Jak szybko wytrzeźwieć? To pytanie, które na pewno rodzi się w twojej głowie podczas imprezy, jeśli następnego dnia masz plany, które musisz zrealizować albo po prostu idziesz do pracy. Co zrobić, żeby jak najszybciej pozbyć się alkoholu z krwi i promil był równy zeru?

Chętnie wskażemy ci najlepsze sposoby na pozbycie się kaca.

Oczywiście lepiej nie przesadzać z piciem, bez względu na to czy to piwo, wino czy cytrynówka, ale warto wiedzieć, jak zniwelować negatywne jego konsekwencje. Poznaj sprawdzone sposoby na regenerację organizmu po wypiciu zbyt dużej ilości procentów!

W jaki sposób organizm radzi sobie z alkoholem?

Metabolizm alkoholu (jego trawienie) to proces, który wiąże się z wieloma reakcjami. Alkohol w organizmie uwalnia się w taki sam sposób u każdego z nas — bez wyjątków. Jednak tempo tego procesu może być różne, ponieważ uwarunkowane jest różnymi czynnikami.

W jaki sposób organizm radzi sobie z alkoholem

Aby dowiedzieć się, jak prędko otrzeźwieć, warto najpierw zapoznać się z procesem jego spalania przez organizm. Wchłanianie alkoholu do krwi następuje już w jamie ustnej — zaczyna metabolizować. Później przenika do krwi przez błonę śluzową żołądka i przez jelito cienkie. Krew powoduje, że rozprzestrzenia się on po całym ciele. Już po 30 minutach od spożycia, osiąga maksymalne stężenie.

Zobacz też:
Zespół serotoninowy – czym jest i jakie są jego objawy? Co robić w przypadku wstrząsu serotoninowego?

Możesz opóźnić jego działanie na tym etapie, spożywając jedzenie bogate w białko i tłuszcze. Gdy alkohol dotrze do wątroby, następuje jego eliminowanie z organizmu. Trzeba podkreślić, że ten etap trwa zdecydowanie dłużej, niż etap jego wchłaniania. Reakcja chemiczna, jaka zachodzi w wątrobie, to przemiana alkoholu w aldehyd octowy.

Pewnie wiesz, że jest on bardzo toksyczny, szczególnie dla białych krwinek. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile czasu potrzebuje twój organizm, aby spalić alkohol zawarty w jednym piwie? Aż 3 godziny! To nie mit! Proces ten potrwa znacznie dłużej, jeśli w trakcie imprezy polało się zbyt dużo wódki lub innych napojów alkoholowych. Sam widzisz, że aby pozbyć się alkoholu z organizmu, potrzebujesz czasu. Proces trzeźwienia można nieco usprawnić.

Co wpływa na proces spalania alkoholu?

Zastanawiasz się co zrobić, żeby otrzeźwieć? Musisz wiedzieć zatem, jakie czynniki mają wpływ na proces spalania alkoholu w twoim organizmie, a jest ich sporo. Po pierwsze, ważne są posiłki, które spożywasz w trakcie imprezy. Zaleca się spożywanie potraw bogatych w białko i tłuszcze. To sprawi, że nie odczujesz stanu upojenia tak prędko, jak przy piciu na pusty żołądek.

jak szybko wytrzeźwieć — Co wpływa na proces spalania alkoholu?

Jedzenie będzie stanowiło również pewnego rodzaju osłonę dla twojej wątroby — spowalnia jego wchłanianie. Po drugie, znaczenie ma również waga ciała. Jednak nie same kilogramy, a proporcje masy mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej.

Osoby, które mają rozbudowaną tkankę mięśniową i są dobrze zbudowane, będą bardziej odporne na działanie alkoholu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Kobiety są bardziej narażone na jego działanie, ponieważ mają niższy poziom wody w organizmie. Osoby osłabione i przemęczone również zaliczają się do tej grupy. 

Zobacz też:
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sprawdź nasze skuteczne metody

Objawy kaca:

  • ból głowy;
  • brak energii i chęci do życia;
  • mdłości i wymioty;
  • brak apetytu.

Pamiętaj, że często powtarzające się picie i skutki kaca nie wpłyną korzystnie na twoje zdrowie!

Czy można pozbyć się alkoholu z organizmu?

Czy zdajesz sobie sprawę, że człowiek spala średnio 0,15 promila na godzinę? Jeżeli chcesz pozbyć się alkoholu z organizmu, na pewno będziesz potrzebować czasu. A co w sytuacji, gdy go brakuje? Jak każdy musisz iść do pracy, kierować samochodem i masz pewnie wiele innych obowiązków.

No cóż, zdecydowanie trzeba było pomyśleć o tym wcześniej i powstrzymać się przed wypiciem zbyt dużej ilości trunku. Wpadki zdarzają się jednak nawet najlepszym, dlatego mamy dla ciebie pomocne rady, jak szybciej wytrzeźwieć oraz domowe sposoby na złagodzenie skutków kaca. Pamiętaj jednak, że wszystkie wymienione sposoby nie przyspieszą pracy wątroby i procesu trawienia.

Trunek prędzej nie zacznie się metabolizować. Rady te mogą one jedynie poprawić twoje samopoczucie i sprawić, że nabierzesz energii, pozwolą poczuć się lepiej. Dolegliwości związane z wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu, nie będą tak uciążliwe. Działania te mogą ograniczyć zatrucie po upojnym wieczorze i zmniejszyć kaca. 

Skuteczne i sprawdzone sposoby na szybkie wytrzeźwienie po alkoholu: jak szybko wytrzeźwieć?

Wiesz już, jak spala się alkohol i co wpływa na ten proces. Przejdziemy zatem do najważniejszej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie: jak otrzeźwieć? Wyjaśniamy!

Zobacz też:
Barwnik annato – czy należy go omijać szerokim łukiem?
jak szybko wytrzeźwieć - Skuteczne i sprawdzone sposoby na szybkie wytrzeźwienie po alkoholu

Kroplówka witaminowa

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na przyspieszenie procesu trzeźwienia jest podanie specjalnej witaminowej kroplówki. Jednak tej czynności nie możesz wykonać w domu, nie przyspieszy też metabolizmu alkoholu przez wątrobę. Jeśli masz taką możliwość, udaj się do specjalisty. Obecnie na rynku jest wiele klinik oferujących takie usługi.

Z pewnością nie będzie to najtańszy sposób, na walkę z konsekwencjami po wypiciu zbyt dużo. Dodatkowo znajdują się z reguły w większych miastach. Kroplówka taka zawiera najczęściej dużą dawkę witaminy C, ale także glukozę. Pamiętaj, że alkohol wypłukuje szereg niezbędnych makro- i mikroelementów.

Suplementy na kaca 

Czy można otrzeźwieć, stosując suplementy na kaca? Czy da się oczyścić organizm z alkoholu? Oczywiście, że nie. Jeśli chodzi o medyczne specyfiki, oprócz kroplówki, w aptekach dostępne są również suplementy i środki na kaca. Ich zadaniem jest zwalczenie przykrych i męczących dolegliwości, które odczuwasz po wypiciu zbyt dużej ilości. Możesz wypróbować również ten sprawdzony sposób na kaca. 

Jak szybciej wytrzeźwieć?

Istnieje wiele dobrych sposobów na jak najszybsze ograniczenie skutków kaca. Pozwolą Ci się zregenerować dzień po zakrapianej imprezie. Oto 5 sposobów, co robić w takiej sytuacji. Nie zapewnią ci trzeźwienia w kilka chwil, ani usunięcia procentów z krwiobiegu, ale zdecydowanie ułatwią funkcjonowanie.

  1. Woda może pomóc ci otrzeźwieć. Czy wiesz, że trunek, który wypiłeś wczoraj, zaburza gospodarkę wodną w organizmie? Odwodnienie zawsze wpływa niekorzystnie na twoje samopoczucie, dlatego tak ważne jest picie wody w dużych ilościach. Świetnie by było, gdybyś również podczas imprezy, między drinkami pił duże ilości wody. Jednak dobrze wiemy, że nie zawsze jest to możliwe i nie pamiętamy o tym podczas dobrej zabawy;
  2. Odpowiedni posiłek stawia na nogi. Postaw na dobrze zbilansowane danie. Aby otrzeźwieć po alkoholu, zjedz także pożywne i wartościowe śniadanie;
  3. Wypij pyszną kawę lub herbatę z cytryną — to pozwala dodać sobie energii;
  4. Aby jak najszybciej stanąć na nogi, weź zimny prysznic. Ten sposób oczywiście nie usunie alkoholu z organizmu. Pozwoli ci się ożywić i doda energii, której tak bardzo potrzebujesz;
  5. Ćwicz. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak otrzeźwieć, to może warto pomyśleć o wysiłku fizycznym? Dzięki niemu również pobudzisz się i rozruszasz. Wskazane są lekkie ćwiczenia na świeżym powietrzu lub chociaż spacer, który pozwoli ci dotlenić organizm. Ruch na świeżym powietrzu wskazany jest zawsze, w tym przypadku również.
Zobacz też:
Meble do biura – wygoda, perfekcyjne aranżacje wnętrz i... zdrowie

Dodatkowo kup alkomat na własny użytek. Być może stężenie alkoholu we krwi, jaki wskaże na wyświetlaczu (który zaczniesz wydychać), skutecznie sprowadzi Cię na ziemię. To powinno dać ci sygnał ostrzegawczy. Wiemy, że zabawy i spożywanie czystego alkoholu zwanego spirytusem (no dobrze, prawie czystego etanolu) bywa kuszące. Postaraj się zachować trzeźwość umysłu — mimo wszystko. Wydalanie alkoholu to proces, który trochę trwa, a sam czas trzeźwienia nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem.

Mamy nadzieję, że te porady pomogą ci zniwelować negatywne skutki spożywania alkoholu! Noc po zakrapianej imprezie nie będzie ci spędzała sen z powiek.

Zobacz także:

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły