Podstawową funkcją tego gruczołu, jako struktury wydzielającej m.in. hormony, jest kontrola większości gruczołów znajdujących się w organizmie (tarczyca, nadnercza, jajniki i jądra). Ze względu na wytwarzanie oraz wydzielanie dużej ilości hormonów, przysadka ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu.

Na czym polega badanie i jakie są wskazania?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem neuroobrazowym, służącym do obrazowania, a zarazem diagnozowania ewentualnych zmian występujących w tkankach miękkich całego organizmu człowieka. Odbywa się to dzięki falom radiowym oraz polu elektromagnetycznemu. Zaletami rezonansu będą na pewno: bardzo dobra rozdzielczość, możliwość obrazowania wielopłaszczyznowego i dostępność użycia środka kontrastowego. Przysadka mózgowa będzie jedną z okolic anatomicznych, której dokładne obrazowanie zagwarantuje właśnie badanie MRI. Polega ono na ocenie budowy gruczołu oraz występowanie w nim ewentualnych zmian patologicznych. Rezonans pokaże, czy są one zlokalizowane w samym gruczole lub naciekają na przysadkę. Najczęściej wykonywany jest rezonans z dynamicznym napływem kontrastu (po podaniu specjalnego środka cieniującego, czyli wzmacniającego obraz tkanek oraz naczyń). MRI dostarcza wielokrotny skan przysadki i obrazuje sposób przepływu przez nią środka kontrastowego. To niezawodna metoda, aby uwidocznić wystąpienie ewentualnego gruczolaka lub innego nowotworu w badanej przestrzeni. Zmiany wychwytywane podczas rezonansu przysadki mózgowej obejmują wielkość do 1 mm.

Badanie wykonywane jest, jeśli stwierdzone zostaną objawy świadczące o guzie gruczołu lub struktur znajdujących się w jego okolicy. Kiedy wykrywane są nieprawidłowości w zakresie gospodarki hormonalnej, zalecane jest zrobienie rezonansu magnetycznego przysadki, aby możliwa była jak najszybsza reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wskazaniem do badania będą m.in. urazy oraz bóle głowy bądź podejrzenie guza mózgu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból łydek – jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów? Sposoby leczenia skurczów łydek i bólu nóg

Gdzie najlepiej wykonać MRI przysadki mózgowej?

Radio Medica to placówka wykonująca tego rodzaju badania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Centrum dysponuje urządzeniem MAGNETOM Spectra 3T firmy Siemens. Umożliwia profesjonalną i szczegółową diagnostykę, a stosowana technologia 3T należy do najnowocześniejszych na całym świecie. Ponadto placówka zapewnia krótki czas oczekiwania na wyniki oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta, także z uwzględnieniem osób cierpiących na klaustrofobię.

Zalecane jest wykonanie MRI przysadki mózgowej po podaniu środka kontrastowego. Przed jego podaniem należy oznaczyć poziom kreatyniny i dostarczyć skierowanie od lekarza.

Siedziba Radio Medica mieści się przy ul. Bobrowieckiej 9 (budynek B) w Warszawie.

Telefon: 22 255 99 69

e-mail: [email protected]

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

sobota: 8:00 – 18:00

https://radiomedica.pl/mr-przysadki/

Materiał promocyjny.

Zobacz także: