Kuloodporna kawa – skąd ten pomysł?

Bulletproof coffee to stosunkowo nowy pomysł amerykańskiego blogera. Dave Asprey podczas podróży do Tybetu zaobserwował nietypowy zwyczaj picia kawy. Mieszkańcy tego regionu dodają do swojego porannego napoju masło i mleko jaków. Postanowił on wypróbować ten przepis i nieco go zmodyfikować pod zachodnie realia. Według jego pomysłu, kawa kuloodporna zawiera zwykłe, dostępne w każdym sklepie masło i tłuszcz.

Przepis Dave’a Aspreya został opublikowany w 2009 roku. Od tego czasu kuloodporna kawa rozpowszechniła się na całym świecie. Jest stałą pozycją w menu wielu kawiarni. Ten sposób picia kawy zyskał wielu zwolenników wśród światowej sławy celebrytów. Powstały też oficjalne kawiarnie, serwujące bulletproof coffee jako główny napój. Pomysłodawca przypisuje kawie kuloodpornej niesamowite właściwości zdrowotne. Stąd też wzięła się jej wzniosła nazwa. Czy jego stwierdzenia są prawdziwe? Przekonaj się!

Kawa kuloodporna – hit czy kit?

Kawa z olejem kokosowym nie jest uniwersalnym lekiem ani cudownym środkiem. Jednak posiada wiele prozdrowotnych właściwości, z których wiele osób może skorzystać. Według pomysłodawcy, bulletproof coffee pomaga szybko zrzucić zbędne kilogramy, poprawić funkcjonowanie mózgu i znacznie polepszyć produktywność. Rzekomo daje też ogromny zastrzyk energii. Część z tych twierdzeń jest prawdziwa. Niestety, większość nie ma wcale oparcia na rzetelnych badaniach naukowych.

Zobacz też:
Jak obrać mango? Kilka prostych sposobów

Kawa kuloodporna – właściwości prozdrowotne

Działanie kofeiny jest rzeczywiście pobudzające i może usprawnić koncentrację. Duża ilość tłuszczu, jaką zawiera kawa kuloodporna, daje długotrwałe uczucie sytości. Zaspokojenie w ten sposób głodu rano wydaje się być korzystne dla osób odchudzających się. Kuloodporna kawa nie zawiera jednak prawie żadnych witamin ani minerałów. W związku z tym nie może być postrzegana jako wartościowe śniadanie. 

Sprawdzone efekty picia bulletproof coffee 

Rezultaty spożywania kawy kuloodpornej są następujące:

  • polepszenie funkcji kognitywnych i sprawności mózgu podczas całego dnia;
  • spory zastrzyk energii, motywacji i zwykłej chęci do życia;
  • uczucie sytości i wyeliminowanie chęci podjadania przekąsek.

Bulletproof coffee a aktywność fizyczna

Niektórzy decydują się na stosowanie kawy bulletproof jako przedtreningówki. Kofeina działa na układ nerwowy, zwiększając wydajność i koncentrację. Może w ten sposób faktycznie korzystnie wpłynąć na osiągnięcia sportowe. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wykazują właściwości wspomagające redukcję masy ciała. Spożycie ich może przyspieszyć i zwiększyć wydatki energetyczne podczas wykonywania zwykłych czynności lub ćwiczeń. Ten rodzaj tłuszczu jest szybciej transportowany do wątroby i od razu wykorzystywany. Nie jest to jednak działanie tak silne, jak zarzekają się zwolennicy tego napoju. Kuloodporna kawa powinna być spożywana w rozsądnych ilościach. Dawki oleju MCT przekraczające 30 g mogą skutkować problemami z żołądkiem i jelitami.

Kawa z olejem kokosowym nie została zbadana w sposób wystarczający, aby potwierdzić jej rzekomo cudowne działanie. 

Bulletproof coffee – przepis

Kawa bulletproof to nic innego jak kawa z olejem kokosowym. Przepis na bulletproof coffee wygląda następująco: 

  • do 250 ml świeżo zaparzonej kawy dodaj około 1-2 łyżki masła i taką samą ilość oleju kokosowego;
  • możesz też użyć innego oleju średniołańcuchowego (MCT);
  • pamiętaj, że masło powinno być niesolone;
  • lepiej też użyć wody filtrowanej i dobrej jakości ziaren kawy;
  • aby uzyskać jednolitą konsystencję napoju, warto użyć blendera lub miksera;
  • olej i woda nie łączą się ze sobą. Musisz więc odpowiednio mocno wymieszać ze sobą składniki. Tylko w ten sposób stworzą jednolity, gładki płyn.
Zobacz też:
Ciasto z cukinii – zdrowa i pyszna przekąska

Kawa bulletproof – dla kogo?

Wiesz już, jak wykonać bulletproof coffee. Przepis jest niezwykle prosty. Picie kuloodpornej kawy posiada swoje wady i zalety. Z pewnością nie powinna zastąpić ci pełnowartościowego posiłku. Możesz ją jednak spożywać jako uzupełnienie zbilansowanej diety. Kto może skorzystać na takim dodatku, a komu kawa kuloodporna nie będzie służyć?

Bulletproof coffee to produkt szczególnie zachwalany wśród zwolenników diety ketogenicznej. Napój ten nie zawiera praktycznie żadnych węglowodanów, za to mnóstwo tłuszczu. Z tego powodu, jest to popularna alternatywa wysokowęglowodanowego śniadania na diecie keto. Osoby o regularnie dużej dziennej aktywności fizycznej także skorzystają na piciu takiej kawy. Jeśli nie masz w zwyczaju dużo się ruszać i spożywasz dużo węglowodanów, ten napój nie jest dla ciebie. Zamiast pomóc ci schudnąć, może mieć wówczas odwrotne skutki. Unikać go powinny osoby na specjalnych dietach eliminacyjnych. Jeżeli cierpisz na problemy z nieodpowiednim zakwaszeniem żołądka, także nie powinieneś/aś jej pić. Jeżeli nie jesteś pewien/a skutków bulletproof coffee na twoim organizmie, wypróbuj najpierw jej niewielką ilość.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły