Jeśli szukasz preparatu, który pomoże ci zadbać o zdrowie i wygląd skóry, na pewno zastanawiasz się, czy wybrać krem, czy serum. Pamiętaj, że pierwszy służy do codziennej pielęgnacji cery, natomiast po serum warto sięgnąć, by zwalczyć konkretny problem. Jeśli wciąż masz wątpliwości, z którego preparatu skorzystać, przeczytaj nasze wskazówki.

Kiedy warto sięgnąć po serum?

Większość osób przykłada ogromną wagę do pielęgnacji skóry twarzy, sięgając po dostępne na rynku preparaty. Coraz większą popularnością cieszy się kosmetyk, jakim jest serum. Charakteryzuje go lekka konsystencja i bogaty skład. Serum do twarzy zawiera skoncentrowane substancje czynne pomagające zadbać o stan skóry.

Sięgając po preparat, możesz mieć pewność, że znajdziesz w nim składniki aktywne:

  • kwas hialuronowy;
  • witaminę C;
  • ekstrakty i wyciągi z roślin;
  • olejki eteryczne;
  • wyciąg z drożdży;
  • olej z nasion konopi siewnych.

To one pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ujędrniają ją, wygładzają i wyrównują koloryt. Wybierz je, gdy twoja skóra wymaga intensywnej i natychmiastowej odnowy i odbudowy.

A może jednak krem nawilżający?

Zastanawiasz się, czy lepsze będzie dla ciebie serum, czy krem nawilżający? Musisz wiedzieć, że każdy z tych preparatów wykazuje nieco inne działanie. Krem ma konsystencję emulsji i powinien być stosowany każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem. Nawilżanie jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy.

Zobacz też:
Jak szybko wytrzeźwieć? Poznaj sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się alkoholu z organizmu!

Krem możesz dobrać odpowiednio do rodzaju cery. Zwróć uwagę na skład preparatu – dobrze, jeśli zawiera: 

  • kwas hialuronowy, 
  • glicerynę, 
  • mocznik, 
  • kwas mlekowy, 
  • kolagen, 
  • ekstrakty z roślin,
  •  minerały. 

Najlepszy efekt osiągniesz, gdy zastosujesz dwa preparaty równocześnie – serum oraz wybrany krem nawilżający.

Czy składniki kremu i serum są bezpieczne?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Wybór odpowiedniego jest naprawdę trudny, zwłaszcza że niektóre składniki mogą wywoływać niepożądane skutki – podrażnienia czy uczulenia. Warto zwracać uwagę na skład, czytać etykiety i mądrze wybierać swoje kosmetyki.

Coraz częściej stawiamy na kosmetyki naturalne, pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. 

Jakich składników kosmetyków unikać?

Dobra jakość kosmetyków to gwarancja prawidłowej pielęgnacji skóry. Czego należy się wystrzegać? Jeśli wśród składników widnieje formaldehyd, formalina, znajdują się konserwanty i parabeny, SLS lub SLES czy choćby parafina, oznacza to, że nie jest to preparat powstały na bazie składników naturalnych.

Wiele z wymienionych składników działa drażniąco, uczulająco, wysuszając skórę, powodując np. osłabienie i wypadanie włosów. Niektóre substancje podejrzewa się o udział w powstawaniu zmian o charakterze nowotworowym. Kosmetyki mogą również prowadzić do powstawania zmian skórnych – wyprysków, a nawet stanów zapalnych.

Jak stosować serum do twarzy i krem nawilżający?

Serum do twarzy i krem możesz stosować jednocześnie, ponieważ preparaty te doskonale się uzupełniają. Krem nawilżający powinien być nakładany każdego dnia, rano i przed snem. Oczywiście musisz wybrać kosmetyk dopasowany do twojego rodzaju cery.
Serum warto nakładać co kilka dni (lub codziennie w zależności od preparatu), aby rozwiązać konkretny problem dotyczący skóry – zlikwidować przebarwienia, wygładzić zmarszczki, zregenerować, odżywić czy nawilżyć. Przed nałożeniem serum należy dokładnie oczyścić skórę. Gdy serum się wchłonie, można wklepać krem nawilżający, który utrwala efekty.

Zobacz też:
Suche włosy – problem estetyczny, czy sygnał wysyłany z organizmu na temat zdrowia?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły