Przyczyn uporczywego kaszlu może być wiele, a ich ustalenie wymaga czasu i obserwacji. Kaszel często towarzyszy infekcji, jednak nie tylko z tego powodu zdarzają się jego napady. Najgorszy jest duszący kaszel w nocy, domowe sposoby bywają jednak na tyle skuteczne, by sobie z nim poradzić. Wybór skutecznego sposobu zależy w dużej mierze od przyczyny kaszlu. Inaczej leczy się kaszel infekcyjny, a inaczej – alergiczny. Domowymi metodami można jednak zaradzić tej uciążliwej dolegliwości.

Duszący kaszel – skąd się bierze?

Infekcja dróg oddechowych to nie jedyna możliwa przyczyna występowania duszącego kaszlu. Może się on pojawiać w wyniku infekcji wirusowych, tj. przeziębienie czy grypa, bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc czy oskrzeli. Bardzo często kaszel jest objawem innych schorzeń, pojawia się nagle i jest bardzo męczący. Uporczywy suchy kaszel o duszącym charakterze to objaw astmy oskrzelowej, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Bardzo często pojawia się nocą i utrudnia sen.

Męczący kaszel to również tzw. kaszel palacza. Jest charakterystyczny u osób palących w dużych ilościach wyroby tytoniowe. Nie należy go nigdy lekceważyć, a gdy się pojawi, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Odruch kaszlu może pojawiać się także przy zapaleniu zatok, któremu towarzyszy spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Bardzo często jest to jedyny objaw choroby, dlatego jest trudny do zdiagnozowania.

Zobacz też:
Domowe sposoby na stłuczenia. Jakie naturalne produkty stosować, aby zmniejszyć obrzęk i siniaki?

Gdy kaszel pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy takie jak osłabienie, krwioplucie i gorączka, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o nowotworze płuc.

Rodzaje kaszlu

Oprócz kaszlu suchego i mokrego wyróżnia się także różne rodzaje kaszlu, w zależności od czasu trwania dolegliwości. Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • kaszel ostry – trwa ok. 3 tygodni, czeto towarzyszy zapaleniu płuc;
  • kaszel podostry – trwa od 3 do 8 tygodni;
  • kaszel przewlekły – czas trwania kaszlu przekracza 8 tygodni.

Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby

Zdecydowanie najbardziej uciążliwy jest kaszel nocny. Uniemożliwia on zdrowy sen, przez co kolejnego dnia wstajemy zmęczeni, a podstawowe czynności sprawiają nam trudność. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych można stosować leki hamujące kaszel lub rozrzedzające wydzielinę. Tych ostatnich nie należy przyjmować przed snem. Jeśli męczy cię duszący kaszel w nocy – domowe sposoby sprawdzą się niezależnie od jego przyczyny.

Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Syrop z cebuli

Syrop z cebuli to sposób naszych prababek na męczący kaszel suchy. Ten naturalny syrop działa wykrztuśnie, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego wskazany jest przy kaszlu mokrym, jak i suchym towarzyszącym infekcjom. Cebula to bogate źródło cennych minerałów, witamin, a także probiotyków. Uważana jest za naturalny przeciwutleniacz. Syrop z cebuli jest niezwykle prosty w wykonaniu, a potrzebne składniki z pewnością masz w domu. Do przygotowania syropu potrzebujesz:

  • 2-3 cebul pokrojonych w pióra;
  • cukru;
  • opcjonalnie soku z cytryny i miodu.
Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Pokrojoną cebulę wystarczy w naczyniu zasypać cukrem. Najlepiej robić to warstwowo, a następnie odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Gdy cebula puści sok, można go zlać i przechowywać w lodówce. Przyjmować 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Dla wzbogacenia smaku i walorów leczniczych warto dodać miód i cytrynę w plasterkach.

Duszący kaszel w nocy – domowe sposoby. Inhalacje

Domowe sposoby na kaszel działają wspomagająco w leczeniu kaszlu towarzyszącego infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Pomagają łagodzić kaszel, nawilżają śluzówkę i przyczyniają się do odkrztuszania zalegającej wydzieliny. Są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Inhalacje można zrobić przy użyciu nebulizatora, do którego wlewamy roztwór soli lub kilka kropli olejku. Innym sposobem są inhalacje gorącą parą. Do gorącej wody dodajemy np. olejek sosnowy lub tymiankowy i wdychamy parę przez kilka minut. Te proste metody leczenia sprawdzają się, niezależnie od przyczyny kaszlu.

Domowe sposoby na kaszel – odpowiednie nawilżenie powietrza

Suchy kaszel często występuje zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest wyjątkowo suche. Dlatego w okresie grzewczym tak ważne jest nawilżanie powietrza i częste wietrzenie pomieszczeń. W utrzymaniu wskazanego poziomu wilgotności dobrze jest stosować nawilżacze i oczyszczacze. Usuwają one z powietrza czynniki drażniące m.in. kurz i pozostałe alergeny jak np. sierść kota.

Sposoby na nocny kaszel – ziołowe płukanki

Aby złagodzić dolegliwości takie jak duszący kaszel w nocy, domowym sposobem są ziołowe napary i płukanki. Warto sięgnąć po zioła o właściwościach ułatwiających odkrztuszanie i usuwających nadmiar wydzieliny. Możesz przygotować napar z tymianku, lipy, rumianku czy szałwii. Zioła zalewa się wrzątkiem i czeka ok. 10 min. Następnie należy je przecedzić.

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Jak sobie pomóc?

Jeśli zamierzasz pić napar, możesz dodatkowo dodać miód, który również działa wykrztuśnie. Jeśli będziesz robić płukanki, poczekaj, aż zioła ostygną. Płukanka łagodzi ból gardła i osłabia napadowy kaszel. Możesz wykorzystać też kleik z siemienia lnianego, który działa regenerująco i nawilżająco.

Domowe metody na kaszel

W aptekach można znaleźć bardzo szeroki wybór ziół i preparatów, które polecane są w łagodzeniu kaszlu. Najbardziej popularny ostatnio jest porost islandzki, dostępny w formie syropów i tabletek do ssania. Działa odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Wspiera odkrztuszanie wydzieliny i zmniejsza uczucie drapania w gardle.

Rodzimym odpowiednikiem porostu, jest w Polsce podbiał. Od dawna stosowany był w medycynie ludowej, jako sposób na leczenie stanów zapalnych. Pomaga w leczeniu kaszlu u dziecka, kaszlu suchego i nocnego. Działa wykrztuśnie i hamuje odruch kaszlu, co jest szczególnie istotne przy nocnych napadach. Dostępny jest w formie tabletek, często w połączeniu z tymiankiem. Dla chętnych dostępny jest również w formie suszu do przygotowania leczniczego naparu.

Duszący kaszel – kiedy udać się do lekarza?

Najlepsze sposoby domowe mogą okazać się nieskuteczne, gdy mamy odczynienia z poważną infekcją. Konsultacja lekarska jest konieczna, gdy kaszel utrzymuje się długo, towarzyszy mu uczucie duszności. Niepokojące jest również odkrztuszanie zielonkawej plwociny, śluzu z domieszką krwi i świszczący oddech. Objawy te mogą wskazywać na zapalenie płuc. W przypadku wymienionych objawów należy bezwzględnie skonsultować się z najbliższą przychodnią. W stanach zapalnych dolnych dróg oddechowych stosuje się leki farmakologiczne tj. sterydy czy antybiotyki.

Zobacz też:
Nie możesz iść do dentysty? Poznaj domowe sposoby na ból zęba, które przyniosą ci szybką ulgę

Duszący kaszel w nocy domowymi sposobami można leczyć w większości przypadków. Zazwyczaj poprawa jest widoczna, gdy nawilżymy odpowiednio powietrze. Pomocne są też inhalacje z olejkami eterycznymi, czy napary ziołowe, które łagodzą suchy kaszel. Te metody są skuteczne, gdy nie mamy do czynienia z poważną infekcją.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły