Leczenie trądziku nie obejdzie się bez konsultacji u dermatologa. Jednak dzięki pewnym zasadom pielęgnacji skóry możesz znacznie poprawić jej kondycję. Wszystko dlatego, że zebrane przez nas naturalne sposoby na trądzik przede wszystkim działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Czym jest trądzik?

To przewlekła choroba skóry, zwykle kojarzona z młodymi osobami, choć tak naprawdę dotyka 80% osób w wieku 10–30 lat. Charakterystyczne dla trądziku są zmiany zapalne, otwarte zaskórniki, wypryski oraz podskórne, ropne grudki. Występuje najczęściej w strefach łojotokowych, tzn. strefie T na twarzy (czoło, nos, broda), na dekolcie oraz plecach. To choroba, która powinna być leczona przede wszystkim pod okiem specjalisty. Domowe sposoby mogą być jedynie wsparciem terapii, a nie jej głównym punktem.

Skąd bierze się trądzik?

Ciężko wyodrębnić jedną, główną przyczynę trądziku. Duży wpływ na jego powstawanie mają m.in. zaburzenia hormonalne. Przez rozregulowaną gospodarkę hormonalną nawet jeśli uda ci się wyleczyć trądzik młodzieńczy, może on wrócić w dorosłym wieku. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania trądziku jest zbyt duże wydzielanie łoju. Odpowiadają za to konkretne hormony – androgeny. Trądzik to choroba, która może mieć także podłoże genetyczne. Lekarze zauważają, że gdy jeden z członków rodziny boryka się z trądzikiem, są duże szanse, że jego dziecko również będzie miało problemy skórne.

Zobacz też:
Domowe sposoby na anginę, czyli co zrobić, aby uporać się z bólem gardła?

Najczęściej spotykane rodzaje trądziku

Choć zmiany trądzikowe nie różnią się od siebie w znacznym stopniu, wyróżniamy kilka rodzajów trądziku. Odmiany mogą ze sobą współistnieć lub pojawiać się oddzielnie. Ich przyczyny także mogą być różne, od wrodzonych skłonności skóry, przez substancje drażniące, aż do zmian hormonalnych. Oto 2 najbardziej powszechne rodzaje:

  • trądzik pospolity – zwany również młodzieńczym, pojawia się w okresie dojrzewania, poprzez hormony, które powodują pobudzenie pracy gruczołów;
  • trądzik ropowiczy – wyglądem i objawami przypomina pospolity; na twarzy osoby chorej pojawiają się zaskórniki, grudki oraz torbiele ropne.

Inne odmiany

Poniżej przedstawiamy pozostałe odmiany trądziku, które często współwystępują z powyższymi:

  • skupiony – występuje głównie u mężczyzn. Poza typowymi objawami dochodzą zmiany ropne i zacieki, które mogą się ze sobą zlewać;
  • bliznowaty – może występować razem z odmianą pospolitą i ropowiczą lub jako osobna zmiana skórna, tworząc tzw. bliznowce;
  • różowaty – częściej występuje u kobiet. Jest to przewlekła choroba skóry, powstająca wskutek zaburzeń naczyniowych i łojotoku;
  • wywołany – nie wynika z naturalnych skłonności skóry, a poprzez kontakt z substancją drażniącą. Mogą nią być np. leki lub nieodpowiednie kosmetyki.

Domowe sposoby na trądzik

Na początku pragniemy zaznaczyć, że niezależnie od wielkości czy rodzaju niepokojących zmian, pojawiających się na ciele, musisz skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Problem trądziku jest dosyć złożony, dlatego stosując nawet sprawdzone sposoby na pozbycie się pryszczy – możesz sobie zaszkodzić. Cera trądzikowa jest cerą problematyczną, dlatego warto stosować się do zaleceń dermatologa, dotyczących sposobu leczenia, jeśli chcesz pozbyć się trądziku na dobre!

Zobacz też:
Domowe sposoby na neuropatię obwodową – rehabilitacja, łagodzenie objawów i leczenie bólu neuropatycznego

Pielęgnacja cery trądzikowej

Niezależnie od odmiany trądziku, z jaką się borykasz, odpowiednia pielęgnacja to podstawa. By uregulować pracę gruczołów łojowych potrzebne będą prawdopodobnie leki, jednak na nadmierne wydzielanie sebum wpływają również złe nawyki pielęgnacyjne oaz nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Bardzo ważne jest wykonanie demakijażu przed pójściem spać. Nie zmywanie makijażu skutkuje namnażaniem się bakterii, więc warto o tym pamiętać! Zbawienne będą płyny oraz mleczka. Pamiętaj, by demakijaż wykonywać przy użyciu letniej wody. Po odpowiednim umyciu twarzy stosuj delikatny tonik, np. na bazie ogórka lub ziołowy.

Jak dbać o cerę?

Jeśli chodzi o pielęgnację ważne jest również zadbanie o ochronę skóry na co dzień, np. przez stosowanie kremów nawilżających, które zredukują zaczerwienienia podrażnionej skóry, wywołane np. przez trądzik różowaty. Dodatkowo wprowadź do codziennej rutyny olejki eteryczne. Nie tylko normalizują pracę gruczołów łojowych, ale także wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Do najbardziej polecanych należą olejek z drzewa herbacianego, różany, lawendowy oraz rycynowy. Jeśli mierzysz się z trądzikiem, warto szukać produktów zawierających aloes. Dziła antyseptycznie i wspomaga gojenie się ran.

Domowe maseczki na trądzik

Poniżej znajdziesz przepisy na naturalne maseczki, które możesz wykonać samodzielnie w domu przy użyciu produktów spożywczych! Większość mikstur ma konsystencję papki, którą należy nałożyć na twarz i zmyć ciepłą wodą po 10–15 minutach. Domową kurację należy powtarzać 2–3 razy w tygodniu. Oto kilka z zalecanych połączeń:

  • miód i sok z cytryny;
  • kurkuma, miód, jogurt naturalny;
  • rumianek, siemię lniane, rozmaryn;
  • miód i cynamon.
Zobacz też:
Domowe sposoby na opuchliznę

Odpowiednia dieta

Spożywanie dużych ilości przetworzonego jedzenia może przyczynić się do powstania nowych krostek. Zadbaj o zbilansowaną dietę, bazującą na świeżych warzywach i owocach. Pij dużo wody oraz wypróbuj napary ziołowe, np. z bratka polnego. Zmniejsza on produkcję łojotoku, a skóra staje się gładsza. Dodatkowo działa detoksykująco, co pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.

Domowe sposoby na trądzik – podsumowanie

Trądzik to przewlekła choroba, będąca zmorą nie tylko wielu nastolatków, ale również osób dorosłych. Całkowite pozbycie się trądziku domowymi sposobami niestety nie jest możliwe, gdyż jest to leczenie objawowe. Skóra trądzikowa jest wymagająca. Bez pozbycia się przyczyny (np. zaburzeń hormonalnych, nieodpowiedniej diety lub przewlekłego stresu) objawy trądziku mogą wrócić ze zdwojoną siłą nawet po paru latach. Jest wiele sposobów na trądzik młodzieńczy, jednak zanim zaczniesz stosować domowe sposoby na pryszcze – skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły