Chrypka u niemowlaka i rocznego dziecka – czy to niebezpieczne? 

Chrypka i kaszel u noworodków i dzieci to dość powszechny problem, z rozpoznaniem którego nie będziesz mieć większych problemów. Zmiana barwy i osłabiony głos dziecka to najbardziej charakterystyczne symptomy, które zazwyczaj towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych. Czy masz się czego obawiać? W większości przypadków nie. Musisz jednak uważnie obserwować malucha i szybko reagować na inne, niepokojące objawy. Zdarza się przecież, że chrypka u dziecka świadczy o wadach krtani lub innych chorobach, w przypadku których odpowiednie leczenie staje się podstawą.   

Chrypka u dzieci – przyczyny

W przypadku dorosłych chrypka często jest skutkiem nadwyrężenia strun głosowych lub palenia papierosów. Skąd jednak bierze się chrypka u noworodków i małych dzieci?

Przyczyny chrypki u dziecka są różne. Na liście tych pojawiających się najczęściej znajdziesz: 

  • infekcje górnych dróg oddechowych, którym zwykle towarzyszy chrypka i kaszel (np. zapalenie gardła lub krtani);
  • nadwyrężenie strun głosowych (np. z powodu krzyku lub płaczu, co często zdarza się w przypadku niemowlaków);
  • obecność obcego ciała w drogach oddechowych, o czym dodatkowo świadczy narastająca duszność;
  • refluks żołądkowo-przełykowy, któremu zazwyczaj towarzyszą bóle w górnej części brzucha oraz pieczenie w klatce piersiowej;
  • alergia, mogąca prowadzić do obrzęku krtani;
  • kontakt z dymem z papierosa (bierne palenie).
Zobacz też:
Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Im więcej dodatkowych dolegliwości towarzyszy chrypce u dzieci, tym ważniejsza staje się wizyta u lekarza. 

Chrypka u dziecka bez innych objawów – czy trzeba udać się do lekarza? 

Jeśli chrypka u dziecka pojawia się nagle i przebiega w łagodny sposób, możesz skorzystać z nawliżaczy powietrza oraz syropów i leków w aerozolu, tworzonych z myślą o najmłodszych. Jeśli twoje dziecko potrafi już ssać lub ukończyło 3 latka, możesz mu podać ziołowe pastylki lub cieszące się coraz większą popularnością lizaki. Przy samodzielnym wybieraniu leków na chrypkę dla dziecka musisz zachować dużą ostrożność. Weź pod uwagę nie tylko dolegliwości, z jakimi zmaga się maluch, ale i jego wiek. 

Chrypka u niemowlaka – jak ją leczyć? 

Wybór środków, z jakich możesz skorzystać u tak małego dziecka, jest poważnie ograniczony. Na część z nich niemowlak jest za mały, a o tym, jak się czuje i co mu dolega czerpiesz wiedzę jedynie z obserwacji jego zachowania. Nie oznacza to jednak, że musisz bezradnie się przyglądać temu, jak noworodek męczy się z chrypką. 

W leczeniu chrypki u niemowlaka priorytetem również staje się odpowiednie nawilżenie powietrza. W tym celu możesz zainwestować w specjalne nawilżacze, możesz też wykorzystać kaloryfery, na których ułożysz wilgotne ręczniki. W taki też sposób możesz łagodzić chrypkę u noworodka.

Ulgę maluchowi mogą też przynieść sprawdzone, domowe sposoby na chrypę, np. inhalacje ziołowe. Przygotujesz je m.in. z rumianku i tymianku. Jeśli chrypce towarzyszy katar, musisz dodatkowo pamiętać o regularnym oczyszczaniu noska ze śluzu, który utrudnia maluchowi oddychanie.  

Zobacz też:
Brzuch po ciąży – jak odzyskać dawną sylwetkę zdrowo, bezpiecznie i szybko?

Co na chrypkę u rocznego dziecka?

Chrypka u rocznego dziecka może być dodatkowo łagodzona okładami, które możesz wykonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że do gardła malucha przyłożysz ciepłą ścierkę, by poprawić jego samopoczucie. Musisz też uważnie śledzić zachowanie dziecka i sprawdzać, czy oprócz chrypki nie pojawiają się inne niepokojące dolegliwości. 

Co na chrypę u kilkuletniego dziecka?  

Kilkulatkom możesz podać ziołowe pastylki na ból gardła lub lizaki, które łagodzą dolegliwości towarzyszące chrypie. Wybierz takie tabletki, które bazują na naturalnych, bezpiecznych dla dziecka składnikach. W pastylkach na chrypkę u dziecka może się pojawić propolis, szałwia lub porost islandzki. Pamiętaj jednak, że z większości leków na chrypkę i kaszel mogą korzystać dzieci, które ukończyły 3. rok życia. 

Domowe sposoby na ciągłą chrypkę u dzieci

Możesz też skorzystać z wielu domowych metod na chrypę i ból gardła. Uniwersalnym wsparciem będzie tu syrop z cebuli. Jeśli tylko przekonasz dziecko do jego smaku, możesz przy jego wsparciu osiągnąć doskonałe efekty. 

Możesz też wykorzystać moc roślin leczniczych, z których przygotujesz naturalne płukanki na gardło dla dzieci. Wśród ziół, polecanych na chrypkę u dzieci, znajdziesz m.in.:

  • rumianek, znany ze swoich ściągających i przeciwzapalnych właściwości;
  • tymianek, pomocny w chwili, gdy trzeba nawilżyć drogi oddechowe i złagodzić stany zapalne błon śluzowych przełyku;
  • szałwię, która pomaga hamować rozwój odpowiadających za rozwój infekcji bakterii;
  • miód i imbir, czyli duet, który nie tylko skutecznie zwalcza bakterie, ale też działa kojąco na podrażnione gardło. 
Zobacz też:
Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Jeśli twoja pociecha zmaga się z chrypką i kaszlem, musisz przypilnować, by piła więcej wody niegazowanej lub ziołowych naparów. Herbata z miodem i cytryną może się kolejnym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać. Dzięki temu jama ustna i gardło będą dobrze nawilżone, co pomoże w łagodzeniu dolegliwości. 

Jeśli nie chcesz, by problemy z chrypką u dziecka wracały, zadbaj w porę o jakość powietrza w swoim domu. Dym papierosowy oraz zbyt suche powietrze to niebezpieczna mieszanka zarówno dla gardła twojego dziecka, jak i dla ciebie.

Zobacz także:

O autorze

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

Zobacz wszystkie artykuły