Czym jest zwolnienie elektroniczne i kiedy można je otrzymać?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zastąpiły w Polsce zwolnienia papierowe, które znane są pacjentom z lat wcześniejszych. L4 elektroniczne jest dokumentem cyfrowym, który stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy pacjenta objętego ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie elektroniczne dodatkowo uprawnia pracownika do pobierania świadczeń chorobowych (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy) za czas swojej nieobecności w pracy.
Zwolnienie L4 otrzymać może od lekarza objęty ubezpieczeniem chorobowym pacjent, który jest niezdolny do świadczenia obowiązków zawodowych w związku ze swoim stanem zdrowia lub koniecznością zapewnienia opieki członkowi rodziny. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy w jego opinii dana osoba kwalifikuje się do zwolnienia L4, a także na jak długi czas zwolnienie lekarskie będzie wystawione w danym przypadku.

Czy można otrzymać L4 przez Internet?

Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie ma możliwości udania się do lekarza przyjmującego stacjonarnie, może skorzystać z opcji konsultacji zdalnych ze specjalistą. Zwolnienia elektroniczne wystawiane są po konsultacjach zdalnych między innymi za pośrednictwem: https://l4online.pl/. O ile oczywiście lekarz uzna, że jest to w danym przypadku zasadne. Nie trzeba przy tym martwić się, jak sprawdzić, czy lekarz wystawił zwolnienie, gdyż wszystko zapisywane jest cyfrowo w dedykowanym w systemie. Jednocześnie to, co pracodawca widzi na L4, jest wersją okrojoną, z uwagi na ochronę danych osobowych pacjenta.
Aby otrzymać L4 przez Internet, należy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Pacjent odpowiada w nim na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia oraz istotnych faktów swojej historii medycznej, a następnie formularz przesyłany jest do dyżurującego lekarza. Specjalista wówczas analizuje odpowiedzi pacjenta udzielone na pytania zawarte w formularzu medycznym i na tej podstawie podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do otrzymania zwolnienia L4. Jeśli zdaniem lekarza pacjent otrzymać L4, zwolnienie elektroniczne zostanie mu niezwłocznie wystawione, co zapisze się w systemie.

Zobacz też:
Praca za granicą? Dowiedz się więc, czym jest EKUZ

Jak sprawdzić swoje zwolnienie L4 i co widzi pracodawca?

Elektroniczne zwolnienia L4 są dokumentami cyfrowymi, co wiąże się z wieloma udogodnieniami. W momencie wprowadzenia zwolnienia lekarskiego przez specjalistę do systemu dane automatycznie zapisują się w serwisach dedykowanych, poza tym przesyłane są do pracodawcy oraz do ZUS. Jeśli zatem pacjent otrzyma L4 przez Internet, wystarczy, że zaloguje się do swojego konta PUE ZUS lub na profil IKP, a wszystkie informacje dotyczące zwolnienia lekarskiego tam znajdzie.
Dane o zwolnieniu lekarskim pracownika trafiają również bezpośrednio do pracodawcy. To, co widzi pracodawca na zwolnieniu L4 pracownika, różni się jednak od tego, co widzi pacjent. Obowiązuje ochrona danych osobowych, przez co pracodawcy nie są przesyłane wszystkie informacje poufne dotyczące stanu zdrowia danej osoby. Pracodawca otrzymuje wyłącznie te informacje, które są mu niezbędne do prawidłowych rozliczeń pracowniczych.

 

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły