Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Polski rząd podjął w związku z tym decyzję na temat dalszych obostrzeń, które mają na celu spowolnienie transmisji patogenu. Restrykcje, które wprowadzono jeszcze przed Wielkanocą, zostają przedłużone aż do 18 kwietnia.

Mniej zakażeń, ale bardzo wysoka śmiertelność

W ostatnich dniach nie mamy co prawda do czynienia z lawinowym przyrostem nowych zachorowań na Covid-19. Niestety nie ma jednak dobrych wiadomości na temat osób hospitalizowanych. Tylko ostatniej doby zmarło prawie 640 osób zakażonych koronawirusem. Jak informuje resort zdrowia, obecnie zajętych jest aż 78% łóżek covidowych i 79% respiratorów.

Lockdown potrwa dłużej

W związku z brakiem poprawy sytuacji, rząd podjął decyzję o przedłużeniu obecnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski:

Konsekwencje zwiększonej mobilności w czasie świąt będą widoczne w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy fala będzie opadała, czy złapie ona „drugi oddech”. Musimy dokładnie przyglądać się sytuacji

Do 18 kwietnia wciąż zamknięte będą przedszkola oraz żłobki. We wszystkich szkołach obowiązuje system edukacji zdalnej. Zamknięte będą też wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Zakupów nie zrobimy też w centrach i galeriach handlowych (poza wyjątkami). Nie ulegają też zmianie limity dotyczące maksymalnej dopuszczalnej ilości osób w placówkach handlowych, na pocztach czy w kościołach.

Co z wakacjami? Nie ma dobrych wieści

Informacje przekazane przez szefa resortu zdrowia niestety nie napawają optymizmem. Trzeba się liczyć z tym, że także w trakcie majówki nie dojdzie do luzowania obostrzeń związanych z działalnością restauracji czy hoteli. Co gorsza, minister nie przedstawił też żadnych pozytywnych przewidywań dotyczących wakacji. Wciąż nie wiadomo, czy hotele będą wówczas całkowicie otwarte.

Zobacz też:
Indyjski wariant koronawirusa bardziej niebezpieczny? Nie ma na to dowodów

Jedyna dobra wiadomość ostatnich dni w kwestii epidemii koronawirusa w Polsce to przyspieszenie programu szczepień. Więcej piszemy o tym w artykule:

Koronawirus w Polsce. Dobre wieści na temat programu szczepień!

za: gov.pl, TVP Info

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły