iPhone 14 – kiedy premiera?

Oficjalna data premiery iPhone 14 w Polsce to 7 września. 9 września to data pojawienia się telefonu w ofercie abonamentowej sieci komórkowych, natomiast 16 września to dzień wyznaczony na rozpoczęcie regularnej sprzedaży urządzenia.

iPhone 14 – co warto wiedzieć?

Tak jak przy okazji premier poprzednich modeli, producent przygotował nowego iPhone w kilku wersjach:

  • iPhone 14,
  • iPhone 14 Max,
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max.

Użytkownicy znów mogą zdecydować czy wolą standardową wersję telefonu, czy raczej wariant z większym ekranem lub trochę mocniejszą specyfikacją. Warto odnotować, że tym razem zabraknie wśród nowości modelu iPhone mini, który wcześniej był najmniejszą, a zarazem najtańszą wersją premierowego smartfona od Apple.

iPhone 14 będzie miał nowy, ulepszony procesor Apple 16 Bionic. Moduł będzie charakteryzował się większą wydajnością i aż o 30% mniejszym zużyciem energii niż w przypadku modelu iPhone 13. To dobra informacja i ciekawa droga – zamiast zwiększać pojemność akumulatora, optymalizowano po prostu zużycie energii.

Ekran nowego iPhone 14 wykonano w technologii OLED. Przekątna ekranu to, w zależności od wersji, 6,10 lub 6,7 cala. A zatem zadowoleni będą zarówno zwolennicy mniejszych ekranów, łatwiejszych do obsługi jedną ręką, jak również fani dużego wyświetlacza do filmów lub gier.

Zobacz też:
Wszystko, co musisz wiedzieć o kaskach narciarskich

Nowością ma być także ulepszony aparat główny z matrycą 48 Mpix, z możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. Zgodnie z przewidywaniami, telefon będzie obsługiwał sieci komórkowe 5G.

Nie będzie wielkiej rewolucji w kwestii pozostałych elementów specyfikacji. Zgodnie z przewidywaniami telefony iPhone 14 będą mieć 6 GB pamięci operacyjnej RAM. Wbudowana pamięć będzie wynosić 128 GB, 256 GB lub 512 GB. Jak wiadomo, za telefon z większa pojemnością zapłaci się wyższą kwotę.

Znaczącą różnią w stosunku do poprzednich modeli będzie brak notcha, czyli odcięcia w górnej części ekranu, kryjącej przedni aparat fotograficzny. Ma to zapewnić większy komfort korzystania z wyświetlacza, bez dodatkowych ograniczeń.

Dla kogo iPhone 14 i czy się opłaca?

Często premiera nowego modelu rodzi pytania o jego porównanie z poprzednikiem. W związku z tym, że nowy telefon Apple pojawia się co roku, można mieć wątpliwości czy innowacje są na tyle istotne, że warto sięgać po następną wersję już po 12 miesiącach od premiery poprzedniej. Trudno dać jednoznaczną odpowiedzieć. Każdy powinien sam ocenić, czy jest usatysfakcjonowany modelem z roku 2021, czy szuka czegoś nowego. O ile posiadacze iPhone 13 mogą mieć wątpliwości, tak w przypadku starszych modeli wymiana wydaje się opłacalna.

Czy przed zakupem iPhone 14 może powstrzymać wysoka cena? Niewiele na to wskazuje. Telefony Apple od lat nie należą do najtańszych, natomiast bronią się znakomita jakością. Co więcej, dla wielu użytkownikiem ogromnym atutem jest sam system iOS i kompatybilność telefonu z innymi urządzeniami z ekosystemu Apple, jak inteligentne zegarki, komputery czy bezprzewodowe słuchawki AirPods.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból łydek – jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów? Sposoby leczenia skurczów łydek i bólu nóg

W związku z rosnącymi cenami wielu produktów (w tym elektroniki) kwoty wyższe niż za iPhone 13 nie powinny nikogo szokować. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę także zmieniający się kurs polskiego złotego w relacji do kursu dolara. iPhone 14, podobnie jak inne telefony znajdzie się na liście najbardziej pożądanych sprzętów. Premiera pod koniec roku sprawi, że wiele osób będzie wypatrywać telefonów pod choinką!

Więcej aktualności o nowych smartfonach znajdziesz na stronie MediaMarkt.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły