W przypadku niektórych dolegliwości pacjenci mogą pomóc sobie samodzielnie, na przykład stosując domowe sposoby na ostrogi piętowe. Jednak niektóre schorzenia wymagają chirurgicznego leczenia w szpitalu, jak właśnie korekta krzywej przegrody nosa. W jakich przypadkach istnieje możliwość wykonania prostowania przegrody nosowej NFZ. Ile się czeka na taki zabieg medyczny? Sprawdź w dalszej części tekstu!

Zabieg korekty przegrody – na czym polega?

Istnieją dwie metody wykonania korekty krzywej przegrody. Pierwsza polega na nacięciu przedniej krawędzi chrząstki nosa, dzięki czemu możliwe jest przecięcie błony śluzowej, a następnie usunięcie jej skrzywionej części oraz kości przegrody. Założone podczas zabiegu szwy usuwa się już po 7 dniach. Druga metoda jest wykonywana przede wszystkim u dzieci. Polega na usunięciu jedynie ostrogi wraz z wypukłościami oraz nastawieniu szkieletu przegrody.

Wykonanie zabiegu w ramach NFZ jest możliwe, tylko gdy wada powoduje utrudnione oddychanie lub inne problemy ze zdrowiem. Przeprowadzenie operacji jedynie ze względów estetycznych nie może być poddane refundacji.

Prostowanie przegrody nosowej NFZ – ile się czeka?

By wykonać zabieg, na początku musisz zdobyć skierowanie na prostowanie przegrody nosowej NFZ. Ile się czeka na taki dokument? Wiele zależy od miasta, jeśli szukasz w całym kraju, możesz dostać się do przychodni szybciej. Zacznij od konsultacji z laryngologiem, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Jeśli zakres nieprawidłowości pozwoli zakwalifikować cię do refundowanego zabiegu, skieruje cię on do lekarza chirurga, który przeprowadzi korektę. Średni czas oczekiwania na pierwszą konsultację z takim specjalistą wynosi od 150 do 250 dni w zależności od regionu kraju.

Jeśli krzywa przegroda nosa utrudnia ci funkcjonowanie, możesz ubiegać się o wykonanie zabiegu korekty w ramach ubezpieczenia NFZ. Czas oczekiwania jest stosunkowo długi, ale leczenie nie wiążę się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów za leczenie w prywatnych klinikach.

Zobacz także: