z dodatkiem siarki;
 • kąpiel z wykorzystaniem soli Epsom;
 • częstsze sięganie po takie przyprawy, jak przeciwzapalna kurkuma czy czosnek, znany ze swej skuteczności w walce z bólem i reumatyzmem. 

Leczenie bólu mięśni nóg

Jeśli wolisz postawić na leki na bóle mięśni nóg, możesz skorzystać z wielu środków dostępnych w aptece. Warto jednak ich wybór skonsultować z lekarzem. Możesz też sięgnąć po plastry, maści i okłady, dzięki którym złagodzisz dolegliwości bólowe w bezpieczny sposób. Jeśli ból mięśni nóg jest bardzo silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, możesz skorzystać z takich metod walki jak:

 • masaże;
 • fizjoterapia;
 • akupunktura. 

Jednocześnie, musisz ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli okaże się, że ból mięśni nóg w twoim przypadku jest objawem innej choroby, to na jej leczeniu musisz się skoncentrować. Nie unikaj zatem lekarza, gdyż w wielu przypadkach jego pomoc jest niezbędna. 

Ból mięśni nóg może poważnie utrudnić ci życie, warto zatem wiedzieć, w jaki sposób możesz go złagodzić. Chcesz uniknąć takich problemów? Pamiętaj, że regularna, za to umiarkowana aktywność fizyczna i zdrowa dieta to podstawa.

Zobacz też:
Co oznacza ból podbrzusza i pleców? Potencjalne źródła problemu

O autorze

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

Zobacz wszystkie artykuły