Keto jadłospis a liczenie kalorii

Jak to zwykle bywa – prawda leży gdzieś pośrodku. Niektórym osobom może ujść na sucho ignorowanie kalorii w diecie ketogenicznej. Jeśli jednak dopiero zaczynasz lub próbujesz osiągnąć określoną masę ciała, prawdopodobnie sensowne będzie skrupulatne liczenie kalorii na ketozie.

Samo liczenie kalorii to jednak nie wszystko. Różne diety mają różne efekty metaboliczne. Na przykład dieta ketogeniczna może zwiększać zapotrzebowanie na energię (czyli przyspieszać metabolizm) w porównaniu do diet o wyższej zawartości węglowodanów. Oznacza to, że osoby stosujące dietę keto, teoretycznie mogą spożywać więcej kalorii i utrzymywać swoją wagę. Czy to oznacza, że na keto można jeść tyle, ile się chce? Nie tak szybko.

Przekraczanie deficytu kalorycznego na diecie keto

W porównaniu z innymi dietami, na diecie keto trudniej jest się przejadać. Dzieje się tak dlatego, że dieta keto jest bardzo sycąca. Wykazano, że dieta keto zmniejsza uczucie głodu oraz podnosi uczucie sytości. To wszystko dzięki zmianom hormonalnym, które zawdzięczamy diecie ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna została również przetestowana w warunkach klinicznych. W jednym z badań kobiety z otyłością stosujące dietę ketogeniczną straciły więcej na wadze niż kobiety stosujące dietę niskotłuszczową o obniżonej kaloryczności. Zastanów się nad tym. Kobietom stosującym keto nie kazano ograniczać kalorii, a mimo to schudły więcej!

Zobacz też:
Bezglutenowy Keto Chleb – czym jest? Jakie są jego zalety?

Nie oznacza to jednak, że na keto można się przejadać bez zwracania uwagi na kaloryczność posiłków. Nawet jeśli są to kalorie przyjazne keto, zbyt duża ich ilość doprowadzi do przyrostu wagi. Orzechy i nabiał są tu prawdopodobnie największymi winowajcami, gdy na diecie ketogenicznej nie widzimy efektów.

Czy liczenie kalorii na diecie ketogenicznej jest niezbędne?

Określenie optymalnej liczby kalorii na diecie keto wymaga nieco wysiłku. Pierwszym krokiem w całym przedsięwzięciu powinno być określenie swojego celu związanego z masą ciała np. utrata wagi, utrzymanie wagi czy przyrost masy mięśniowej. Kiedy już znasz swój cel, musisz określić swoje dzienne spalanie kalorii i dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W jaki sposób? Wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów kalorii. Keto kalkulator kalorii pozwoli na określenie, ile dokładnie kalorii powinieneś spożywać, by osiągnąć zamierzony cel.

Spalanie kalorii vs spożyte kalorie

Jednym z ważniejszych współczynników w liczeniu kalorii na keto jest twoja masa ciała. W zależności od celu stosowania diety ketogenicznej możesz mieć do czynienia z jednym z trzech scenariuszy:

  • Waga pozostaje mniej więcej taka sama. Twoje spożycie kalorii jest mniej więcej takie samo jak ich spalanie.
  • Tracisz na wadze. Spożycie kalorii jest mniejsze niż ich spalanie.
  • Przybierasz na wadze. Liczba spożywanych kalorii jest wyższa niż liczba spalanych kalorii.

Mając wiedzę, ile kalorii powinieneś spożywać w kontekście tego, ile tych kalorii spalisz w ciągu dnia, masz możliwość zaplanować keto jadłospis, który doprowadzi cię do osiągnięcia zamierzonego celu.

Zobacz też:
Czy świece sojowe są zdrowe i ekologiczne?

Ketoza a liczenie kalorii

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem liczenia kalorii, czy nie, jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę jest to, że każdy jest inny. To, co sprawdza się w przypadku jednej osoby, może nie być skuteczne w przypadku innej. Kluczem w diecie keto jest nauczenie się, ile węglowodanów i ile tłuszczu należy spożywać, aby twoje ciało np. straciło na wadze.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły