Podstawową funkcją tego gruczołu, jako struktury wydzielającej m.in. hormony, jest kontrola większości gruczołów znajdujących się w organizmie (tarczyca, nadnercza, jajniki i jądra). Ze względu na wytwarzanie oraz wydzielanie dużej ilości hormonów, przysadka ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu.

Na czym polega badanie i jakie są wskazania?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem neuroobrazowym, służącym do obrazowania, a zarazem diagnozowania ewentualnych zmian występujących w tkankach miękkich całego organizmu człowieka. Odbywa się to dzięki falom radiowym oraz polu elektromagnetycznemu. Zaletami rezonansu będą na pewno: bardzo dobra rozdzielczość, możliwość obrazowania wielopłaszczyznowego i dostępność użycia środka kontrastowego. Przysadka mózgowa będzie jedną z okolic anatomicznych, której dokładne obrazowanie zagwarantuje właśnie badanie MRI. Polega ono na ocenie budowy gruczołu oraz występowanie w nim ewentualnych zmian patologicznych. Rezonans pokaże, czy są one zlokalizowane w samym gruczole lub naciekają na przysadkę. Najczęściej wykonywany jest rezonans z dynamicznym napływem kontrastu (po podaniu specjalnego środka cieniującego, czyli wzmacniającego obraz tkanek oraz naczyń). MRI dostarcza wielokrotny skan przysadki i obrazuje sposób przepływu przez nią środka kontrastowego. To niezawodna metoda, aby uwidocznić wystąpienie ewentualnego gruczolaka lub innego nowotworu w badanej przestrzeni. Zmiany wychwytywane podczas rezonansu przysadki mózgowej obejmują wielkość do 1 mm.

Badanie wykonywane jest, jeśli stwierdzone zostaną objawy świadczące o guzie gruczołu lub struktur znajdujących się w jego okolicy. Kiedy wykrywane są nieprawidłowości w zakresie gospodarki hormonalnej, zalecane jest zrobienie rezonansu magnetycznego przysadki, aby możliwa była jak najszybsza reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wskazaniem do badania będą m.in. urazy oraz bóle głowy bądź podejrzenie guza mózgu.

Zobacz też:
Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Gdzie najlepiej wykonać MRI przysadki mózgowej?

Radio Medica to placówka wykonująca tego rodzaju badania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Centrum dysponuje urządzeniem MAGNETOM Spectra 3T firmy Siemens. Umożliwia profesjonalną i szczegółową diagnostykę, a stosowana technologia 3T należy do najnowocześniejszych na całym świecie. Ponadto placówka zapewnia krótki czas oczekiwania na wyniki oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta, także z uwzględnieniem osób cierpiących na klaustrofobię.

Zalecane jest wykonanie MRI przysadki mózgowej po podaniu środka kontrastowego. Przed jego podaniem należy oznaczyć poziom kreatyniny i dostarczyć skierowanie od lekarza.

Siedziba Radio Medica mieści się przy ul. Bobrowieckiej 9 (budynek B) w Warszawie.

Telefon: 22 255 99 69

e-mail: [email protected]

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

sobota: 8:00 – 18:00

https://radiomedica.pl/mr-przysadki/

Materiał promocyjny.

Zobacz także: