Ochrona przeciwsłoneczna latem

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji skóry latem jest stosowanie kremów z filtrem SPF (ang. sun protection factor), które chronią przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, w tym m.in. przed poparzeniami. Warto pamiętać, że poziom ochrony przeciwsłonecznej należy dostosować do typu swojej skóry – jeśli jesteśmy posiadaczkami bardzo jasnej karnacji, to absolutnym must have są kremy z filtrem 50 SPF, czyli największym istniejącym poziomem ochrony przeciwsłonecznej. Z kolei jeśli mamy nieco ciemniejszą karnację i rzadko ulegamy poparzeniom, to i tak należy pamiętać o stosowaniu tego typu kremów, gdyż słońce przyśpiesza procesy odpowiadające za starzenie się skóry, a co za tym idzie – powstawanie niechcianych zmarszczek. Świetnym rozwiązaniem może okazać się nawilżający i regenerujący krem BB z SPF 15, który idealnie sprawdzi się dla osób z ciemniejszą karnacją, które unikają największych upałów (pomiędzy godziną 11 a 16). Taki krem ma w swoim asortymencie marka Swederm, która słynie z wysokiej jakości produktów.

Dokładne oczyszczanie skóry

Kolejną istotną zasadą, o której należy pamiętać nie tylko latem, jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy – mowa tu nie tylko o demakijażu, ale również o myciu twarzy środkami myjącymi, za sprawą których pozbywamy się wszystkich zanieczyszczeń. Tę czynność należy wykonywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dokładne oczyszczanie skóry twarzy jest szczególnie ważne latem, ponieważ podczas upałów, nasze gruczoły łojotokowe pracują znacznie intensywnej i produkują więcej sebum (z tego powodu nasza skóra szybciej ulega przetłuszczeniu), co może prowadzić do zapychania porów oraz powstawania zaskórników. Dlatego też latem szczególnie należy dbać o dokładny demakijaż i mycie całej twarzy.

Zobacz też:
Amantadyna – gdzie ją kupimy i jakich efektów leczenia można się spodziewać?

Serum do twarzy na lato

Latem nasza skóra narażona jest na negatywny wpływ promieniowania słonecznego, co skutkuje nie tylko poparzeniami, ale również przyśpieszeniem procesów, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Dlatego też lato to doskonały czas na rozpoczęcie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Najlepiej postawić na kosmetyk o „bogatej” konsystencji, czyli serum, które możemy nakładać wieczorem (pod krem) i rano (pod makijaż). W składzie takiego serum powinny znaleźć się antyoksydanty: witamina C, kwas ferulowy czy też floretyna. Co ważne, serum należy nakładać nie tylko na twarz, ale również na szyję i dłonie.

Lato to dobry czas na peelingi

Wbrew pozorom i krążącym mitom lato to doskonały czas na peelingowanie swojej skóry – oczywiście nie na silnie złuszczające peelingi kwasowe w gabinecie kosmetycznym, ale na peelingi enzymatyczne, a także peelingi o właściwościach nawilżających (np. z kwasu mlekowego czy kwasu migdałowego). Przed planowanym urlopem warto wybrać się do kosmetyczki i wykonać serię delikatnych zabiegów złuszczających. Dzięki temu nasza skóra będzie prezentowała się niezwykle promiennie. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że dzięki wcześniejszemu złuszczeniu skóry, uzyskamy piękną i równomierną opaleniznę.

Stosowanie kremów intensywnie nawilżających

W okresie letnim nasza skóra (za sprawą słońca) narażona jest na przesuszenie, dlatego należy ją nawilżać nie tylko od zewnątrz za pomocą kremów i maseczek, ale również od wewnątrz – nawadniając swój organizm. W kremie na lato warto szukać kwasu hialuronowego, który charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi, a przy tym wykazuje „umiejętności” wiązania cząsteczek wody.

Zobacz też:
Co zrobić, by cienkie włosy wyglądały zdrowo? Sprawdzone sposoby

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły