Im mniejszy rozmiar buta, tym większe potrzeby jego właściciela. Pamiętaj, że troska o zdrowie i wygodę jest tu priorytetem. Nie zapominaj jednak, że dzieci zwracają bardzo dużą uwagę na swoje ubranka, zatem i wygląd obuwia ma ogromne znaczenie. 

Fason to nie wszystko 

O ile dla malucha priorytetami są kolor buta oraz znajdujące się na nim wzory, dla ciebie najważniejsze powinno być zdrowie małych stópek. Pozwól maluchowi wybrać konkretny model, zadbaj jednak o to, by wśród propozycji znalazły się tylko takie, które są przyjazne dla jego stóp. 

Buty dla dzieci – jakie błędy są najczęściej popełniane w trakcie zakupów?

W sklepie e-butydladzieci.pl z pewnością znajdziesz idealne buty dla malucha. Pamiętaj jednak, by nie popełnić błędu przy wyborze! Oto najpopularniejsze: 

  • kupowanie bez potrzeby butów sztywnych i mocno trzymających kostkę, czego skutkiem jest utrudniona możliwość swobodnego poruszania się;
  • zakładanie, że skoro stopa dziecka szybko rośnie, można mu kupić buty „na wyrost”;
  • sięganie po tanie obuwie kiepskiej jakości.
Zobacz też:
Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka

Zdrowa stopa to podstawa! 

Często zapominamy o tym, jak ważne są zdrowe stopy. Drobne problemy związane z tą częścią ciała mogą skutkować wadami postawy i kłopotami z chodzeniem. Chcesz zaoszczędzić swojemu dziecku takich dolegliwości? Sprawdź, jak wybrać najlepsze buty. 

Czym kierować się podczas zakupów? 

Chcesz zadbać o komfort i zdrowie swojej pociechy? Kupując buty dla dziecka, przestrzegaj kilku prostych zasad. 

Ustal odpowiedni rozmiar 

To trudne i bardzo ważne zadanie, od którego musisz zacząć. Zmierz długość i szerokość stopy dziecka, a do otrzymanego wyniku dodaj 5 mm. Pamiętaj też, aby przed kupnem butów założyć je maluchowi na nogę i sprawdzić, czy może się w nich swobodnie przemieszczać. 

Zwróć uwagę na podeszwę

Podeszwa jest bardzo ważną częścią dziecięcego buta. Miękka nie zakłóca naturalnej pracy nóg i ułatwia maluchowi utrzymanie równowagi. Unikaj zatem obuwia ze sztywną podeszwą, której nie będziesz w stanie zgnieść trzema palcami. Im bardziej elastyczna będzie ta część buta, tym lepiej. A co z bezpieczeństwem? Jeśli jest ono dla ciebie ważne, postaw na modele z powłoką antypoślizgową.

Idealny zapiętek

Sztywny zapiętek, który sięga poza kostkę – takiego rozwiązania szuka większość rodziców. Czy słusznie? Tak, ponieważ obuwie z takim zapiętkiem mocno trzyma stopę, zapewnia jej odpowiednią stabilizację i wymusza na dziecku utrzymywanie odpowiedniej postawy. 

Sznurówki kontra rzepy 

Dziecięce buciki zwykle wyposażone są w rzepy, które mają wiele zalet. Dzięki nim szybko ubierzesz malucha, dasz mu też szansę na samodzielne założenie butów. Wybierając takie rozwiązanie masz też pewność, że dziecko nie potknie się o sznurówkę. Rzepy są bez wątpienia praktyczne, pamiętaj jednak, że to sznurówki zapewniają większą stabilność. 

Zobacz też:
Kiedy zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny?

Na jaki materiał warto postawić? 

W przypadku butów dla dziecka bardzo ważną sprawą jest rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Sięgaj po obuwie, które oddycha. Uchroni to stopę dziecka przed przepoceniem i jego przykrymi konsekwencjami. Dobrze sprawdza się naturalna skóra, możesz też postawić na buty z przewiewnej tkaniny. Takie materiały zapewniają najskuteczniejszą ochronę przed grzybicą oraz innymi chorobami, na jakie narażona jest skóra twojego dziecka.

O czym jeszcze musisz pamiętać? 

W trosce o zdrowie dziecka wybieraj buty, które dodatkowo mają: 

  • cholewkę sięgającą ponad kostkę;
  • szeroki i wysoki czubek;
  • obcas nie wyższy niż 5 mm.

Wybierając buty dla dziecka, musisz zadbać o wiele kwestii. Ładny kolor i przyjemny wzór, odpowiedni rozmiar oraz wysoka jakość materiałów – wszystko to ma ogromne znaczenie. Na szczęście wybór obuwia dziecięcego jest coraz szerszy, dzięki czemu kupowanie butów dla malucha staje się coraz łatwiejsze.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły