Maseczki na twarz ochronne jednorazowe chirurgiczne

Najpopularniejszymi wśród konsumentów są jednorazowe maseczki chirurgiczne, luźno przylegające do twarzy. Maseczki ochronne na twarz chirurgiczne jednorazowego użytku wykonane zostały z włókniny polipropylenowej, przystosowane zostały do ochrony przed cząsteczkami powyżej 1 mikrometra. Oznacza to, że ten rodzaj maseczek nie zatrzymuje COVID-19, nie chroni przed nim. Może blokować jedynie aerozole, zawierające wirus. Według normy EN 14683 jednorazowe maseczki chirurgiczne sklasyfikowane zostały w trzy typy produktów, różniące się stopniem przenikalności. Maseczki chirurgiczne typu II i IIR używane są przez chirurgów, wykazują się przepuszczalnością ≥98, a litera R przy symbolu oznacza odporność na przesiąkanie. Maseczki chirurgiczne nie są odpowiednie do wielogodzinnego i wielokrotnego użycia.

Półmaski filtrujące wielo i jednorazowe

Wśród półmasek filtrujących znaleźć można maski antysmogowe, które były powszechnie stosowane już przed pandemią. Założeniem maseczek filtrujących jest ochrona przed pyłem i aerozolami. Wysoka jakość maseczek filtrujących jedno i wielorazowych związana jest z wbudowanym filtrem, pozwalającym w swoim obrębie filtrować wdychane powietrze. Półmaski filtrujące wielorazowego użytku są skuteczne wtedy, gdy co 28 dni wymieniasz wkład filtrujący. Jednorazowe maseczki ochronne na twarz filtrujące należy wymieniać co osiem godzin. Oznaczenie maseczek filtrujących wielorazowych to litera R, maski jednorazowe oznaczone są natomiast poprzez NR. Wśród nich znajdziesz produkty, spełniające kryteria normy PN EN 149, klasyfikującej maski na FFP1, FFP2, FFP3, gdzie PF to współczynnik ochrony. 

Zobacz też:
Kto lepszy – psycholog czy psychiatra?

Maseczki wielorazowe bawełniane

WHO rekomenduje również używanie bawełnianych maseczek wielorazowych, wykonanych z tkanin, odpowiednich do prania. Polecane maseczki ochronne na twarz bawełniane powinny składać się z trzech warstw materiału, zapewniających trzystopniową ochronę. Zewnętrzna warstwa maseczek ochronnych powinna być odporna na wilgoć, środkowa natomiast musi być wyjmowana, z opcją wymiany. Maseczki bawełniane można zakupić lub wykonać osobiście. Dużą popularnością cieszą się ponadto maseczki bawełniane wielorazowe z jonami srebra, których skuteczność utrzymuje się do około dziesiątego prania. Produkty bawełniane oraz wykonane z innych tkanin mogą jednocześnie chronić oraz wyrażać Twoje emocje, reklamować lub demonstrować Twoje upodobania. Dzięki możliwościom, jakie daje noszenie zróżnicowanych stylistycznie maseczek bawełnianych wiele osób może połączyć konieczność ze sposobem na wyróżnienie się w tłumie. Maseczki, oznaczone poprzez CE to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania. Nie gwarantują one jednak ochrony przed wirusami, podobnie jak przyłbice, które obecnie nie są rekomendowanymi i uznawanymi produktami ochronnymi, sprawdzającymi się w czasie pandemii. Wysokiej jakości maseczki ochronne, których jakość oraz zakres ochrony potwierdzone są zgodnością z europejskimi normami to produkty, których ochrona zgodna jest z informacjami, zawartymi na opakowaniach. 

Zobacz także:

Zobacz też:
Nieszczęśliwa miłość - jak może wpłynąć na zdrowie?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły