Jakie minerały witaminy są nam niezbędne?

Jest oczywiste, że suplementuje się te witaminy rozpuszczalne w tłuszczach bądź w wodzie, których po prostu nam brakuje. Niektórzy sięgają po gotowe zestawy, które są na przykład przeznaczone dla określonej grupy wiekowej czy też konkretnych potrzeb. Inni wybierają celowane propozycje. Warto również suplementację poprzedzić badaniami oraz wizytą u lekarza czy dietetyka. Określenie niedoborów jest pierwszym krokiem, by wybrać preparaty zawierające najlepiej przyswajalne witaminy w tabletkach.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie

Jedną z najczęściej wybieranych jest liposomalna witamina c. To przeciwutleniacz, który jest niezbędny do tworzenia kolagenu. A to oznacza, że wspomaga utrzymanie mocnych zębów i dziąseł, wpływa na wchłanianie żelaza oraz jest strażniczką odporności. Te w wodzie witaminy rozpuszczalne w nadmiarze są usuwane z moczem, ale to nie oznacza, że można kwas askorbinowy przyjmować bez ograniczeń. W sezonie zwiększonych infekcji chętnie jest również wybierana witamina c dla dzieci.

O kilku lat preparaty witaminowe są wzbogacane witaminą D. Pojawia się ona dużej ilości suplementów, a samo stosowanie stało się bardzo modne. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale lekarze podkreślają, że przed rozpoczęciem suplementacji należy określić jej poziom we krwi. Jeżeli jest w normie, to naturalne jest, że przyjmowanie kolejnych tysięcy jednostek nie tylko jest zbędne, ale może nam również zaszkodzić. W momencie, gdy decydujemy się te suplementy witaminowe, warto zadbać o zwiększenie przyswajalności witaminy D. Powinna być spożywana wraz z posiłkiem bogato tłuszczowym. Najlepiej w tej materii oczywiście działa słońce.

Zobacz też:
Jakie są typowe objawy nietolerancji glutenu?

Jakie są w tłuszczach witaminy rozpuszczalne?

Wśród witamin rozpuszczalnych w tłuszczach kluczowe są witamina E i A. Ten pierwszy związek jest odpowiedzialny za usuwanie z organizmu wolnych rodników i nie bez przyczyny nazywa się go eliksirem młodości. Witamina E w suplementach ma postać alfa–tokoferolu i to właśnie połączenie różnych form związku daje najlepsze efekty. Suplementy diety zawierające beta-karoten, czyli formę witaminy A są również doskonale przyswajalne i całkowicie bezpieczne. Niezmiennie jednak trzeba pamiętać, że stopień wchłaniania retinolu oraz karotenoidów zarówno z suplementów, jak i z jedzenia będzie uzależniony od obecności tłuszczu w pokarmie.

Kiedy zalecana jest suplementacja witamin?

Wielu specjalistów zaleca obecnie również kompleks witamin z grupy B. To suplementy, które w pewien sposób odpowiadają na zmiany cywilizacyjne, stres, tempo życia współczesnych ludzi, a tym samym osłabienie organizmu i szereg problemów zdrowotnych. Suplement diety z witaminami z grupy B należy do preparatów rozpuszczalnych w wodzie. Warto pamiętać, że tych składników organizm nie magazynuje, więc muszą być codziennie dostarczane w diecie. Poza tym sama kategoria jest bardzo rozbudowana i dopasowania suplementu powinno brać pod uwagę płeć, stan fizjologiczny czy stan zdrowia. Na przykład kwas foliowy jest niezbędny kobietom w ciąży, B12 musi być przyjmowana przez wegan, a B6 warto wprowadzić seniorom.

Witaminy i minerały w postaci suplementów diety oraz oczywiście dostarczane codziennie z jedzeniem to baza do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tym samym wszelki nadmiar bądź niedobór mogą mieć bardzo poważne skutki dla stanu zdrowia. I dlatego właśnie wybieramy chętnie witaminy dla dzieci, kobiet, mężczyzn, seniorów, wierząc, że w ten sposób po prostu dbamy o siebie. Natomiast żywność specjalnego przeznaczenia medycznego powinna jedynie uzupełniać to, co dostarczamy w codziennej diecie. Warto pamiętać, że organizm nie wytwarza witamin ani związków mineralnych, więc ich dostarczanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów organizmu. Wyjątkiem może być witamina K oraz witaminy z grupy B, które są wytwarzane przez bakterie jelitowe i wspomniana już witamina D3 syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych. Natomiast wyraźnie widać, że zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych to odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych. Polacy chętnie sięgają po suplementy diety, choć w przypadku osób, które nie mają niedoborów, to takie preparaty są zupełnie zbędne. Będą konieczne w przypadku, gdy z jakichś powodów dieta nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze lub też na skutek choroby organizm nie wchłania jakiejś witaminy, a jej niedobór jest bardzo niekorzystny.

Zobacz też:
Jaki kalendarz adwentowy z prezentami kupić?

 

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły