Ponadto korzystając z e-Recepty, nie musimy się obawiać tego, że lekarz nie będzie miał pewności co do dawkowania leku gdyż wszystkie niezbędne informacje są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta daje możliwość przedłużenia wcześniejszych recept gdyż lekarz przez cały czas posiada wgląd do historii leczenia pacjenta.

Internetowe konto pacjenta – jak otrzymać receptę?

Obecnie e Recepta online na potrzebne leki jest podstawową formą wystawiania recept przez lekarzy, której elektroniczne wydanie jest równoznaczne z wypisaniem papierowej recepty w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. Jednakże wciąż, w wyjątkowych sytuacjach tradycyjna forma recepty może być wciąż wydawana i honorowana przez apteki. Korzystając z funkcji e-Recepty zamiast papierowej wersji dostajemy od lekarza 4-cyfrowy kod, który podczas wizyty w aptece podajemy wraz z numerem PESEL. Wszelkie informacje odnośnie dawkowania a także inne przyjmowane leki dostępne są na naszym Internetowym Koncie Pacjenta.

Wykupienie recepty online w dowolnej aptece

Największą zaletą recept elektronicznych jest jej otrzymanie bez stawiania się w lekarskim gabinecie. Z uwagi na to, że zalecenia są przez cały czas dostępne do wglądu na Internetowym Koncie Pacjenta, nie musimy obawiać się, że kartka z dawkowaniem gdzieś nam się zagubi lub będzie występował problem z jej rozczytaniem. Posiadając wyniki wcześniej wykonanych badań,  lekarz rodzinny może za pośrednictwem e-wizyty wypisać potrzebną nam receptę na leki. 

Zobacz też:
Fermentacja mlekowa – na czym polega ten proces?

Otrzymany kod można wykorzystać w każdej aptece, gdyż dzięki systemowi rozpowszechnionemu od początku 2020 roku, każdy lekarz ma obowiązek do wystawiania e- Recept. Można ją otrzymać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie, wideo konsultacji jak również podczas rozmowy telefonicznej. Wystawiona przez lekarza Recepta online jest gotowa do użycia już po kilku minutach od jej wystawienia. Kod w zależności od preferowanej formy może zostać wysłany jako wiadomość SMS, jako plik PDF na podany adres email pacjenta lub będzie widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Warto wiedzieć, że plik PDF z receptą w formie elektronicznej zawiera także kod QR, który można zeskanować w wybranej aptece bez konieczności podawania numeru PESEL.

Termin ważności recepty w zależności od rodzaju leku, innych zaleceń i opinii lekarza może wynosić 7, 30,120 lub nawet 365 dni. Jeśli recepta się przeterminuje wówczas konieczna będzie kolejna konsultacja z lekarzem. E-Recepty nie można wypisać na inną osobę niż na siebie, wyjątek stanowi sytuacja, w której rodzic ma dostęp do E-Recepty swojego nieletniego dziecka. Elektroniczna recepta dostępna jest także dla osób nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas będzie ona dostępna bez refundacji. Nie jest możliwe otrzymanie e-Recepty na leki w celu profilaktycznym. Każdy powód do jej otrzymania powinien być uzasadniony. Poza e-Receptami dostępne jest także wystawianie e-Skierowań i e-Zwoleń. Recepta online  to dokument, który może przepisać także lekarz psychiatra osobom leczącym się psychiatrycznie, oczywiście po dokonaniu pełnego wywiadu lekarskiego. 

Zobacz też:
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sprawdź nasze skuteczne metody

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły