Nie jest istotne to, czy mamy domowe biuro, czy chodzimy do biura, by pracować stacjonarnie. Inwestycja w wygodną pozycję podczas pracy – dostosowaną do indywidualnych potrzeb – na pewno zaprocentuje. Tym bardziej, że nowoczesne meble ergonomiczne, także do biura domowego, to szeroki wybór i nowoczesny design uatrakcyjniający przestrzeń. A co do samej ergonomii, to zastosowane przy konstrukcji mebli jej zasady pozwalają stworzyć podczas wykonywania zadań najbardziej korzystne dla człowieka warunki. Chodzi tu zarówno o uwarunkowania fizyczne, jak i psychiczne. Osiągnięty w ten sposób komfort pracy przekłada się nie tylko na mniejsze zmęczenie, ale również na efektywniejsze działania. Dlatego wybierz meble – regały, krzesła, biurka czy ścianki działowe – zapewniające w pracy dobrą akustykę, które pomogą w osiągnięciu tego celu.

Jak wpływa na zdrowie praca w pozycji siedzącej

Pozycja siedząca nie jest tą najbardziej naturalną i najkorzystniejszą, jeśli chodzi o ludzkie zdrowie. I nie chodzi tu tylko o powszechnie znane dolegliwości związane z naszym układem kostnym. Praktycznie nieruchome siedzenie za biurkiem przez osiem godzin to nie tylko bóle kręgosłupa i stawów, które mogą skutkować zwyrodnieniami. To także gorsze ukrwienie narządów wewnętrznych, a więc gorsze ich funkcjonowanie. Poza tym praca siedząca za biurkiem może się przyczynić do rozwoju takich chorób jak: cukrzyca, nowotwór czy choroby serca. Brak ruchu podczas wykonywania pracowniczych obowiązków to niestety także spowolnionym metabolizm, co skutkuje nadprogramowymi kilogramami i przyczynia się do rozwoju chorób. I tak koło się zamyka.

Zobacz też:
Detoks alkoholowy w Warszawie – przejściowa moda czy rewolucja w leczeniu kaca?

Funkcjonalne meble ergonomiczne, czyli jakie?

Meble funkcjonalne to takie, które ułatwiają wykonywanie pracowniczych obowiązków. Zaś ergonomiczne to te – jak już wcześniej wspomniano – które biorą pod uwagę potrzeby fizyczne i psychiczne człowieka. W ten sposób przyczyniają się do stworzenia komfortowego miejsca pracy. Takie meble łączące w sobie funkcjonalność i ergonomię powstają w oparciu o wieloletnie badania i z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. W większości z nich ważnym elementem jest regulacja poszczególnych elementów. W ten sposób krzesło czy biurko są idealnie dopasowane do anatomii pracowników. 

Wygoda użytkowania i zdrowie dla ciała

Dopasowanie mebli do wzrostu użytkowników i ich budowy poprzez regulację różnych elementów wyposażenia biura: wysokości, zagłówków, oparcia, podłokietników czy siedziska, to nie wszystko, czym się wyróżniają nowoczesne ergonomicznej meble funkcjonalne. To także meble, które… zmuszają do ruchu nawet podczas pracy siedzącej. Dzięki temu nasza pozycja w pracy – nawet biurowej – nie jest statyczna. A to wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie, kondycję organizmu oraz… szczupłą sylwetkę. Takie meble to rozwiązanie, które pozwala zażyć dawkę ruchu nawet podczas godzin pracy.

Krzesła obrotowe to nie wszystko

Odpowiednio dobrane krzesło to podstawa, jeśli chodzi o zdrowie naszego kręgosłupa. Dziś jednak krzesło obrotowe z regulowanymi prawie wszystkimi elementami to niejedyna opcja, jeśli chodzi o meble biurowe tego typu. Coraz częściej przestrzeń biurową wypełniają krzesła i taborety angażujące podczas siedzenia różne partia ciała. Do takich należą:

  • stołki siodłowe,
  • stołki pilates,
  • piłki balansujące.
Zobacz też:
Tabletka „dzień po” EllaOne – kto może wystawić receptę online?

Wszystkie wymienione wyżej krzesła i siedziska ergonomiczne dbają o to, byśmy utrzymywali ciągle prawidłową postawę ciała poprzez odpowiednie balansowanie nim. Wzmacnia to mięśnie pleców, które tradycyjne krzesła osłabiają, a to z kolei źle wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Balans ciałem to także odpowiedni przepływ krwi wewnątrz organizmu. To z kolei zapobiega groźnym zakrzepom. Wymuszony podczas siedzenia ruch to także pobudzenie w organizmie limfy, której zastój prowadzi do obrzmienia na przykład nóg. Piłki balansujące jako siedzisko znakomicie rozluźniają mięśnie miednicy oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Co prawda do takich krzeseł trzeba się przyzwyczajać, dlatego należy sukcesywnie zwiększać liczbę godzin, podczas których takich siedzisk używamy. Meble do biura – jak widać – mogą się przyczynić do tego, byśmy pozostali aktywni (i zdrowi) nawet w biurze.

Biurka regulowane i sprzęt do ćwiczeń – aktywne biuro

Meble do biura przyjazne naszemu ciału są wyposażeniem tak zwanych biur aktywnych, w których to sprzęt zmusza pracowników do ruchu. Bardzo popularne są biurka do pracy na stojąco. Automatycznie podnosi się ich blat i w ten sposób możemy zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. A ta jest o wiele bardziej dogodna dla naszej postawy. Zmiana pozycji pozwala też na odzyskanie skupienia. Takie biurko z zapisanymi danymi co do wysokości blatu może służyć wielu pracownikom, co jest rozwiązaniem ekonomicznym. Aktywne biuro to także… sprzęt do ćwiczeń. Bieżnie czy rowerki stacjonarne pozwalają nie tylko odetchnąć fizycznie, ale i psychicznie. Wszak nie od dziś wiadomo, że ruch działa zbawienie także na nasz umysł. Chwila ruchy dzięki wydzielaniu endorfin to patent na dobry nastrój.

Zobacz też:
Inhalacje z soli fizjologicznej – domowy sposób na walkę z objawami przeziębienia

Nowoczesne ergonomiczne meble do biura to szeroka oferta dostępna między innymi na ajprodukty.pl. W asortymencie znajdziemy szereg mebli, które pozwolą dbać nam o nasze zdrowie, a także gustownie wypełnią miejsce pracy.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły