W jaki sposób organizm radzi sobie z alkoholem?

Alkohol uwalnia się z organizmu w taki sam sposób u każdego z nas. Jednak tempo tego procesu może być różne, ponieważ uwarunkowane jest różnymi czynnikami. Aby dowiedzieć się, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu, warto najpierw zapoznać się z procesem jego spalania przez organizm. Wchłanianie alkoholu następuje już w jamie ustnej. Później przenika do krwi przez błonę śluzową żołądka i przez jelito cienkie. Krew powoduje, że rozprzestrzenia się on po całym ciele. Już po 30 minutach od spożycia, osiąga maksymalne stężenie. Możesz opóźnić jego działanie na tym etapie, spożywając jedzenie bogate w białko i tłuszcze. Gdy alkohol dotrze do wątroby, następuje jego eliminowanie z organizmu. Trzeba podkreślić, że ten etap trwa zdecydowanie dłużej niż etap jego wchłaniania. Reakcja chemiczna, jaka zachodzi w wątrobie, to przemiana alkoholu w aldehyd octowy. Pewnie wiesz, że jest on bardzo toksyczny. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile czasu potrzebuje twój organizm, aby spalić alkohol zawarty w jednym piwie? Aż 3 godziny! 

Co wpływa na proces spalania alkoholu?

Zastanawiasz się co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć? Musisz wiedzieć zatem, jakie czynniki mają wpływ na proces spalania alkoholu w twoim organizmie, a jest ich sporo. Po pierwsze, ważne są posiłki, które spożywasz w trakcie imprezy. Zaleca się spożywanie potraw bogatych w białko i tłuszcze. To sprawi, że nie odczujesz stanu upojenia tak szybko, jak przy piciu na pusty żołądek. Jedzenie będzie stanowiło również pewnego rodzaju osłonę dla twojej wątroby. Po drugie, znaczenie ma również waga ciała. Jednak nie same kilogramy, a proporcje masy mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej. Osoby, które mają rozbudowaną tkankę mięśniową i są dobrze zbudowane, będą bardziej odporne na działanie alkoholu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Kobiety są bardziej narażone na jego działanie, ponieważ mają niższy poziom wody w organizmie. Osoby osłabione i przemęczone również zaliczają się do tej grupy.. 

Zobacz też:
Węglowodany proste – smaczny, słodki sposób na uzależnienie. Czy należy wyeliminować z diety cukry proste?

Skuteczne sposoby na wytrzeźwienie po alkoholu

Wiesz już, jak spala się alkohol i co wpływa na ten proces. Przejdziemy zatem do najważniejszej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie: jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu? Wyjaśniamy!

Chcesz jak najszybciej wytrzeźwieć, ponieważ musisz iść do pracy, kierować samochodem i masz wiele obowiązków? Zdecydowanie trzeba było pomyśleć o tym wcześniej i powstrzymać się przed wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu. Wpadki zdarzają się jednak nawet najlepszym, dlatego mamy dla ciebie pomocne rady. Pamiętaj jednak, że wszystkie wymienione sposoby na wytrzeźwienie nie przyspieszą pracy wątroby i procesu usuwania alkoholu z twojego organizmu. Mogą one jedynie poprawić twoje samopoczucie i sprawić, że nabierzesz energii. Dolegliwości związane z wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu, nie będą tak uciążliwe. Działania te mogą ograniczyć zatrucie po upojnym wieczorze i zmniejszyć kaca. 

Kroplówka witaminowa sposobem na szybkie wytrzeźwienie

Jedną z najbardziej skutecznych sposobów na to, jak wytrzeźwieć szybko, jest podanie specjalnej witaminowej kroplówki. Jednak tej czynności nie możesz wykonać w domu. Jeśli masz taką możliwość, udaj się do specjalisty. Obecnie na rynku jest wiele klinik oferujących takie usługi. Z pewnością nie będzie to najtańszy sposób, na walkę z konsekwencjami po wypiciu alkoholu.

Suplementy na kaca 

Jeśli chodzi o medyczne specyfiki, oprócz kroplówki, w aptekach dostępne są również suplementy i środki doraźne na kaca. Ich zadaniem jest zwalczenie przykrych i męczących dolegliwości, które odczuwasz po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Możesz wypróbować również ten sposób na wytrzeźwienie. 

Zobacz też:
Brzuch po ciąży – jak odzyskać dawną sylwetkę zdrowo, bezpiecznie i szybko?

Jak szybko wytrzeźwieć?

W twojej głowie pojawia się pytanie: co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć? Oto wskazówki, co robić w takiej sytuacji:

  1. woda może pomóc ci szybciej wytrzeźwieć. Czy wiesz, że alkohol, który wypiłeś wczoraj, zaburza gospodarkę wodną w twoim organizmie?Odwodnienie zawsze wpływa niekorzystnie na twoje samopoczucie, dlatego tak ważne jest picie dużej ilości wody. Świetnie by było, gdybyś również podczas imprezy, między drinkami pił duże ilości wody. Jednak dobrze wiemy, że nie zawsze jest to możliwe i nie pamiętamy o tym podczas dobrej zabawy,
  2. aby szybko wytrzeźwieć po alkoholu, zjedz także pożywne i wartościowe śniadanie;
  3. wypij pyszną kawę lub herbatę z cytryną;
  4. aby jak najszybciej wytrzeźwieć, weź zimny prysznic. Ten sposób na szybkie wytrzeźwienie oczywiście nie usunie alkoholu z twojego organizmu. Pozwoli jednak ci się ożywić i doda energii, której tak bardzo potrzebujesz;
  5. ćwicz. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak szybko wytrzeźwieć, musisz wiedzieć, to może warto pomyśleć o wysiłku fizycznym? Dzięki niemu również pobudzisz i rozruszasz swój organizm. Wskazane są lekkie ćwiczenia na świeżym powietrzu lub chociaż spacer, który pozwoli ci dotlenić organizm. 

Mamy nadzieję, że te porady pomogą ci szybko wytrzeźwieć i zniwelować negatywne skutki spożywania alkoholu!

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły