Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Stanowi składnik ścian komórkowych, ciała szklistego oka czy też mazi stawowej. Wykazuje dużą zdolność wiązania wody, dzięki czemu jego syntetyczna forma jest chętnie wykorzystywana przy produkcji kosmetyków nawilżających.
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest stosowany głównie jako wypełniacz. Używa się go przede wszystkim do modelowania kształtu brody, żuchwy, nosa czy ust. Powala też zredukować efekty procesu starzenia – wygładzić zmarszczki oraz dogłębnie odżywić i ujędrnić skórę twarzy, szyi czy dekoltu.
Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalną, jego iniekcja nie wiąże się z dużym ryzykiem gwałtownej reakcji ze strony organizmu. Przed pierwszym użyciem preparatu wypełniającego zaleca się jednak wykonanie próby uczuleniowej.
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to zabieg jednorazowy, którego efekty są widoczne od razu i utrzymują się od 6 do 15 miesięcy. Aby utrzymać pozytywne rezultaty zabiegu, należy powtarzać go regularnie, po metabolizowaniu wypełniacza przez organizm.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – przebieg procedury
W klinice Novoderm w Łodzi powiększanie ust kwasem hialuronowym jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Procedura trwa zaledwie 20-30 minut i jest bezbolesna (wykonywana przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego).
W trakcie zabiegu specjalista wstrzykuje wypełniacz pod skórę pacjenta. Rezultaty są natychmiastowe i mogą obejmować:
- zwiększenie objętości górnej i/lub dolnej wargi,
- usunięcie asymetrii ust,
- przywrócenie utraconego z wiekiem konturu ust,
- usunięcie drobnych zmarszczek na wargach,
- redukcję opadających kącików ust.
Zabieg jest małoinwazyjny. Iniekcję preparatu przeprowadza się na niewielkiej głębokości, za pomocą bardzo cienkiej igły. Rekonwalescencja nie jest wymagana. Możliwy efekt uboczny, w postaci niewielkiej opuchlizny, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni od opuszczenia gabinetu medycyny estetycznej przez pacjenta.
Korekta kształtu ust – wskazania i przeciwwskazania
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to zabieg czysto estetyczny. Motywacją do jego przeprowadzenia jest zazwyczaj subiektywne niezadowolenie pacjenta z własnego wyglądu. Obiektywne wskazania obejmują przede wszystkim pionową lub poziomą asymetrię warg lub zaburzenie proporcji pomiędzy ustami a pozostałą częścią twarzy. Ten ostatni przypadek dotyczy przede wszystkim pacjentów, których cechami szczególnymi są wydatny nos, wystające kości policzkowe czy też duże oczy.
Iniekcja wypełniacza ma zwykle na celu uzyskanie większej harmonijności rysów twarzy, która przekłada się również na poprawę ogólnej atrakcyjności pacjenta. Kwas hialuronowy jest substancją bezpieczną i łagodnie przyjmowaną przez większość organizmów. Istnieją jednak przeciwwskazania, które czasowo lub trwale wyłączają daną osobę z możliwości przeprowadzenia zabiegu. Należą do nich:
- ciąża i karmienie piersią,
- aktywny stan zapalny skóry (trądzik, opryszczka),
- skłonności do blizn przerostowych (keloidów),
- choroby układu immunologicznego,
- immunoterapia,
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
U osób, u których nie stwierdzono przeciwwskazań, zabieg może zostać wykonany już w dniu pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Nie są wymagane dodatkowe badania czy konsultacje. Po przeprowadzeniu iniekcji pacjent jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Są to:
- unikanie przegrzewania organizmu (nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny, opalania, gorących kąpieli),
- unikanie agresywnych dla skóry zabiegów kosmetycznych (np. peelingów),
- wykonywanie masażu w miejscu zabiegowym zgodnie z instrukcją udzieloną przez specjalistę.
Zobacz także:
- Czy składniki serum do twarzy i kremów są bezpieczne dla zdrowia?
- Prostowanie przegrody nosowej, NFZ – ile się czeka?
- Cena wazektomii — jaki jest koszt wykonania zabiegu wazektomii?
- Magnetoterapia – czy ta metoda jest bezpieczna? Przekonaj się, czy warto zdecydować się na leczenie polem magnetycznym!
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?