Wykonanie badań prenatalnych pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad płodu, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia dziecka jeszcze w czasie ciąży i tuż po urodzeniu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Fundacja FMF zalecają, by każda ciężarna pacjentka wpisała w swój kalendarz ciążowy wszystkie badania nieinwazyjne, takie jak na przykład test PAPP-A. Ile się czeka na wynik badania? Wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Na czym polega test PAPP-A?

Wykonanie testu PAPP-A polega na pobraniu próbki krwi matki. Jest to całkowicie bezpieczna metoda diagnostyki i nie wymaga nawet bycia na czczo. Podczas badania ocenia się stężenie białka PAPP-A, a także poziom wolnej podjednostki beta-bCG, z tego powodu często nazywa się go testem podwójnym.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a

Podstawowym celem badania jest ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych związanych z obecnością dodatkowych chromosomów, a przede wszystkim:

  • trisomii 21 – zespół Downa;
  • trisomii 18 – zespół Edwardsa;
  • trisomii 13 – zespół Pateau.

Nieprawidłowy wynik testu może wskazywać na przykład na ryzyko urodzenia dziecka martwego. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, kiedy należy wykonać test PAPP-A. Ile się czeka na wynik badania? Sprawdź!

Kiedy należy wykonać test PAPP-A?

Lekarze ginekolodzy zalecają wykonanie testu PAPP-A między 11. i 14. tygodniem ciąży. Zwykle wykonuje się go jednocześnie z kontrolnym badaniem USG, podczas którego możliwe jest wykrycie wielu nieprawidłowości w rozwoju płodu. Obydwa badania są niezwykle ważne i uzupełniają się wzajemnie.

Zobacz też:
CLARA — w jaki sposób rodzice mogą realnie wpłynąć na zdrowie swojego dziecka?

Test PAPP-A – ile się czeka na wynik?

Wykonałaś test PAPP-A i zastanawiasz się, jak długo musisz czekać na rezultat? Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi od 3 do maksymalnie 7 dni roboczych. Samodzielny wynik o niczym nie świadczy, a do postawienia diagnozy niezbędne są dane biochemiczne, wyliczenia przy pomocy specjalnego programu komputerowego, a niekiedy także inne badania (m.in. amniopunkcja).

Wykonanie wszystkich nieinwazyjnych badań prenatalnych to najlepsza inwestycja w życie matki i jej przyszłego dziecka. Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles