Krwawienie z nosa – przyczyny

Krwotok z nosa to problem, który przytrafia się wielu osobom. Zazwyczaj jest to tylko epizod, który nie odbija się trwale na zdrowiu i samopoczuciu. Mimo wszystko warto wiedzieć, z jakich powodów może pojawiać się krew z nosa i dlaczego to właśnie nos krwawi.

To budowa jamy nosowej jest przyczyną tego, że w wyniku różnych czynników, pojawić może się krwawienie. Jama nosowa ma za zadanie oczyszczać i ogrzewać powietrze, które dostaje się do organizmu. W związku z tym jest ona bardzo mocno unerwiona, są w niej naczynia tętnicze oraz żylne, a także rozbudowana sieć drobniejszych naczyń włosowatych. Krwawić mogą różne naczynia, a krew pojawić się może zarówno w przedniej, jak i w tylnej części nosa. Zazwyczaj krwawienie jest jednostronne (tylko z jednej dziurki nosa). 

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa jest po prostu uraz ściany naczyń krwionośnych i niekoniecznie oznacza to, że gdzieś się uderzyłeś! Zewnętrzne urazy mechaniczne to tylko jedna z możliwości, czasami uderzenie nie musi być mocne, aby pojawiła się krew. 

Krwotok może pojawić się także w sytuacji, kiedy stosujesz krople do nosa, które mają za zadanie zmniejszyć katar w trakcie choroby. Inną przyczyną uszkodzeń jest podrażnienie i wysuszenie śluzówki nosa w wyniku chorób czy przebywania często w klimatyzowanych, suchych pomieszczeniach.

Zobacz też:
Jak sprawdzić, czy mam dobrze dobrane okulary?

Krwotoki często pojawiają się także po prostu wtedy, gdy masz wysokie ciśnienie krwi. Mogą częściej występować w stresowych sytuacjach albo w gorące dni. Również leki mają wpływ na stan naczyń krwionośnych w nosie. Niektóre substancje, takie jak kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, działają przeciwzakrzepowo, mogą więc być powodem częstych krwawień nosa. Jeśli krwotok jest naprawdę silny, zazwyczaj powodem jest uszkodzenie przegrody nosowej.

Inne przyczyny krwawienia z nosa

  • Polipy nosa
  • Ziarniak przegrody nosowej
  • Zapalenie błony śluzowej
  • Nowotwór w obrębie zatok i nosa
  • Zbyt częste usuwanie kataru z nosa
  • Schorzenia powodujące zmianę ciśnienia krwi
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew
  • Niedobór witaminy K
  • Cukrzyca
  • Ciąża

Czy krwotoki z nosa mogą być niebezpieczne?

Chociaż zazwyczaj krwawienie z nosa nie trwa więcej niż kilka minut i nie stanowi zagrożenia, to jeśli krwotoki pojawiają się u ciebie regularnie, koniecznie zasięgnij porady specjalisty. Niepokojące powinny być powtarzające się często krwotoki oraz krwawienia, które trudno zatamować. 

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, także udaj się do specjalisty, który zbada, czy te sprawy nie mają ze sobą żadnego powiązania. Lekarz w trakcie badania laryngologicznego przy użyciu specjalnego wziernika sprawdzi, jak wygląda wnętrze twojego nosa i czy widoczne są w nim jakieś niepokojące zmiany. 

Zanim jednak trafisz do lekarza, koniecznie dowiedz się, jak powstrzymać krwotok z nosa. Może to okazać się przydatne wtedy, kiedy krwawienie pojawi się u ciebie albo twoich bliskich.

Zobacz też:
Piaskowanie zębów – usuń przebarwienia i pozbądź się nagromadzonych zanieczyszczeń!

Krew z nosa – jak zatamować?

Chociaż krwawienie z nosa wygląda zazwyczaj bardzo dramatycznie, nie ma co panikować. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, uda ci się je opanować w kilka chwil. Zacznijmy od tego, czego robić nie można. Popularnym przekonaniem jest to, aby w razie pojawienia się krwi przechylić głowę do tyłu. To duży błąd! W ten sposób cała krew będzie spływać do nosogardzieli, co może spowodować problemy z oddychaniem, uczucie krztuszenia się, a krew ściekająca do przewodu pokarmowego złe samopoczucie oraz wymioty. 

Tamowanie krwotoku jest proste. O czym koniecznie musisz pamiętać? 

1. Osoba, której nos krwawi, powinna usiąść z głową pochyloną do przodu. Krew musi spływać na zewnątrz, a nie do gardła. 

2. Nie należy blokować skrzydełek nosa na dole, należy umożliwić krwi swobodne wypływanie. Należy za to zastosować ucisk wyżej, na poziomie przegrody nosowej.

3. Sprawdź, czy krwawiąca osoba dobrze się czuje. Nawet jeśli samo krwawienie nie jest groźne, niektóre osoby na widok krwi mogą poczuć się słabo.

4. Na kark przyłóż zimny, mokry kompres. Zimny okład zastosować można także na okolice grzbietu nosa. 

Krew z nosa – co robić, jeśli nie ustaje?

W jakim czasie powinno ustać krwawienie? W ciągu 20 minut od początku krwotok z nosa powinien ustać. Jeśli tak się nie dzieje, a krew ciągle płynie po ponad 20 minutach, należy skonsultować się z lekarzem. Po badaniu specjalista może podjąć decyzję o podjęciu dalszego leczenia, które może polegać na:

  • podaniu witamin K i C, które pomagają zatamować krwotok;
  • zabiegu chirurgicznym podwiązania lub zamknięcia naczyń krwionośnych;
  • przetoczeniu krwi, jeśli jej ubytek jest bardzo duży;
  • założeniu tamponady przedniej lub tylnej.
Zobacz też:
Jak się wyspać? 5 sprawdzonych sposobów

Krwotok z nosa – pierwsza pomoc dla dziecka

Krwotoki z nosa często pojawiają się także u najmłodszych. Przyczyną są zwykle urazy mechaniczne – dzieci często upadają lub wkładają przedmioty oraz palce do nosa. Sposób postępowania przy tamowaniu krwotoku jest taki sam jak w przypadku dorosłych. Dziecko należy posadzić z głową nisko pochyloną i uciskać przegrodę nosową. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu 10 minut, należy skonsultować się z lekarzem. 

Krwotok z nosa może przydarzy się także tobie! Warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. 

Zobacz także:

O autorze

Milena Bizoń

Autorka tekstów z wieloletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza z niespokojnym charakterem i milionem pomysłów. Od urodzenia mieszkanka Dolnego Śląska, od zawsze zakochana w słowie pisanym. Od najmłodszych lat tworzyła, a pierwsze poważne doświadczenia w pisaniu zdobywała już jako nastolatka. Pisze głównie teksty z kategorii FMCG, healthcare, lifestyle i beauty. Prywatnie miłośniczka kóz, serowarstwa i dziergania.

Zobacz wszystkie artykuły