Odzież medyczna jednorazowa – fartuchy flizelinowe i inne

Wybór modeli jest ogromny, dlatego warto wiedzieć co jest dostępne na rynku oraz na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru. 

Fartuchy jednorazowe i ich rola

Jednorazowy fartuch ochronny noszony jest w konkretnym celu. Do jego głównych zadań należy zabezpieczenie ran przed dostaniem się do nich ciał obcych. W przeciwnym razie mogłoby dojść do stanu zapalnego w organizmie. To zabezpieczenie z perspektywy pacjenta. Dla lekarza natomiast stanowi barierę przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Fartuch ochronny pełni także prozaiczną rolę ochrony odzieży przed zabrudzeniem. 

Odzież ochronna powinna być sterylna czyli wyjałowiona. Szczególnie ta, używana podczas zabiegów chirurgicznych. Przeznaczone do tego celu fartuchy pakowane są w sterylne opakowania, które posiadają określoną datę jałowości. Jest to niezwykle istotne, gdyż po tym terminie producent nie gwarantuje utrzymania się efektu. 

Podczas wyboru odpowiedniego fartucha jednorazowego użytku medycy zwracają także uwagę na to czy zrobiony jest on z przepuszczalnej tkaniny. Skomplikowane operacje czy zabiegi mogą trwać nawet po kilka godzin, a komfort lekarza jest wtedy bardzo ważny. 

Fartuchy jednorazowe medyczne produkowane są z różnej gramatury materiałów. Warto przy tym pamiętać, że niższa gramatura to co prawda lepszy komfort dla lekarza, ale także mniejsza ochrona. Te o najniższej gramaturze przeważnie stosowane są dla pacjentów lub osób, które przebywają na terenie szpitala w celu odwiedzin. Lekarze używają ich jako podstawowa ochrona, raczej podczas badania niż zabiegu. Do zabiegów wybierane są przeważnie fartuchy o nieco wyższym stopniu ochrony. 

Zobacz też:
Apteline - dlaczego warto znać ten serwis?

Właśnie ze względu na to fartuchy flizelinowe polecane są do zabiegów z mniejszą ilością płynów. Są one sporo tańsze od modeli jałowych, a do zwykłych zabiegów czy do podstawowego zabezpieczeni w zupełności wystarczające. To modele odpowiednie także dla obserwujących operację czy uczestniczących w niej jedynie z oddali. 

Choć często zdarza się, że fartuch ma uniwersalny rozmiar, to powinno się dobierać je do lekarzy także pod tym kątem. Rozmiar ma duży wpływ na wygodę funkcjonowania. 

Fartuch ochronny – niezbędne wyposażenie

Fartuchy, które posiadają znacznie większą ochronę to te wykonane z włókniny SMS. Ich gramatura rozpoczyna się od 30g/m2. Taka grubość sprawia, że tkanina nie prześwituje. 

Sala operacyjna to miejsce, w którym lekarz ma kontakt z dużą ilością płynów. Dlatego właśnie powinien wybierać odporniejsze modele. Dobrze jest postawić także na takie ze wzmocnieniem czy dodatkową wstawką na rękawach. 

Fartuch flizelinowy medyczny czy inny

Na pytanie, który fartuch najlepiej wybrać, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Ubranie ochronne zależy przede wszystkim od koniecznej ochrony czyli także od rodzaju zabiegu czy operacji. Wybierając rodzaj fartucha na pewno powinno kierować się jego gramaturą oraz przepuszczalnością powietrza. Warto sprawdzić także jego rozmiar. 

Włóknina SMS jest materiałem o zdecydowanie wyższej gramaturze, dzięki czemu nie prześwituje i sprawdza się idealnie do maksymalnej ochrony. Głównie ze względu na to, że są one pełnobarierowe. Natomiast fartuchy z flizeliny są zdecydowanie lżejsze i nie ograniczają ruchów. Natomiast nie stanowią idealnego zabezpieczenia. 

Zobacz też:
O czym pamiętać wybierając kosmetyki do ciała i twarzy? Sprawdź koniecznie!

Oba te materiały są oddychające, więc radzą sobie z odpowiednią wentylacją i odprowadzaniem potu na zewnątrz. Odzież medyczna jednorazowa powinna być zawsze dobierana do danej sytuacji.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły