Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie polegające na uszkodzeniu tkanek stawu. Pojawia się wskutek nieprawidłowego obciążenia stawu i zaburzenia struktury chrząstki stawowej. We właściwie uformowanym stawie kości są zwrócone ku sobie i pokryte chrząstką stawową o sprężystej strukturze. Całość otacza torebka stawowa wraz z błoną maziową. Konstrukcja działa jako amortyzator dla kości oraz ułatwia poruszanie, zabezpieczając przed ścieraniem się końcówek kości.

Koksartroza i gonartroza – przyczyny

Miejscowy stan zapalny może prowadzić do przedostania się patologicznego płynu do stawu. To z kolei prowadzi do rozwoju schorzenia, np. zwyrodnienia kolana. Choroba ma dwie postaci: pierwotną oraz wtórną. Do najczęstszych przyczyn zwyrodnień stawów, takich jak gonartroza czy deformacja stawu biodrowego, należą:

 • urazy stawów i kontuzje;
 • wady wrodzone i rozwojowe układu kostno-stawowego;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • zaburzenia endokrynologiczne (cukrzyca, hipertyreoza, akromegalia);
 • choroby kości i stawów – m.in. martwica aseptyczna, zakażenia, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów;
 • odmrożenia.

Czynniki zwiększające ryzyko gonartrozy i innych zwyrodnień stawów

Niektóre czynniki wpływają na wzrost ryzyka wystąpienia zwyrodnienia kolana czy innych stawów. Należą do nich przede wszystkim:

 • starszy wiek;
 • nadwaga i otyłość;
 • zaburzenia struktury kolagenu (budulca chrząstki stawowej), wynikające z uwarunkowań genetycznych;
 • czynności, w których konieczne jest częste zginanie kolan, noszenie ciężarów, itp.;
 • przebyte urazy i kontuzje;
 • uprawianie sportu wyczynowego;
 • zaburzenia czucia położenia kończyny.
Zobacz też:
Depresja – choroba dzisiejszych czasów, której nie wolno lekceważyć!

Najczęstsze objawy zwyrodnienia stawów 

Symptomy, które często pojawiają się przy zwyrodnieniach stawów, to:

 • ból – najczęstszy objaw, początkowo występujący tylko w trakcie ruchu, a następnie także w spoczynku, może nasilać się w nocy przy gonartrozie;
 • ograniczenie ruchomości – zmniejszenie zakresu ruchów możliwych do wykonania, w postaci wtórnej następuje stopniowy zanik mięśni okolicy stawu;
 • deformacje obrysu stawu;
 • nadmierna czułość kończyny w trakcie dotyku ;
 • trzeszczenie w stawie podczas poruszania ;
 • wysięk.

Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego, biodrowego, kręgosłupa szyjnego

Choroba zwyrodnieniowa często rozwija się w więcej niż jednym stawie jednocześnie. Najczęściej schorzenie dotyka grupy stawów, np. jako zwyrodnienie stawu biodrowego. Zajmuje przede wszystkim staw biodrowy, kręgosłupa, rąk oraz kolan.

Ból w przypadku chorób stawów może mieć różne źródła i formę. 

Zwyrodnienie stawu biodrowego powoduje ból, który najczęściej odczuwany jest na przedniej powierzchni uda, od pachwiny aż do kolana w kierunku pośladków. 

Z kolei przy zwyrodnieniu kolana ból skupia się w obrębie kolana i jego najbliższej okolicy. Nasila się przy zginaniu nogi, np. podczas pokonywania schodów. 

W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego ból występuje głównie w okolicy głowy i karku. Powoduje sztywność i ograniczoną ruchomość.

Zwyrodnienia stawów – leczenie farmakologiczne

Farmakologiczne leczenie zwyrodnień obejmuje środki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz opioidy. Występują one w formie maści, żeli i preparatów stosowanych miejscowo. W przypadku zaostrzenia stanu zapalnego podaje się glikokortykosteroidy i kwas hialuronowy.

Leczenie zabiegowe zwyrodnień stawów

Choroby zwyrodnieniowe mogą być także leczone zabiegowo. W tym celu wykonuje się artroskopię, czyli zabieg oczyszczania stawu poprzez płukanie solą fizjologiczną. Drugim zabiegiem jest wstawienie tytanowej protezy zamiast naturalnego stawu (endoprotezoplastyka). Operacja ma miejsce przy zwyrodnieniu stawu kolanowego oraz biodrowego.

Zobacz też:
Płukanie gardła solą – sprawdzony sposób na stan zapalny

Terapie lecznicze zwyrodnień, bez znaczenia czy jest to zwyrodnienie stawy kolanowego czy biodrowego, mają na celu głównie zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie zakresu ruchu sprzed kontuzji.

Zwyrodnienia stawów – leczenie niefarmakologiczne

Leczenie niefarmakologiczne zwyrodnienia stawu kolanowego, biodrowego, szyjnego i innych polega przede wszystkim na redukcji masy ciała u pacjentów z nadwagą oraz fizjoterapii. Zabiegi kinezyterapii, szczególnie przy zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie możliwości ruchowych stawu oraz przywrócenie siły mięśniowej.

Zioła na stawy

Jako naturalne metody wspierania leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego, wskazuje się ziołowe okłady. Wśród ziół na stawy wymienić należy:

 • sarsaparilla;
 • pandan liść;
 • owoc dzikiej róży;
 • żywokost lekarski. 

Zioła mają działanie przeciwzapalne, dzięki czemu redukują dolegliwości bólowe oraz zmniejszają stan zapalny i obrzęk w stawach. W ten sposób poruszanie się jest łatwiejsze. Dodatkowo, przy zwyrodnieniu stawu kolanowego stosuje się jako pomoc zaopatrzenia ortopedyczne w postaci kul, lasek, a także butów i wkładek ortopedycznych. Innym naturalnym sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobami zwyrodnieniowymi jest stosowanie octu jabłkowego na stawy. Oliwę z oliwek lub olej kokosowy mieszamy z octem jabłkowym i wcieramy w bolące miejsce przez kilka minut. Metoda ta pomoże zniwelować ból związany ze zwyrodnieniem stawów.

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły