Niepokojące doniesienia na temat skuteczności wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Patogen ten jest według naukowców aż o 60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa, zwany brytyjskim.

Groźny wariant Delta

Te nowe informacje na temat cech dotyczących wirusa pochodzącego z Indii przekazał brytyjski epidemiolog prof. Neil Ferguson z Imperial College London. Zdaniem eksperta, ryzyko kolejnej fali zakażeń istnieje nawet w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba wykonanych szczepień jest szczególnie wysoka.

Prof. Ferguson dodał, że skala nowej fali zakażeń zależeć będzie od tego, jak skuteczne okażą się szczepionki w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom z powowud zakażenia. Jest on przekonany co do tego, że liczba zgonów będzie niższa.

W trakcie konferencji prasowej ekspert podkreślił, że wskaźnik R, który mówi o tempie transmisji wirusa w przypadku wariantu Delta oscyluje między 1,5 a 1,6. To z kolei oznacza, że 10 zakażonych osób przenosi go na 15-16 kolejnych.

Jak silna może być trzecia fala w Wielkiej Brytanii?

Profesor wskazał również, że nie sposób dziś ocenić, jak nowe zakażenia będą się przekładać na hospitalizacje, jednak trzecia fala zdecydowanie jest możliwa. Co więcej, jego zdaniem skala może być porównywalna do drugiej fali jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji, ale jednak nie tak poważna jeśli chodzi o skutki.

Dalej epidemiolog podkreślił, że niemal na pewno będzie mniej zgonów dzięki silnemu efektowi ochronnemu, jaki zapewniają szczepionki.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Gwałtowny wzrost liczby zwolnień z powodu depresji

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły