Dlaczego dzieci kaszlą?

Kaszel jest mechanizmem obronnym stanowiącym część reakcji układu odpornościowego. Służy do usuwania ciał obcych i szkodliwych mikroorganizmów, które mogą przedostać się do okolic gardła i spowodować podrażnienie, swędzenie, ból i niedrożność. Dlatego w kontakcie z ciałem obcym w organizmie każdego człowieka, zarówno dorosłego, jak i dziecka dochodzi do nagłego i mimowolnego skurczu przepony. To powoduje gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc, w idealnym przypadku usuwając wszystko, co jest szkodliwe dla organizmu, w tym wydzieliny, mikroorganizmy, alergeny i wszystko inne, co być może utknęło w gardle lub w drogach oddechowych [1].

Jak ustalić przyczyny nocnego kaszlu u dzieci?

W ustalaniu przyczyn ataków nocnego kaszlu u dzieci należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: charakter kaszlu, długość trwania oraz okoliczności pojawiania się napadów [2].

Uporczywy kaszel u dzieci w nocy może mieć charakter [1]:

  • suchy, nieproduktywny, napadowy i duszący, przy którym nie występuje odkrztuszanie wydzieliny, ale pojawia się chrząkanie, uczucie drapania i podrażnienie gardła;
  • mokry, produktywny, intensywny z odkrztuszaniem wydzieliny.

Ze względu na długość trwania kaszel u dzieci można podzielić na [2]:

  • ostry, czyli trwający około 3 tygodnie;
  • przewlekły, czyli utrzymujący się ponad 4 tygodnie.

Warto również ustalić, czy kaszel nasila się w szczególnych okolicznościach np. podczas przebywania w pomieszczeniu, gdzie jest suche powietrze lub w kontakcie z określonymi zapachami czy np. dymem papierosowym. Jeżeli dziecko jest na coś uczulone, przeszło infekcję lub ma dodatkowe objawy, np. gorączkę, te czynniki też trzeba wziąć pod uwagę.

Zobacz też:
Domowe sposoby na skurcze nóg – przyczyny i leczenie bolesnych skurczy łydek. Poznaj metody na dolegliwości mięśni nóg!

Co może powodować kaszel u dzieci w nocy?

Przyczyny nocnego kaszlu u dzieci nie muszą być związane z chorobą. Nasilenie ataków kaszlu może wynikać z następujących czynników [3]:

  • pozycja leżąca: całkowicie pozioma pozycja ułatwia gromadzenie się w gardle śluzu, mikroorganizmów lub ciał obcych;
  • suche powietrze w pomieszczeniu: zmniejsza nawilżenie dróg oddechowych i sprawia, że ​​gardło jest bardziej wrażliwe na czynniki drażniące;
  • zimne powietrze: zwłaszcza klimatyzacja, która dodatkowo jest źródłem mikroorganizmów podrażniających drogi oddechowe, może powodować ataki suchego kaszlu u dzieci, szczególnie w nocy;
  • obecność alergenów w powietrzu: kurzu, roztoczy, dymu i sierści zwierzęcej może wywołać u dzieci ataki kaszlu nocnego.

Jakie są chorobotwórcze przyczyny nocnego kaszlu u dzieci?

W większości przypadków suchy lub mokry kaszel u dzieci w nocy ma ostre pochodzenie, spowodowane zapaleniem górnych dróg oddechowych. Bywa charakterystyczny m.in. dla przeziębienia, zapalenia zatok, infekcji gardła, ostrego zapalenia oskrzeli, zapalenia krtani lub tchawicy. Ponadto kaszel nocny może również wystąpić w przypadku astmy oskrzelowej (jej początków lub nasilenia objawów) [3].

W przypadku kaszlu przewlekłego, który utrzymuje się powyżej 3-4 tygodni warto rozważyć takie przyczyny, jak [1]:

  • wady rozwojowe;
  • kaszel poinfekcyjny;
  • bakteryjne zapalenie oskrzeli;
  • rozstrzenie oskrzeli;
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Warto również zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka. U dzieci starszych mogą pojawić się napady kaszlu psychogennego na tle nerwicowym [1].

Kiedy kaszel nocny u dziecka jest powodem do niepokoju?

Kaszel u dziecka nigdy nie powinien być lekceważony. Tym bardziej jeśli utrzymuje się dłużej niż 21 dni oraz towarzyszą mu inne objawy np. gorączka, nocne poty i dreszcze. Jeżeli dziecko chudnie, jest ciągle zmęczone, odkrztusza ropną wydzielinę, odmawia spożywania pokarmów lub płynów, albo objawy zmieniają swój charakter, nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza [3]. Diagnoza lekarska pozwala wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Zobacz też:
Kaszel suchy a alergiczny: jak go odróżnić, i jak wybrać odpowiedni syrop lub tabletki?

Na zlecenie marki Deflegmin.

Bibliografia:

[1] Wieczorek-Stawińska W., Kaszel u dziecka – rodzaje, przyczyny, jak pomóc dziecku?, 2024 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel-u-dziecka-rodzaje-przyczyny-jak-pomoc-dziecku#11 (dostęp: 21.05.2024)).

 

[2] Tymanowska O., Przyczyny kaszlu u dzieci: ważne aspekty i pułapki w diagnostyce, 2021 (witryna internetowa: https://pulsmedycyny.pl/przyczyny-kaszlu-u-dzieci-wazne-aspekty-i-pulapki-w-diagnostyce-1132866 (dostęp: 21.05.2024)).

 

[3] Sałacki A.J., Kaszel, 2017 (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel (dostęp: 21.05.2024)).

 

Materiał promocyjny

Zobacz także: