Takenoko – idealna gra planszowa dla seniorów

Gra jest pięknie wydana i bardzo łatwa w zasadach. Opiera się na głównie na symbolach, więc osoby starsze nie muszą martwić się drobnym drukiem na elementach. Takenoko to idealna gra planszowa dla seniorów, ponieważ rozgrywka jest prosta i szybka. 

Cała rozgrywka opiera się na karmieniu uroczej pandy. Robimy to z pomocą zmiennych warunków pogodowych, usprawnień pól bambusa oraz kart zadań. Wygrywa pierwszy gracz, który ukończy siedem kart zadań. Do wyboru masz trzy rodzaje zadań: sadzenie bambusa, układanie terenu lub karmienie.

W Takenoko gracze mogą sobie również przeszkadzać, przesuwając głodną pandę lub ogrodnika oraz umieszczając odpowiednie usprawnienia na polach. To świetna zabawa dla seniorów i całej rodziny.

Wsiąść do Pociągu – gra logiczna dla seniorów nr 1

Istnieje wiele wariantów gry Wsiąść do Pociągu, które różnią się mapą. Możemy budować swoje linie kolejowe na mapie USA czy Europy. Jest to prosta i wciągająca gra, w której rozgrywka trwa nieco dłużej. Wsiąść do pociągu to idealna gra logiczna dla seniorów. Zasady są łatwe, a sama gra regrywalna. Rozgrywka opiera się na budowie sieci komunikacji kolejowej pomiędzy konkretnymi miastami. Podstawą jest kolekcjonowanie zasobów i układanie połączeń. Wygrywa osoba, która na koniec ma najwięcej linii kolejowych swojego koloru.

Zobacz też:
Ćwiczenia pamięci dla seniorów – gimnastyka umysłu jest ważna w każdym wieku!

Splendor –  gra logiczna dla seniorów nr 2

To gra dla całej rodziny i doskonała pozycja na grę logiczną dla seniorów. W Splendorze wcielamy się w pozycję magnatów, którzy skupują drogocenne kamienie. Gra składa się z trzech talii kart o różnej trudności (wyższy koszt karty), żetonów klejnotów i kafelków wielkich ludzi. W grze zbieramy klejnoty (żetony) i za ich pomocą wykupujemy karty z konkretnymi klejnotami. Gracze rywalizują między sobą. Negatywnej interakcji nie ma tutaj wcale. Wygrywa osoba, która jako pierwsza uzbiera piętnaście punktów. Karty, bowiem mają różną ilość punktów, a dodatkowe punkty uzyskamy zapraszając do siebie osobistości. To świetna zabawa, która nada się także na trening pamięci dla seniorów. Trzeba tutaj śledzić rozgrywkę i liczyć. 

Proste i przyjemne gry dla starszych osób – Azul

Jedną z łatwiejszych gier planszowych dla seniorów jest Azul. To gra, która polega na układaniu z elementów kolorowych mozaik. Wcielamy się w artystów, dekorujących królewski pałac w  Évorze. Nasza kompozycja musi zachwycić władcę, a wygrywa oczywiście ta, która zdobędzie najwięcej punktów. To bardzo przyjemna forma rozrywki dla osób w każdym wieku. 

Gry i zabawy dla seniorów i nie tylko – Story Cubes

To świetna gra kościana dla dorosłych i dzieci. Można spokojnie potraktować ją jako grę dla starszych osób, ponieważ nie ma w niej skomplikowanych zasad, nużąco długiej rozgrywki czy drobnych druczków. Są tutaj tylko kości ze specjalnymi obrazkami. Gracze rzucają kostkami i z obrazków (jest 9 różnych symboli), które wypadły, muszą ułożyć historyjkę. Nie musi to być od razu baśń.Może być prosta i zabawna opowieść, która powinna być logiczna i spójna. To sprawia, że Story Cubes jednocześnie stanowi trening pamięci i umysłu dla seniorów.

Zobacz też:
Prezent dla seniora na każdą okazję. Jakie gadżety okażą się strzałem w dziesiątkę?

Budowlane zabawy dla seniorów – Carcassonne

Wśród gier i zabaw dla seniorów zdecydowanie powinno znaleźć się Carcassonne. To planszowa gra na budowanie miast. Jest to gra z kategorii familijnych o prostych zasadach i wciągającej rozgrywce. Budujesz z kafelków z kolorowymi grafikami, przedstawiającymi kawałki miast, pola, rzeki, klasztory i budowle. Tereny zajmujesz pionkami w konkretnym kolorze. Za każdy ukończony budynek, trakt, miasto otrzymuje się punkty. Wygrywa ten, kto ma najwięcej punktów w momencie skończenia puli płytek.

Palec Boży – świetna zabawa dla seniorów

To przyjemna gra planszowa dla seniorów i całej rodziny. Nie ma tu skomplikowanych zasad, plansza i elementy są proste oraz urzekająco urocze. W grze wcielamy się w jednego z czterech bogów z różnego panteonu: greckiego, rzymskiego, celtyckiego, nordyckiego. Zadanie jest proste. Trzeba zająć, jak najwięcej terenów swoimi prorokami. Za każdą obecność otrzymuje się punkty, a kto ma ich najwięcej, ten zwycięża. Jednak sposób rozgrywki jest tutaj nietypowy. Mamy różnej wielkości krążki, którymi (jak w grze szachowej z pionkami) musimy strzelać/pstrykać. Krążki mogą paść na jedną z czterech wysp, na wodę lub na pępek świata. Dodatkowo, za określone miejsca na podstawie praw przegłosowywanych przez graczy na początku tury, przypadają dodatkowe punkty.

Milionerzy – gra umysłowa dla seniorów nr 1

Grą umysłową dla seniorów są Milionerzy. To planszówkowa wersja popularnego teleturnieju, w którym liczyć się wiedza i szybkość. Można grać w to pojedynczo, w parze lub w zespołach. To doskonała gra dla starszych osób, ponieważ zasady są banalne, a dodatkowo ćwiczy pamięć i intelekt. Seniorzy mogą wykazać się wiedzą z różnych kategorii. 

Zobacz też:
Prezent dla dziadka – jaki upominek będzie strzałem w dziesiątkę dla bliskiej osoby?

5 sekund – gra umysłowa dla seniorów nr 2

Podobną grą do Milionerów jest 5 sekund. To także gra umysłowa dla seniorów i całej rodziny. Chodzi w niej o to, by w ciągu pięciu sekund odpowiedzieć na pytanie z karty. Za każdą poprawną odpowiedź jest punkt. Czas odmierza mini klepsydra. Wygrywa gracz, który na koniec gry ma najwięcej punktów. Pytania mogą być różne, np. o daty, sławne osoby, rzeczy codziennego użytku. Możliwości jest wiele. Niektóre pytania są trudniejsze niż inne.

Dzięki różnorodnym zabawom i grom dla seniorów, starsze osoby mogą ćwiczyć swoją pamięć, koncentrację oraz zręczność. Gry to doskonały pomysł na prezent, spędzanie czasu wolnego i pomoc w utrzymaniu sprawności umysłowej. Jednak przede wszystkim to będzie idealny sposób na spędzanie czasu razem z rodziną i wnukami.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły