Zabiegowi wazektomii z roku na rok poddaje się coraz większa liczba mężczyzn. Lekarze twierdzą, iż jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna, niemniej jednak za zabieg należy zapłacić we własnym zakresie. Jaki jest przybliżony koszt wazektomii?

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest podwiązanie nasieniowodów, a więc ich całkowite uniedrożnienie. Jeszcze do niedawna wazektomia wymagała nacięcia naskórka, dziś jednak lekarze stosują specjalny sprzęt, który ułatwia jego rozwarstwienie. Dzięki temu pacjent przechodzi znacznie krótszą rekonwalescencję, która trwa około tygodnia. W tym czasie może wykonywać podstawowe czynności, lecz niewskazane są ani nadmierny wysiłek, ani współżycie. Po zabiegi wazektomii mężczyźni nadal mogą być aktywni seksualnie, jednak ich nasienie nie zawiera plemników. Z tego też powodu wazektomia uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Co więcej, jest ona niewymagająca, na przykład w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych, o których przyjmowaniu kobieta musi pamiętać codziennie. Warto mieć na uwadze, że wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, choć lekarze podkreślają, że trudno jest przywrócić mężczyźnie płodność. Musi się on bowiem poddać skomplikowanemu zabiegowi chirurgicznemu. 

Wazektomia, a refundacja NFZ

Na wykonanie zabiegu wazektomii decydują się mężczyźni, którzy nie chcą mieć więcej biologicznych dzieci. Pojawia się jednak pytanie, czy zabieg ten podlega refundacji NFZ? W tym miejscy warto zaznaczyć, że państwowa służba zdrowia nie pokrywa kosztów stosowania żadnej metody antykoncepcyjnej, w tym również wazektomii. Mężczyzna, który chciałby się poddać zabiegowi, musi za niego zapłacić we własnym zakresie. 

Zobacz też:
Kto lepszy – psycholog czy psychiatra?

Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Cena wykonania zabiegu wazektomii zaczyna się od 1000 zł. Niemniej jednak nie obejmuje ona niezbędnych konsultacji, na podstawie których lekarz może zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Całkowity koszt wazektomii może wynieść nawet 2000 zł. Pacjent musi do tego doliczyć koszty dwukrotnego badania nasienia – wynoszą one około 2500 zł. Reasumując, za wykonanie zabiegu należy zapłacić około 5000-6000 zł. Wszystko jednak zależy od renomy kliniki, w której lekarz podejmie się wykonania zabiegu. Faktem jest, iż obecnie jest on wykonywany jedynie w prywatnych placówkach medycznych, w których zatrudniony jest urolog. Im bardziej renomowana klinika, tym więcej pacjent będzie musiał zapłacić za zabieg. Warto pamiętać o świadomym podjęciu decyzji odnośnie wykonania wazektomii. Koszt odwrócenia skutków zabiegu jest bardzo wysoki i wynosi nawet 20 000 zł. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że nie każdy lekarz jest w stanie podjąć się zabiegu odwracającego. 

Wazektomia – czy warto?

Koszt wykonania zabiegu wazektomii nie jest wysoki, jeśli porówna się go z kosztami stosowania innych metod antykoncepcyjnych. Przykładowo, roczny koszt przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wynosi około 250 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty badań, którym co jakiś czas powinna poddawać się kobieta. Co ważne, skuteczność wazektomii jest bardzo wysoka, dlatego też jest ona warta swojej ceny. Minusem jest fakt, iż pacjent musi od razu wyłożyć środki finansowe, aby móc przejść zabieg. Co prawda niektóre kliniki oferują rozłożenie płatności na raty, jednak w ostatecznym rozrachunku często okazuje się to być nieopłacalne. W opłacaniu kosztów wazektomii mogą pomóc chwilówki na dowód, które można zaciągnąć w bardzo prosty sposób, bez wychodzenia z domu. Pieniądze uzyskane z pożyczki pozwolą pokryć koszty niezbędnych konsultacji, samego zabiegu, a także zakupu ewentualnych leków, które mężczyzna będzie musiał przyjmować. Wazektomia jest polecana mężczyznom aktywnym seksualnie, którzy nie chcą mieć więcej dzieci, a tym samym chcą mieć pewność, że stosowana metoda antykoncepcji ich nie zawiedzie. Należy jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni mężczyzny ani jego partnerki przed zarażeniem się choroba przenoszonymi drogą płciową. 

Zobacz też:
Makijaż dodaje pewności siebie – wie to każda kobieta. Jak zapewnić sobie dobre samopoczucie na co dzień

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły