Ocena

Zaburzenie krzepnięcia krwi to dosyć rzadka przypadłość. Czym jest hemofilia? Jakie są jej rodzaje? Czy można ją wyleczyć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Co to jest hemofilia?

Hemofilia jest rzadką chorobą wrodzoną, nazywana także skazą krwotoczną. Polega na tym, że dana osoba nie ma wcale lub ma niedobór czynników krzepnięcia krwi. W konsekwencji czas krwawienia znacznie się wydłuża, co może być groźne dla organizmu. Co ciekawe, zazwyczaj to kobiety są nosicielkami, natomiast chorują na hemofilię mężczyźni. 

Krzepnięcie krwi jest niezwykle ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Ten mechanizm zabezpiecza organizm przed wykrwawieniem się. Właściwe krzepnięcie krwi ma duże znaczenie nie tylko przy krwawieniu zewnętrznym, takim jak skaleczenie, ale także wewnętrznym, które może mieć gorsze konsekwencje.

Typy hemofilii

Można wyróżnić trzy typy hemofilii.

  1. Pierwszy to hemofilia A, która jest najbardziej powszechna i jest konsekwencją niedoboru czynnika VIII. 
  2. Kolejna jest hemofilia B, na którą choruje kilka procent chorych i jest konsekwencją niedoboru czynnika IX. 
  3. Ostatnim rodzajem jest hemofilia C, jest bardzo rzadka i niezależna od płci, polegająca na niedoborze czynnika XI.

Jakie są objawy skazy krwotocznej?

Czy hemofilia daje jakieś objawy? Co powinno cię zaniepokoić? Istnieją pewne czynniki, które powinny wzbudzić twoją czujność. Pierwsze objawy hemofilii mogą pojawić się u dzieci już w wieku przedszkolnym. Szczególną uwagę należy na to zwrócić w przypadku urazów lub wizyty u dentysty. Jeśli przy skaleczeniu rana bardzo krwawi i trudno jest ją zatamować, może wskazywać to na problemy z krzepnięciem krwi. Symptomami wskazującym na hemofilię mogą być częste krwotoki z nosa, często pojawiające się siniaki, krwawienie z przewodu pokarmowego

Zobacz też:
Pryszcze na plecach – bolesny i nieestetyczny problem młodszych i starszych

Z kolei, jeśli chodzi o krwawienie wewnętrzne, trudno jest zauważyć jego przebieg. W takiej sytuacji niebezpieczne są wylewy krwi do stawów. Wtedy objawy, które powinny cię zaniepokoić to ból, mrowienie, obrzęk, zmniejszona ruchomość stawu, który uległ urazowi.

Czy hemofilia jest dziedziczna?

Hemofilia jest chorobą genetyczną. Kobiety są jej nosicielkami, natomiast chorują na nią mężczyźni. Warto podkreślić, że tą chorobą nie można się zarazić w żaden sposób. U niektórych może wystąpić omawiana dolegliwość, nawet jeśli żadne z rodziców nie było chore. 

Hemofilia a wizyta u dentysty 

Warto zwrócić szczególną uwagę na wizyty u dentysty w przypadku osób, u których zdiagnozowano hemofilię. Pierwszym krokiem powinno być powiadomienie stomatologa o tej dolegliwości. Dzięki temu będzie można uniknąć negatywnych konsekwencji takiego zabiegu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać, jeśli ma dojść do wyrwania zęba. W takim przypadku trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, a w niektórych przypadkach zaleca się nawet przeprowadzenie zabiegu w szpitalu. 

Diagnostyka zaburzeń krzepnięcia krwi

Jeśli zauważysz niepokojące oznaki, które mogą wskazywać na hemofilię, koniecznie udaj się do lekarza. Prawidłowa diagnoza to klucz do sukcesu. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, który pomoże w diagnozie. Kolejnym krokiem będą odpowiednie badania. 

Metody leczenia hemofilii

Hemofilia to choroba nieuleczalna. Jednak lekarz może wskazać leczenie, które ułatwi życie z tym zaburzeniem krzepnięcia krwi. 

Pierwszym sposobem jest przyjmowanie przez osobę chorą koncentratu czynnika krzepnięcia krwi. Podaje się go dożylnie. Osoby, które mają hemofilię, powinny odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym z niezbędnych elementów jest legitymacja chorego, która może ułatwić pracę służbom ratunkowym, gdy dojdzie do wypadku. 

Zobacz też:
Nietrzymanie moczu – komu zagraża ten problem? Radzimy, jak sobie z nim poradzić

Pacjentom zaleca się uprawianie sportu i korzystanie z rehabilitacji. Chory na hemofilie może prowadzić normalne życie i nie musi rezygnować z żadnych przyjemności i aktywności. Ważne, żeby był pod stałą kontrolą hematologa i stosował się do jego zaleceń. 
Hemofilia nie jest chorobą, która utrudnia życie. Oczywiście chory powinien być pod stałą kontrolą lekarza i stosować odpowiednie leczenie. Hemofilii nie da się całkowicie wyleczyć, ale stosowane terapie przynoszą zamierzony skutek i pozwalają na normalne funkcjonowanie. Bardzo ważna jest obserwacja swojego organizmu i niebagatelizowanie niepokojących objawów. Wszystkie alarmujące sygnały powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty, który prawidłowo zdiagnozuje twoją przypadłość i wdroży leczenie. To czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę komfortu twojego życia.

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły