Coraz większa liczba Polaków jest już zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Dziś szef Kancelarii Premiera poinformował, że przekroczona została już liczba 6 milionów osób, które są w pełni zaszczepione.

Bariera 6 milionów przekroczona

Wśród 6 milionów zaszczepionych w pełni Polaków są oczywiście zarówno osoby, które otrzymały dwie dawki preparatów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, jak i te, które skorzystały ze szczepionki Johnson & Johnson. Ta ostatnia podawana jest w jednej tylko dawce.

Rano Ministerstwo Zdrowia informowało o zaszczepieniu w pełni 5 855 700 Polaków. Wtedy też łączna liczba wykonanych szczepień wynosiła 18 389 807. W najbliższych dniach przekroczymy zatem barierę 20 milionów wykonanych szczepień.

Ile zgonów po przyjęciu szczepionki?

Ciekawe informacje przekazała też „Gazeta Wyborcza” na temat liczby osób, które zakaziły się lub zmarły mimo przyjęcia jednej ze szczepionek. Dane pochodzące z systemu EWP pozyskane zostały z Ministerstwa Zdrowia.

Jak się okazuje, nie zmarła ani jedna osoba z tych, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca. Dane dotyczą przypadków rejestrowanych do 18 maja. Najwyższe wartości dotyczą szczepionki Pfizera, jednak to ma według ekspertów związek z faktem, że tym preparatem została zaszczepiona największa liczba osób.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów po przyjęciu szczepionki, wśród osób bez chorób współistniejących to zaledwie 0,011 proc. Wśród pacjentów, którzy je posiadali, jest to już 0,036 proc.

Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że dopiero po 3 tygodniach od przyjęcia dawki szczepienia można mówić o pewnym bezpieczeństwie pacjenta. Dodał, że żaden preparat nie chroni w 100 procentach przed infekcją.

Za: PAP,Dorzeczy.pl,”Gazeta Wyborcza”,MZ

Zobacz także:

Zobacz też:
Omikron. AstraZeneca pracuje nad szczepionką przeznaczoną na nowy wariant koronawirusa

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły