Buty na obcasie

Buty z wysokimi obcasami zmieniają położenie ciężaru ciała – z pięty przenosi się on na śródstopie i palce. W dodatku usztywniony zostaje staw skokowy i mięśnie stóp oraz łydek. Wszystko to sprawia, że pompa mięśniowa nóg ulega wyłączeniu, co z czasem doprowadza do uczucia ciężkości nóg i problemów z krążeniem żylnym.

Źle dopasowane buty

Zbyt obcisłe obuwie przyczynia się do powstawania odcisków i obtarć na stopach. Jest szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z problemami naczyniowymi, nerwowymi i z cukrzycą. Źle dobrane wkładki sprzyjają powstawaniu haluksów. Zbyt miękkie lub zbyt twarde podeszwy mogą sprzyjać urazom stawów.

Obcisłe skarpety i spodnie

Mogą ograniczać przepływ krwi w nogach. Naczynia tętnicze mają sztywne ściany, więc ich funkcja zwykle nie zostaje w ten sposób upośledzona. Żyły przy ucisku mogą się zapadać, więc przepływ krwi od stóp, przez łydki i uda w kierunku serca zostaje ograniczony. Przyczynia się to do obrzęków nóg i uczucia ciężkości nóg, zwłaszcza wieczorami po całym dniu aktywności.

Duże znaczenie mają materiały, z których są wykonywane spodnie, rajstopy i skarpety. Syntetyczne tkaniny, które ciasno przylegają do skóry, mogą przyczyniać się do problemów skórnych, włącznie z grzybicą stóp.

Zobacz też:
Zwolnienie lekarskie bez czekania w kolejce w przychodni? Sprawdź L4 przez Internet

Obcisła bielizna

Oprócz negatywnego wpływu na układ moczowo-płciowy, noszenie zbyt przylegającej bielizny i tej wykonanej z syntetycznych materiałów źle wpływa na skórę okolicy pachwin. Może przyczyniać się do otarć i zakażeń szerzących się na powierzchnię ud. Ucisk w pachwinie wywoływany przez ciasną bieliznę ogranicza odpływ krwi z nóg w kierunku serca.

Ubiór dla zdrowia nóg – jakimi zasadami się kierować?

Ubrania, które nosisz, powinny być wygodne. Na co dzień noś płaskie buty z podeszwą, która dobrze amortyzuje nierówności podłoża. Wybieraj takie modele, w których jest dużo miejsca na palce. Eleganckie i wąskie czółenka lub pantofle zostaw na szczególne okazje.

Spodnie, bielizna i skarpety, które nosisz, mogą być dopasowane i przylegające, ale powinny być wówczas wykonane z elastycznych i rozciągliwych materiałów, które nie zostawiają śladów wgnieceń w miejscach szwów. Warto nosić spodnie o prostych nogawkach. Rajstopy dobieraj tak, żeby każdy wykonywany w nich ruch był wygodny i w pełnym możliwym zakresie. Zaleca się noszenie bielizny wykonanej ze 100% bawełny. [1], [2]

Jeśli występują u Ciebie objawy niewydolności żylnej pod postacią żylaków i obrzęków, warto nosić skarpety lub pończochy uciskowe. Są one wykonywane z materiałów o stopniowanym nacisku na tkanki nóg, który zamiast zaburzać, wspiera przepływ krwi. Można je kupić w sklepach medycznych lub w aptekach. Stopień ucisku pomoże wybrać lekarz rodzinny lub fizjoterapeuta. [3]

Zdrowie nóg i żył – reaguj na pierwsze objawy chorób

Wiele schorzeń rozwija się skrycie, dlatego należy zachować czujność, jeśli chodzi o zdrowie nóg. Wszelkie powtarzające się dolegliwości jak ból nóg czy obrzęk warto skonsultować z lekarzem. W domowej apteczce warto mieć m.in. maści i żele z substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi , np. z diklofenakiem, oraz lek przeciwobrzękowy z heparyną w formie żelu.

Zobacz też:
Dieta dla seniora – jak zapewnić zdrowe posiłki dla domowników w różnym wieku?

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

 

[2]       A. K. Buldt i H. B. Menz, „Incorrectly fitted footwear, foot pain and foot disorders: a systematic search and narrative review of the literature”, Journal of Foot and Ankle Research, t. 11, nr 1, s. 43, lip. 2018, doi: 10.1186/s13047-018-0284-z.

 

[3]       „Przewlekła niewydolność żylna”. Dostęp: 22 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.2.31.

 

 

Treść promocyjna

 

Zobacz także: