Ocena

Zdrowy człowiek może zauważyć u siebie różną pracę serca. Jego rytm i prędkość zależny jest od wielu czynników – od stanu emocjonalnego po aktywność fizyczną. Regularna ilość uderzeń serca w ciągu jednej minuty wynosi 60-100. Jeżeli mięsień wykonuje więcej niż 100 skurczów na minutę, nazywa się to tachykardią. Istnieje kilka różnych rodzajów tej dolegliwości. Tachykardia zatokowa jest najczęstszym i jednocześnie najmniej groźnym z nich. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu – co to jest i jak je rozpoznać?

Co to jest tachykardia zatokowa?

Tachykardia zatokowa to innymi słowy częstoskurcz serca. Mięsień ten wykonuje wówczas ponad 100 uderzeń na minutę. Tachykardia patologiczna zwykle występuje bez objawów jakiejkolwiek choroby. Tachykardia zatokowa dotyka osoby w każdym wieku. Częstoskurcz serca nie zawsze jest powodem do obaw. Najczęściej jest to naturalna reakcja twojego organizmu na nietypowe warunki zewnętrzne. 

Rodzaje tachykardii

Istnieją 3 typy tachykardii:

 • tachykardia nadkomorowa – w tym przypadku typowe jest nierównomierne drżenie mięśni przedsionków serca. Wówczas serce może osiągnąć nawet 600 uderzeń na minutę. Spowodowane jest to przeważnie wewnętrznym automatyzmem komórek mięśnia sercowego;
 • tachykardia komorowa – wiąże się z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Impuls skurczu powstaje już w komorze serca, skąd też wzięła się nazwa tego schorzenia. Sam mięsień działa raczej regularnie, aczkolwiek może osiągnąć aż 250 uderzeń na minutę;
 • tachykardia zatokowa – najmniej groźny rodzaj skurczu. Zwykle pojawia się w odpowiedzi na duży stres lub wzmożony wysiłek fizyczny. Uderzenia serca wahają się wówczas w okolicy 100 uderzeń na minutę. 
Zobacz też:
Demencja – co to za choroba i jak się rozwija?

Czym, najprościej mówiąc, jest tachykardia zatokowa? To choroba serca objawiająca się zaburzeniem jego rytmu pracy. Wbrew pozorom, nie ma ona nic wspólnego z zatokami nosowymi. Jest to przyspieszenie bicia serca spowodowane nieprawidłowością w działaniu węzła zatokowego. Wszystkie inne funkcje mięśnia przy tym schorzeniu działają normalnie. 

Tachykardia zatokowa – przyczyny

Przyczyn tachykardii zatokowej może być wiele. Oto czynniki, które najczęściej powodują częstoskurcz serca:

 • stres;
 • używki, takie jak alkohol, kofeina lub nikotyna;
 • intensywny wysiłek fizyczny;
 • niedotlenienie;
 • utrata dużej ilości krwi;
 • nadczynność tarczycy;
 • udar cieplny;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • niewydolność układu krążenia;
 • przebyty zawał;
 • hipoglikemia (niedocukrzenie u diabetyków);
 • gorączka przy przeziębieniu lub grypie; 
 • niektóre leki;
 • odwodnienie;
 • zatrucie pokarmowe;
 • wstrząs;
 • sepsa.

Jeżeli żadne z powyższych przyczyn cię nie dotyczą, być może cierpisz na tzw. nerwicę serca. Taki stan może być wywołany przez przewlekły stres i stany lękowe. W takim przypadku możesz odczuwać też towarzyszące objawy: ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy. Niepokojąca jest też tachykardia pozornie nie spowodowana żadną przyczyną. Jeżeli odczuwasz przyspieszoną pracę serca lub zakłócony rytm tego mięśnia w stanie całkowitego spoczynku, koniecznie udaj się do lekarza.

Tachykardia zatokowa – objawy

Tachykardia zatokowa to reakcja fizjologiczna organizmu na nietypowe warunki. Jest ona raczej normalnym zjawiskiem, kwalifikującym się jako proces homeostazy ciała. Nieadekwatna tachykardia zatokowa to zbyt silne reagowanie organizmu i bicie serca przyspieszone do 100-160 uderzeń na minutę. W skrajnych przypadkach może powodować wzmożone zmęczenie lub nawet omdlenie. 

Zobacz też:
Borelioza – jakie są jej objawy i szanse na wyleczenie? Borelioza bez tajemnic

Istnieją też inne symptomy tachykardii zatokowej, poza kołataniem serca. Nie są one jednak szczególnie częste. Do towarzyszących objawów tachykardii należą:

 • duszność;
 • problemy z oddychaniem;
 • ból w obszarze klatki piersiowej;
 • napady kaszlu;
 • zawroty głowy;
 • uczucie słabości;
 • pojawienie się ciemnym plam przed oczami.

Najbardziej typowym objawem tachykardii zatokowej jest przyspieszona praca serca. Jeśli utrzymuje się ona dłużej niż około 5 minut, koniecznie udaj się do lekarza. Przypadłość jest szczególnie poważna, jeżeli duszności i ból w klatce także się utrzymują lub nasilają. 

Tachykardia zatokowa – diagnoza i badanie ekg

Kardiolog to lekarz, do którego powinieneś się udać, jeśli objawy wskazują na tachykardię zatokową. EKG to badanie, które ułatwi diagnozę. Jest to elektrokardiograficzny zapis czynności serca. Lekarz może też zlecić badanie EKG metodą Holtera. Oznacza to monitorowanie pracy twojego serca przez całą dobę. Inne badania diagnostyczne stosowane przy rozpoznawaniu tachykardii zawodowej to:

 • badanie elektrofizjologiczne – celowe wywołanie epizodu częstoskurczu serca w kontrolowanych warunkach;
 • wszczepienie pacjentowi pętlowego rejestratora – urządzenie to analizuje pracę serca przez kilka tygodni lub miesięcy. Takie badanie daje lekarzowi kompleksowy obraz pracy serca.

Tachykardia zatokowa – leczenie

Dopiero gdy schorzenie jest rozpoznane i zdiagnozowane można przystąpić do leczenia tachykardii zatokowej. Zwykle opiera się na terapii farmakologicznej. W celu stabilizacji pracy serca używa się beta-blokery, blokery kanału wapniowego, digoksyny lub leki antyarytmiczne. Tego typu substancje zmniejszają częstotliwość i nasilenie zaburzeń rytmu serca. Jeśli w twoim przypadku, metody te nie wystarczają, możliwe, że czeka cię wizyta w szpitalu.

Zobacz też:
Zaburzenia rytmu serca – jakie są objawy i przyczyny arytmii?

W skrajnych przypadkach, do leczenia tachykardii zatokowej może być konieczna kardiowersja elektryczna. Jest to sposób kontrolowania akcji serca wyładowaniami elektrycznymi. Są one krótkotrwałe i nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Jeśli cierpisz na tachykardię komorową lub migotanie komór być może konieczne będzie wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. To innowacyjne urządzenie pomaga regulować pracę serca. Jest szczególnie przydatne wśród osób odczuwających silne objawy tachykardii zatokowej lub jej innych rodzajów.

Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować objawów związanych z chorobami serca. Udaj się na wywiad do swojego lekarza rodzinnego, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek anomalie pracy tego kluczowego organu.

Tachykardia zatokowa to zaburzenie pracy serca, które jest stosunkowo niegroźne dla zdrowia. Może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Jest to dolegliwość wywołana nadwyrężeniem mięśnia sercowego. Tylko skrajne przypadki wymagają hospitalizacji. Częste kołatanie serca może wymagać stosowanie specjalnych leków. Zwykle jednak, przyspieszona praca serca powinna po chwili ustąpić samoczynnie. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z funkcjonowaniem twojego serca, skontaktuj się natychmiast z lekarzem kardiologiem.

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły