Jak rozpoznasz suchy kaszel? 

Suchy kaszel rozpoznasz bez problemów. Brak wydzieliny pojawiającej się w trakcie odkrztuszania, chrypka to najbardziej charakterystyczne objawy tego problemu. O tym, że dokucza ci właśnie suchy kaszel, będą też świadczyły następujące dolegliwości: 

  • ciągły odruch kasłania 
  • uczucie suchości w gardle
  • ataki kaszlu w nocy
  • podrażnienie dróg oddechowych

Skąd biorą się problemy z suchym kaszlem?

Istnieje wiele czynników, które mogą cię narazić na takie problemy z górnymi drogami oddechowymi. Często kaszel suchy jest pierwszym objawem infekcji, a wraz z jej rozwojem przemienia się w kaszel mokry. Bywa jednak i tak, że jego pojawienie jest związane z innymi przypadłościami, np. z astmą lub przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych.  Dym papierosowy, alergia oraz suche powietrze, z którym możesz się spotkać w klimatyzowanych pomieszczeniach to kolejne czynniki, które mogą przyczyniać się do problemów z suchym kaszlem. 

Zobacz też:
Domowe sposoby na biegunkę. Najczęstsze przyczyny rozwolnienia. Sprawdź najlepsze sposoby na biegunkę u dzieci!

Czy suchy kaszel u dorosłych jest groźny dla zdrowia? 

Suchy kaszel u dorosłego to częsta przypadłość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle jest on pierwszym symptomem infekcji wirusowej, która po 3 dniach powinna ustąpić. Jeśli jednak kaszel będzie cię nękać dłużej, powinieneś odwiedzić lekarza. Taka konsultacja przyda się też w chwili, gdy dodatkowo zaczną cię męczyć wymioty, duszności i wysoka gorączka. 

Jak możesz pokonać suchy kaszel? 

Z suchym kaszlem możesz się rozprawić za pomocą tabletek, syropów oraz sprawdzonych domowych metod, które przyniosą ulgę tobie i twojemu dziecku. 

Jaki syrop na suchy kaszel wybrać dla dorosłej osoby? 

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między syropem na kaszel mokry a tym na kaszel suchy? Odpowiedź jest prosta. Syrop na kaszel suchy ma hamować odruch kaszlu, podczas gdy syrop na kaszel mokry pomoże ci w oczyszczeniu dróg oddechowych z wydzieliny.

Jeśli chcesz się rozprawić z kaszlem suchym, musisz szukać takich produktów, w których pojawiają się następujące składniki: 

  • kodeina (niewskazana w przypadku kierowców);
  • tymianek;
  • prawoślaz lekarski;
  • babka lancetowata.

Jaki syrop na suchy kaszel u dziecka?

Jeśli chcesz pokonać suchy kaszel u dziecka, postaw właśnie na syrop. Maluch połknie go chętniej niż tabletkę. Wybór takich leków jest zróżnicowany, zatem bez problemu znajdziesz środek o dobrym smaku, dopasowany do wieku dziecka. Musisz pamiętać, że to, co będzie dobre w przypadku kilkulatka, może się nie być najlepszym wyborem dla kilkumiesięcznego malucha. Kupując syrop dla dziecka zaznacz, w jakim jest ono wieku. Dzięki temu farmaceuta pomoże ci wybrać środek, który będzie bezpieczny i skuteczny zarazem. 

Zobacz też:
Co obniża ciśnienie? Sposoby na walkę z wysokim ciśnieniem

Syrop domowej roboty na suchy kaszel

Skuteczny syrop na suchy kaszel dla dzieci możesz też przygotować we własnym domu. Najprostszym rozwiązaniem jest syrop z pokrojonej cebuli zasypanej cukrem. Wystarczy kilka godzin, by cebula puściła soki i przemieniła się w lek, z którego bezpiecznie może korzystać i twoje dziecko, i ty. 

A może wolisz tabletki na kaszel suchy?

O ile dla twojego dziecka najlepszy będzie syrop, ty możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci tabletki na suchy kaszel. Możesz wykorzystać pastylki z ziołowymi wyciągami (np. z tymianku lub porostu islandzkiego) lub tabletki, w których pojawia się propolis (kit pszczeli). Ma on bardzo dobry wpływ i na drogi oddechowe, i na odporność organizmu, zatem w walce z infekcją stanie się dla ciebie cennym sojusznikiem.   

Domowe sposoby na suchy kaszel – co przyniesie ci ulgę?

Jeśli chcesz skorzystać z domowych metod leczenia suchego kaszlu, masz przed sobą wiele możliwości. Co pomoże na suchy kaszel? Nawilżanie powietrza, dzięki czemu ataki kaszlu staną się mniej uciążliwe oraz inhalacje, przygotowane z gorącej wody z naparem z rumianku lub z olejkiem eukaliptusowym. Możesz sięgnąć też po ziołowe herbatki, przy czym szczególnie zalecany jest tu napar z lipy lub tymianku. A jeśli chcesz złagodzić podrażnienia dróg oddechowych, możesz wykorzystać siemię lniane.

Czy syrop z buraków pomaga na suchy kaszel?

Jednym z domowych leków na kaszel jest syrop z buraków. Wystarczy, że umieścisz go na 45 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury około 40 stopni. Pozyskany w ten sposób syrop będzie dla ciebie cennym wsparciem w walce z bakteriami, wzmocni cię też solidną porcją witamin i minerałów. 

Zobacz też:
Paracetamol 500 mg – lek na wszystko?

Czy maści na kaszel to dobre rozwiązanie?

Tak. W walce z suchym kaszlem pomogą ci rozgrzewające maści, szczególnie te z wyciągiem z rozmarynu lub tymianku. Możesz też sięgnąć po maści z olejkiem eukaliptusowym lub mentolowym. I one ułatwią ci oddychanie, dzięki czemu kaszel przestanie być aż tak uciążliwy. 

Suchy kaszel może utrudniać życie i tobie i twojemu dziecku. Na szczęście istnieje wiele środków, dzięki którym możesz się z tą przypadłością rozprawić w skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny sposób. Syropy, zioła i olejki eteryczne to twoi sojusznicy w walce o zdrowe drogi oddechowe.

Zobacz także:

O autorze

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

Zobacz wszystkie artykuły