Cera trądzikowa – jak jej pomóc?

Podagrycznik pospolity to ziele, z którym warto się zaprzyjaźnić, jeśli mamy problemy z trądzikiem. Dobroczynne działanie podagrycznika przede wszystkim zmniejsza podrażnienia, łagodzi mikrouszkodzenia i ranki na skórze oraz wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego powodu podagrycznik pospolity warto wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry. Przemywanie twarzy lub stosowanie mgiełki pomoże w pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej oraz problematycznej.

Jak przygotować te kosmetyki? Ze świeżych liści podagrycznika przygotowuje się maseczkę łagodzącą trądzik lub mgiełkę do twarzy. Taki delikatny, domowy kosmetyk ma działanie oczyszczające, odżywiające oraz antybakteryjne. Regularne stosowanie preparatu przyniesie widoczne efekty.

Co ciekawe, włączenie produktów z podagrycznikiem do diety może również pozytywnie wpłynąć na skórę. Zawarte w roślinie antyoksydanty hamują rozwój wolnych rodników i powodują między innymi zwiększenie jędrności i elastyczności skóry oraz samoistne spłycanie zmarszczek.

Oleje i ekstrakty roślinne do suchej skóry

Sucha skóra ma tendencję do zmarszczek, a te z kolei nie odejmują lat, a wręcz przeciwnie – zaniedbana i pomarszczona cera postarza. Jak zadbać o przesuszoną skórę w domu? Olej migdałowy kosmetyczny, stosowany zewnętrznie, wykazuje wiele właściwości korzystnych dla cery. To prawdziwe bogactwo witamin i minerałów! Cechuje go wysoka zawartość witamin E, D, oraz z grupy B, a także cennych kwasów nienasyconych, przede wszystkim oleinowego i linolowego. Nierafinowany olej z migdałów dodany do diety i spożywany np. razem z surowymi warzywami lub owocami dostarcza witamin, które mają doskonały wpływ m.in. na oczy i wzrok.

Zobacz też:
Jak przebiega leczenie implantologiczne w Warszawie? Implanty krok po kroku

Wybrane oleje, w tym migdałowy, jojoba i z pestek winogron często wykorzystuje się jako bazę i wzbogaca olejkami eterycznymi, które są maksymalnie skoncentrowanym ekstraktem roślinnym i nie zaleca się stosować ich bezpośrednio.

Własna kompozycja olejku do twarzy, sporządzonego na bazie migdałów może zawierać np. dodatek wyjątkowego olejku wetiwerowego o złożonym i bogatym aromacie. Warto zwrócić uwagę na właściwości pielęgnacyjne, które są szczególnie korzystne dla cery suchej i dojrzałej. Olejek pielęgnuje cerę, odpręża i uspokaja, a także regeneruje i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wetiweria ma właściwości uelastyczniające skórę, a w przemyśle kosmetycznym dodaje się ją do balsamów i olejków do masażu, przeznaczonych do zapobiegania powstawaniu rozstępów ciążowych.

Masaże, ćwiczenia przed lustrem, joga twarzy na każdy rodzaj cery

Dziewczyny, które borykają się z trądzikiem, powinny sięgnąć po podagrycznik pospolity i regularnie stosować napary ziołowe. Kobiety, które nie chcą pokazywać zmarszczek, mają do dyspozycji bogate w składniki odżywcze oleje, do których warto dodać kilka kropli skoncentrowanego olejku eterycznego, który wpłynie na lepszy efekt pielęgnacji.

Ćwiczenia mięśni mimicznych są dobre dla wszystkich – dzięki nim można naprawdę wiele osiągnąć. Warto wyćwiczyć w domu przed lustrem: pełne usta, bardziej wydatne kości policzkowe, foremny podbródek i owal twarzy!

Zobacz także:

Zobacz też:
Suplementy diety - dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły