Czym jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem medycyny estetycznej, który polega na odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z dowolnej partii ciała u pacjenta. W przypadku metody klasycznej stosuje się znieczulenie ogólne, a pacjent znajduje się pod narkozą, dzięki czemu eliminuje się dyskomfort i dodatkowy stres u osoby poddającej się omawianej procedurze

Komórki tłuszczowe znajdujące się w konkretnych partiach ciała to nierzadko wynik nieprawidłowego trybu życia, ale także uwarunkowań genetycznych. Najczęściej zatem wykonuje się liposukcję brzucha, ud, ramion, podbródka. Zdarza się, że na zabieg decydują się osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy kolan, czy z boczkami, które uniemożliwiają uzyskanie klasycznego wcięcia w talii. To również zabieg, na który decydują się mężczyźni z tłuszczowym przerostem sutka, osoby ze zbyt dużymi pośladkami, tkanką tłuszczową zlokalizowaną w okolicy wzgórka łonowego, czy na łydkach.

Istotnym aspektem tej procedury jest uświadomienie sobie, że ten zabieg pomaga w usuwaniu pewnej ilości tłuszczu celem wymodelowania sylwetki, nie zaś — jak niektórzy uważają — w celu znacznego odchudzenia.

Kiedy nie można wykonać liposukcji?

Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, aby mógł on się upewnić, że pacjent może przystąpić do zabiegu. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które należy uwzględnić, aby nie zwiększać ryzyka przeprowadzenia liposukcji. Jest to podyktowane zapewnieniem pacjentowi jak największego bezpieczeństwa w trakcie zabiegu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ładną cerę

Z procedury nie mogą zatem skorzystać osoby, które borykają się z nadczynnością tarczycy, nieuregulowaną cukrzycą, czy chorobami układu krążenia. Przeciwwskazaniem jest również występowanie i skłonność do żylaków, choroby nowotworowe i problemy z krzepliwością krwi. Z zabiegu tymczasowo muszą ponadto zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Przed samym zabiegiem pacjent otrzymuje dawkę leków o działaniu przeciwzakrzepowym i antybiotyki. Następnie aplikowane jest znieczulenie, co umożliwia wykonanie nacięć w skórze, przez które wprowadzana jest specjalna kaniula dla znieczulenia tkanki tłuszczowej. Urządzenie z mechanizmem ssącym odsysa kolejno tkankę w ustalonej ilości. Po zabiegu zakłada się szwy i opatrunki. Pacjent natomiast powinien chodzić w specjalnej odzieży uciskowej, aby ułatwić w ten sposób proces gojenia i rekonwalescencji.

Jakie badania należy wykonać przed liposukcją?

Osoby decydujące się na liposukcję muszą dostarczyć do kliniki szereg wyników badań, które stanowią potwierdzenie, iż pacjent jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do wykonania u niego tego zabiegu. Konieczne jest między innymi dołączenie do dokumentacji medycznej takich wyników, jak lipidogram, jonogram, OB, grupa krwi, morfologia, antygen Hbs, badanie poziomu cukru itd.

Co należy wiedzieć o rekonwalescencji po zabiegu?

Po zabiegu należy poczekać, aż obrzęk i opuchlizna zaczną ustępować. W ciągu kilku tygodni znikną również ewentualne zasinienia i krwiaki. Miejsca poddawane liposukcji mogą być wrażliwe na dotyk i bolesne, na co mogą pomóc środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Około 1,5 miesiąca po zabiegu można zauważyć pierwsze efekty i ocenić rezultaty. Ważne, aby pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem i nie zapomnieć o wizytach kontrolnych u lekarza.

Zobacz też:
Choroby autoimmunologiczne — plaga naszych czasów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy kwalifikujesz się do zabiegu liposukcji, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Materiał promocyjny

Zobacz także: