Leki na przeziębienie i grypę – jedno- czy wieloskładnikowe?

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Dla pierwszej z chorób charakterystyczne jest to, że dolegliwości narastają powoli razem z rozwojem infekcji. W przypadku grypy przykre objawy pojawiają się nagle i szybko przybierają na intensywności. Typowe objawy przeziębienia to katar, ból gardła, chrypka, kaszel, pogorszenie samopoczucia oraz lekko podwyższona temperatura ciała. Przy grypie pojawiają się przede wszystkim wysoka gorączka, bóle mięśni i dreszcze. Często występuje też ból głowy i gardła.

O wyborze konkretnego leku na przeziębienie czy grypę powinien zadecydować rodzaj występujących symptomów, a także stopień ich nasilenia. Szukając odpowiedniego preparatu dla siebie lub najbliższych warto wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje odnośnie do formy, w jakiej przyjmuje się leczniczy produkt.

Jeżeli infekcji towarzyszy kilka męczących objawów jednocześnie, można sięgnąć po wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę. Wspomniane preparaty pomagają kompleksowo złagodzić uciążliwe symptomy. Zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ale też składniki ograniczające katar albo kaszel. Wieloskładnikowe leki na grypę czy przeziębienie zwykle mają postać saszetek albo tabletek. Jeśli natomiast chorobie towarzyszy niewiele symptomów, lepiej sięgnąć po jednoskładnikowy lek na gorączkę czy ból i ewentualnie osobny środek na katar czy kaszel.

Zobacz też:
Pryszcze na plecach – bolesny i nieestetyczny problem młodszych i starszych

Preparaty na gorączkę

Gorączka jest częstszym objawem w przypadku grypy niż przeziębienia. Zwykle towarzyszy jej ból głowy i mięśni określany jako „łamanie w kościach”. Aby złagodzić wspomniane objawy i obniżyć gorączkę, warto zastosować preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające w sobie paracetamol czy ibuprofen (mający również właściwości przeciwzapalne).

Środki na ból gardła

W przypadku przeziębienia i grypy często pierwszym objawem choroby jest drapanie i pieczenie w gardle. Nieprzyjemne dolegliwości mogą narastać i przechodzić w ból o różnym rodzaju nasilenia. Aby złagodzić męczące symptomy, należy zastosować tabletki do ssania albo spray na gardło. W przypadku lżejszego bólu wystarczające powinny okazać się preparaty bazujące na składnikach roślinnych, które nawilżą gardło i pokryją jego błonę śluzową ochronnym filmem. Przy umiarkowanych albo silnych dolegliwościach bólowych utrudniających przełykanie można sięgnąć po spraye czy pastylki zawierające substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne albo odkażające. W składach produktów warto szukać takich składników jak flurbiprofen, benzydamina czy salicylan choliny.

Co zastosować na katar?

Katar jest typowym symptomem przeziębienia. Początkowo występuje wodnista wydzielina z nosa, która z czasem gęstnieje. W leczeniu kataru sprawdzają się spraye i krople do nosa z ksylometazoliną, oksymetazoliną albo wodą morską. Zamiast nich można zastosować tabletki z pseudoefedryną.

Jakie leki na przeziębienie i grypę pomogą na kaszel?

Kaszel należy do rzadziej spotykanych objawów przeziębienia czy grypy. W przypadku pierwszej choroby bywa raczej suchy i ma słabe nasilenie. W łagodzeniu tego symptomu wykorzystuje się środki przeciwkaszlowe takie jak butamirat czy lewodropropizyna. Kaszel występujący podczas grypy na początku jest suchy i stopniowo przechodzi w mokry. W odkrztuszaniu wydzieliny pomagają takie substancje jak ambroksol. Szukając właściwego środka dla siebie, należy ocenić, jaki rodzaj kaszlu występuje w przebiegu choroby i dobrać do niego syrop albo tabletki na kaszel o odpowiednim składzie.

Zobacz też:
Uderzenia gorąca – jak radzić sobie z nagłym uczuciem gorąca?

Wsparciem w walce z objawami przeziębienia i grypy są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ponadto można zastosować preparaty łagodzące katar, kaszel, ból gardła czy inne dokuczliwe symptomy. Rodzaj stosowanych leków należy dostosować do typu występujących objawów oraz ich nasilenia. Dzięki temu ograniczanie męczących dolegliwości okaże się skuteczniejsze, a organizm szybciej pokona chorobę.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły