Laseroterapia – w czym może Ci pomóc?

Laser frakcyjny CO2 to obecnie jedno z podstawowych urządzeń w profesjonalnych i sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej. To właśnie od niego często rozpoczyna się jakąkolwiek pracę z pacjentem lub pacjentką. Zwłaszcza jeśli chodzi o wspomniane już obszary:

 • redukcję zmarszczek i przebudowę skóry, powodując wizualnie i morfologicznie jej odmłodzenie;
 • redukcję różnego rodzaju blizn, np. potrądzikowych, pourazowych, pooperacyjnych czy oparzeniowych;
 • niwelowanie rozstępów;
 • ujędrnianie skóry;
 • redukcję przebarwień.

Co przy tym istotne, laser frakcyjny jest bezpieczny w zakresie prac na niemalże każdym obszarze ciała – nawet w tak delikatnym miejscu, jak powieki!

Jak działa laser CO2?

Dla bezpieczeństwa, którym cechują się zabiegi laserem frakcyjnym CO2, najistotniejszy jest przede wszystkim znajomość mechanizmu jego działania. Bazuje na aplikacji energii lasera w wybranym obszarze, co jest w pełni kontrolowane przez specjalistę wykonującego zabieg. Owa energia pozwala uszkodzić określone obszary – na zaplanowanej głębokości i z odpowiednią siłą (co pobudza procesy odnowy). Naprzemiennie pozostawiane są jednak fragmenty nieuszkodzonej tkanki – dlaczego? Ponieważ znacznie przyspiesza to gojenie, a także minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań. 

Co istotne, lekarz określa nie tylko wspomniane głębokość i siłę działania lasera. Dla każdego pacjenta lub pacjentki indywidualnie ustawiany jest także czas trwania impulsu, jego wielokrotność oraz gęstość energii, czyli ilość i odległość wiązek (tworzą tzw. kolumny ablacyjne, od czego wywodzi się nazwa techniki pracy lasera CO2). Dzięki temu możliwa jest maksymalna personalizacja zabiegów, a co za tym idzie – wzrost ich bezpieczeństwa. Co równie istotne, wszystko to wpływa także na redukcję dyskomfortu, jaki można odczuwać podczas zabiegu.

Zobacz też:
O czym pamiętać wybierając kosmetyki do ciała i twarzy? Sprawdź koniecznie!

Nie można zapominać również o tym, że sprzęt sprzętowi nierówny – najnowocześniejsze lasery CO2 zwykle cechują się lepszą jakością niż modele wcześniejszych generacji. Twórcy tego typu urządzeń nieustannie pracują bowiem nad coraz to bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami. M.in. dzięki temu najnowsze lasery pozwalają na wykonywanie zabiegów nawet w okresie letnim. Określone rodzaje impulsów mogą bowiem dokonać remodelingu włókien kolagenowych bez efektu przegrzania tkanki. Dzięki temu nie dochodzi do termicznej stymulacji komórek barwnikowych, co ma miejsce podczas pracy mniej nowoczesnymi sprzętami. W ich przypadku ryzyko powstania różnego rodzaju przebarwień, jako efektów ubocznych laseroterapii, jest znacznie większe.

Czy laser frakcyjny jest bezpieczny? Pamiętaj o przeciwwskazaniach!

Choć najnowsze modele laserów frakcyjnych CO2 nie mają wielu ograniczeń, mimo wszystko, pewne przeciwwskazania należy wziąć pod uwagę. Co przy tym ważne, jeżeli nie masz pewności co do tego, czy oby na pewno zabieg laserem frakcyjnym jest bezpieczny w Twoim konkretnym przypadku, konieczne jest upewnienie się na konsultacji ze specjalistą. W poznańskim gabinecie Biogenica, przed każdym tego typu zabiegiem, odbywa się obowiązkowa konsultacja wstępna. W jej trakcie można sprawdzić m.in. właśnie te kwestie, a także zadać ekspertowi wszystkie inne nurtujące Cię pytania – bo świadome podejście do terapii także wpływa na zwiększone jej bezpieczeństwo!

Co zatem należy do przeciwwskazań do zabiegów laserem frakcyjnym CO2? Oto najważniejsze z nich:

 • ciąża i laktacja;
 • stosowanie retinoidów (pochodne witaminy A) i sterydów;
 • aktywny trądzik; 
 • aktywna opryszczka;
 • infekcje skórne;
 • łuszczyca;
 • choroby onkologiczne;
 • rany w obszarze zabiegowym;
 • nierealne oczekiwania (aspekty psychologiczne także mają duże znaczenie!).
Zobacz też:
Jak zwiększyć odporność organizmu na jesień? Skuteczne sposoby

Jeśli wspomniane tu przeciwwskazania są wzięte pod uwagę oraz używany w trakcie zabiegu sprzęt jest najwyższej jakości, a jego operatorem jest doświadczony lekarz medycyny estetycznej – tak, laser frakcyjny można uznać za bezpieczne i cudowne narzędzie. Co równie ważne, jest też niezwykle skutecznym sposobem na poprawę kondycji skóry.

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Umów się na konsultację wstępną do Kliniki Biogenica w Poznaniu – specjaliści dokładnie opowiedzą Ci o możliwościach lasera frakcyjnego CO2: https://www.biogenica.pl/kontakt/.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły