Powiększanie piersi staje się coraz bardziej popularne. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również dla lepszego samopoczucia i większej pewności siebie. Jak wygląda taka operacja i na co zwrócić uwagę przy wyborze implantów?

Dlaczego warto powiększyć piersi?

Ciąża, dieta, intensywne ćwiczenia czy po prostu genetyka mają duży wpływ na wygląd naszych piersi. Zdecydowana większość kobiet wraz z upływem lat, zaczyna zauważać, że biust jest coraz niżej, a nawet traci jędrność. Kobiety, które urodziły dzieci, i karmiły piersią, częściej odczuwają problem, jakim jest opadający biust.

Problem dotyczy także kobiet, których natura niestety nie obdarzyła obfitym biustem. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi medycyna estetyczna, a dokładniej zabieg powiększania piersi implantami. Dlaczego warto zdecydować się na taki zabieg? A chociażby dla lepszego samopoczucia, akceptacji swojego ciała, czy nawet efektów wizualnych. Nie od dziś wiadomo, iż płeć żeńska, przykłada dużą uwagę do swojego wyglądu, część kobiet lubi podkreślać swoje atuty. W tym przypadku takim atutem może być, piękny i jędrny biust, który nie musi duży, a może znacznie poprawić pewność siebie, i pozwoli nie przejmować się kompleksem małego czy obwisłego biustu.

Zobacz też:
Utrata głosu – jak go odzyskać? Jakie są najczęstsze przyczyny bezgłosu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze implantów?

Pierwszą najważniejszą kwestią jest ustalenie efektu końcowego czyli wizualnego. Nie każda kobieta decyduje się na duży i nienaturalnie wyglądający biust. Decydując się na implanty piersi, można także uzyskać piękne i naturalne piersi w standardowych rozmiarach. Decydując się na operacje powiększenia piersi, pod uwagę należy wziąć kształt, wypełnienie oraz powierzchnię. Same implanty dzielimy na okrągłe i anatomiczne.

  • Implanty okrągłe – charakteryzują się nienaturalnym wyglądem – kształt kuli, pozwalają uzyskać bardzo duży i pełny biust. Wiele kobiet decyduje się na taki rodzaj implantów, jednak warto mieć świadomość, iż po takiej operacji jest zdecydowanie widoczna ingerencja chirurgiczna.
  • Implanty anatomiczne – charakteryzują się zdecydowanie bardziej naturalnym efektem – kształt łezki. Zastosowanie implantów anatomicznych, pozwala piersi nadać naturalny kształt, nie są to piersi „sterczące”, ciężko również dopatrzyć się ingerencji chirurgicznej.

Profil implantu również ma znaczenie!

Profil implantu jest również bardzo ważną kwestią podczas wyboru. Wybierając odpowiedni profil, decydujemy się na to czy pierś będzie wypukła czy delikatnie spłaszczona jak pierś naturalna. Wyróżniamy 3 profile:

  • Niski – cechą charakterystyczną tego profilu jest szersza podstawa.
  • Średni – najbardziej naturalny profil
  • Wysoki – piersi są odstające, kuliste a ich wygląd jest nienaturalny

Warto również zaznaczyć, iż implanty mogą mieć również różną powierzchnię. Są implanty gładkie, którą są bardzo naturalne w dotyku, ale można również zdecydować się na implanty „chrapowate”, które dodatkowo zrastają się z piersią i dają większą pewność, że nie zmienią swojej pozycji.

Zobacz też:
Jak wybrać bezpieczny krem z filtrem do twarzy? Na co musisz zwrócić uwagę

Jak dobrać odpowiednią wielkość implantów piersi?

Powiększenie piersi implantami wiąże się z wyborem nie tylko profilu piersi, ale także i przede wszystkim z ich wielkością, czy rozmiarem. Rozmiar podawany jest w cm3 lub mililitrach. Pacjentki często mają jednoznaczny cel, dokładnie wiedzą jakie biusty im się podobają, jednak warto również posłuchać sugestii chirurga plastycznego. Jego zadaniem jest nie tylko pomoc przy wyborze, ale również wykonanie dokładnych pomiarów – wysokość, szerokość biustu, a także odległość piersi. W jakim celu wykonuje się takie pomiary? Po to aby uniknąć przesadnie sztucznego wyglądu piersi, oraz aby całkowicie zminimalizować ryzyko powikłań.

W przypadku źle dobranych implantów, mogą wystąpić komplikacje takie jaki przykurcz torebki czy przemieszczenie się implantów. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór odpowiedniego implantu do budowy ciała, a także wybór chirurga. Doświadczony chirurg plastyczny nie podejmie się operacji która niesie ryzyko powikłań, a co gorsza być może będzie zagrażała życiu pacjentki.

Jak wygląda operacja powiększania piersi implantami?

Operacja powiększenia piersi odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonujący zabieg może zastosować 2 rodzaje cięć cięcie pod fałdem piersiowym, lub cięcie wokół otoczki brodawki sutkowej. Po takim nacięciu, kolejnym etapem operacji jest utworzenie „kieszeni” na wcześniej dopasowany implant. Implant piersiowy można umieścić na 3 sposoby:

  • Pod mięsień piersiowy
  • Pod powięzią mięśnia
  • Pod gruczołem

Następnie umieszczony zostaje implant, i zakładane są szwy. Pacjentce ubierany zostaje specjalny biustonosz, zdarza się również iż oprócz biustonosza konieczne jest również założenie specjalnego pasa. W obecnych czasach, medycyna estetyczna jest na tyle rozwinięta, iż raz powiększony biust implantami, nie wymaga ponownej wymiany, chyba że pacjenta zdecyduje się na większy rozmiar lub usunięcie implantów, bądź pojawia się jakieś inne komplikacje.

Zobacz też:
Berberyna – roślinny lek na wszelkie dolegliwości?

Okres rekonwalescencji i pierwsze efekty

Rekonwalescencja po operacji piersi może być dosyć bolesna. Oczywiście według zaleceń lekarza można stosować odpowiednie środki przeciwbólowe. Po operacji piersi, nie wolno również przez kilka tygodni spać na brzuchu, i należy nosić specjalny biustonosz.

Pierwsze efekty widoczne są już po operacji, jednak ze względu na zalecenia, i obrzęk nie jest to efekt końcowy. Na ostateczne efekty trzeba czekać od 6 do nawet 12 miesięcy. Efekty takiej operacji są trwałe.

Ile kosztuje powiększenie piersi implantami?

Cena uzależniona jest od miejsca, w którym wykonuje się zabieg. W Warszawie ceny rozpoczynają się od 17 000 złotych

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles