Bardzo często sięgamy także po słodkie i gazowane napoje, co jest ogromnym błędem. Zwykła woda gazowana lub niegazowana nie dostarcza do naszego organizmu żadnych kalorii, co jest zdecydowanym plusem. Z kolei wszystkie kolorowe i słodkie napoje zawierają sporo cukru i dostarczają do organizmu dużo pustych kalorii, czyli inaczej mówiąc bezwartościowych. To właśnie woda powinna stanowić główny napój, który spożywamy w ciągu dnia. A zatem, co daje picie wody i ile płynów przyjmować, by czuć się rześko i zdrowo? 

Jak nawodnić organizm? 

Wiesz, że twoje ciało składa się aż w 70% z wody? Odwodnienie organizmu może nieść za sobą poważne skutki. Oczywiście zawartość wody w organizmie zmienia się i wpływa na to wiele czynników takich jak wiek, styl życia, dieta i inne. Jedno jest pewne, właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i do przebiegu wielu ważnych procesów. Nawet niewielkie odwodnienie może objawiać się złym samopoczuciem i innymi uciążliwymi dolegliwościami. Warto zwrócić większą uwagę na to, by nawodnić organizm i zweryfikować czy codziennie dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody. 

Zobacz też:
Herbata - czy faktycznie jest zdrowa?

Picie wody to nieodłączny element zdrowego stylu życia

Styl życia, jaki prowadzisz, ma ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Kluczem do zdrowia jest oczywiście odpowiednia dieta i podejmowanie aktywności fizycznej. Zbilansowane posiłki dostarczą do twojego organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a ćwiczenia pomogą ci utrzymać sprawność organizmu na jak najlepszym poziomie. Częścią zdrowego stylu życia jest także:

  • picie wody każdego dnia;
  • zadbanie o odpowiednią ilość snu;
  • redukcja stresu i budowanie pozytywnych nawyków na co dzień. 

Być może do picia wody w nieco większych ilościach niż dotychczas przekonają cię liczne korzyści z tego płynące! Każdy z nas wiele razy słyszał o tym, że trzeba pić wodę. Jednak, czy tak naprawdę wiesz, co daje picie wody? Jakie mogą być pozytywne skutki zwiększenia tego napoju w twoim codziennym życiu? Koniecznie musisz to sprawdzić. 

Co daje picie wody? 

Co daje picie wody? To jedno z pytań, które pojawia się w twojej głowie. Jak nawodnić organizm? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego na temat picia wody! 

Picie wody oczyszcza organizm

Choć samo picie wody nie wpływa na neutralizację toksyn, to jednak płyn ten wspomaga pracę nerek, które z kolei przyczyniają się do usuwania zbędnych produktów metabolicznych z twojego organizmu. Bez odpowiedniej ilości wody, nerki nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować, a zbędne toksyny będą gromadzić się w organizmie. 

Poprawa wyglądu skóry dzięki nawodnieniu organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu będzie wpływało pozytywnie także na wygląd skóry. Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, zacznij właśnie od zwrócenia uwagi na to, czy pijesz wystarczająco dużo wody na co dzień. Dzięki właściwemu nawodnieniu twoja skóra stanie się jędrna i elastyczna. Z pewnością bardzo szybko zauważysz różnicę.

Zobacz też:
Szczawiany – czy są groźne dla organizmu? O czym świadczy podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu?

Redukcja zmęczenia i poprawa wytrzymałości

To ma szczególne znaczenie w przypadku osób pracujących umysłowo i fizycznie. Jeśli pijesz zbyt mało wody w ciągu dnia, możesz odczuwać znużenie i zmęczenie. Mogą cię męczyć także zawroty głowy

Picie wody to metoda na zapobieganie wielu chorobom

Picie wody może przeciwdziałać:

  • zaparciom;
  • powstawaniu hemoroidów;
  • chorobom serca;
  • chorobom nerek;
  • zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu. 

Oczywiście jest to jeden z drobnych czynników, który może pomóc przy wymienionych schorzeniach, nie jest to lek na te choroby.

Skutki picia zbyt małej ilości wody

Picie zbyt małej ilości wody może doprowadzić do odwodnienia organizmu i może wiązać się z konkretnymi objawami. Te dolegliwości mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu: 

  • zmęczenie i uczucie znużenia;
  • ogólne rozdrażnienie;
  • problemy z koncentracją;
  • bóle i zawroty głowy;
  • brak siły;
  • zmniejszenie wydolności organizmu;
  • problemy z zaśnięciem;
  • zaparcia. 

To tylko kilka z objawów, które mogą wskazywać na to, że pijesz za mało wody i nie dbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jednak nie diagnozuj problemu na własną rękę. Jeśli wymienione objawy pojawiają się często, warto udać się na konsultacje do lekarza. Długotrwałe odwodnienie może prowadzić do zaburzeń pracy nerek i wątroby.

Ile pić wody dziennie?

Pojawia się najważniejsze pytanie, ile wody dziennie pić? Nie ma jednej i jasne reguły, a ilość wody, której potrzebuje twój organizm to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Zaleca się picie około 1 litra wody na każde 30 kg masy ciała. Jednak zdecydowanie większe zapotrzebowanie na wodę będzie u osób, które podejmują dużą aktywność fizyczną w ciągu dnia, ciężko trenują, a także w miesiącach letnich czy w trakcie przeziębienia. 

Zobacz też:
Leki antyhistaminowe – działanie, zastosowanie i rodzaje

Czy na czczo można pić wodę?

Kolejne pytanie, które może cię nurtować, to czy na czczo można pić wodę? Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie! Wypicie szklanki wody powinno być pierwszą czynnością, którą robisz po przebudzeniu. 

Czy można pić wodę z kranu? 

W większości polskich miast, woda kranowa nadaje się do picia. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, możesz filtrować ją za pomocą specjalnego dzbanka z wymiennymi filtrami. To świetny i bardzo ekologiczny sposób. 

Woda źródlana czy mineralna? Gazowana czy niegazowana? Jaką wodę wybrać? 

Czy picie wody jest zdrowe? Chyba nie masz już co do tego żadnych wątpliwości. Jednak jaka jest najlepsza woda? Woda gazowana czy niegazowana? Jeśli nie lubisz zwykłej wody niegazowanej, możesz sięgnąć po gazowaną, nie ma to większego znaczenia. Choć powinny jej unikać osoby, które mają problem z żołądkiem. 

Picie wody z cytryną każdego dnia – czy warto wyrobić ten nawyk? 

Bardzo popularne stało się także picie wody z cytryną. Pewnie zastanawiasz się teraz, co daje picie wody z cytryną? Przede wszystkim to świetny sposób na nadanie smaku, to jednak nie wszystko. Cytryna orzeźwia i może wpływać pobudzająco na metabolizm. Szczególnie poleca się ciepłą wodę z cytryną. 
Jedno jest pewne, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wesprzeć funkcjonowanie całego organizmu, koniecznie zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Picie wody każdego dnia może pozytywnie wpłynąć między innymi na twoje ogólne samopoczucie, ale także na stan skóry. To nadal bardzo niedoceniony element zdrowego stylu życia, o którym wiele osób zapomina. Powinieneś mieć przy sobie zawsze i wszędzie butelkę wody, która szybko ugasi pragnienie!

Zobacz też:
Piaskowanie zębów – usuń przebarwienia i pozbądź się nagromadzonych zanieczyszczeń!

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły