Badanie rezonansu magnetycznego może zostać zlecone przez lekarzy wszystkich specjalizacji, ponieważ dzięki tej technologii możliwe jest precyzyjne obejrzenie wielu układów oraz tkanek znajdujących się w organizmie człowieka. Wykonałeś badanie i zastanawiasz się, jak odczytać wynik rezonansu? Ile się czeka na jego otrzymanie? Sprawdź w dalszej części tekstu.

Jak odczytać wynik rezonansu?

Otrzymałeś wynik rezonansu magnetycznego, ale nie wiesz, jak powinieneś go odczytywać? Niestety tak samo, jak w przypadku wszystkich badań obrazowych dla wyników rezonansu nie obowiązują sztywno określone normy. Opis składa się ze skomplikowanej dla laika terminologii i wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Sprawy nie ułatwia także możliwy zakres badania. Zupełnie inny wynik otrzyma pacjent, który wybrał się na wykonanie rezonansu magnetycznego głowy po urazie niż ten, u którego podejrzewa się problemy z kręgosłupem.

Wyniki rezonansu – ile się czeka?

Nowotwory, stany zapalne, zwyrodnienia kręgosłupa, zmiany w żyłach czy tętnicach, wady serca oraz udary to tylko część z licznych dolegliwości, które są widoczne, dzięki wynikom rezonansu. Ile się czeka na otrzymanie opisu badania? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

W przypadku prywatnych placówek czas oczekiwania na badanie zwykle nie przekracza 3 dni roboczych, a wynik otrzymuje się w ciągu tygodnia. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, jeśli pacjent chce wykonać rezonans magnetyczny w ramach umowy z NFZ.

Zobacz też:
Ile się czeka na wynik TSH? Normy hormonu we krwi

Dostępność takiej diagnostyki różni się w poszczególnych regionach Polski. Średni czas oczekiwania na wykonanie rezonansu magnetycznego w całym kraju w trybie zwykłym obecnie wynosi około 90 dni, z kolei w trybie pilnym jest to około 50 dni.

Co z wynikami rezonansu? Ile się czeka na ich otrzymanie w przypadku badań wykonanych w ramach NFZ? Czas oczekiwania jest zależny od obłożenia danej placówki, zaczyna się od 5 dni roboczych, ale wielu pacjentów otrzymuje go dopiero po dwóch miesiącach od wykonania badania.

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć wiele chorób. Niestety czas oczekiwania na jego wykonanie oraz wyniki w publicznej placówce nierzadko wynosi ponad 90 dni.

Zobacz także: