Dla osoby, która jest unieruchomiona w wyniku choroby lub innych czynników, priorytetem jest zapobieganie powstawaniu odleżyn. Gdy już do nich dojdzie, leczenie jest bardzo trudne i wymaga starannej i częstej pielęgnacji. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w tej kwestii, jest zakup specjalnego materaca przeciwodleżynowego. Jakie są rodzaje materacy na odleżyny? Jaki wybrać? Jak używać materaca przeciwodleżynowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. 

Czym jest materac przeciwodleżynowy?

Materac na odleżyny to często jedyny ratunek dla osób dotkniętych chorobą lub pacjentów po wypadkach. Zakup takiego produktu to działanie profilaktyczne, czyli takie, które powinniśmy podjąć jeszcze zanim pojawią się odleżyny. Wiele chorób przewlekłych prowadzi do tego, że pacjent większość czasu musi spędzać w łóżku, co zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie. 

Materac przeciwodleżynowy to wyjątkowy produkt medyczny, który może pomóc w opiece nad chorym. Rodzina lub inne osoby opiekujące się pacjentem nie będą już musiały stale przewracać chorego z boku na bok i zmieniać jego pozycji. Materac antyodleżynowy zapewni duży komfort choremu i pomoże utrzymać go w dobrym zdrowiu, bo zapobiega powstawaniu odleżyn. 

Zobacz też:
Opieka nad osobami starszymi – jak pomóc seniorowi w domu?

Czym są odleżyny?

Czy właściwie są odleżyny i dlaczego tak ważne jest, aby nie dopuścić do ich powstania? To wyjątkowo bolesne rany, które mogą prowadzić do zakażenia, a powstają na skutek długotrwałego ucisku. Ich pielęgnacja przysparza dużo kłopotu, ale przede wszystkim rany są dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta i jego komfortu życia. Wygodny i specjalistyczny materac antyodleżynowy jest niezbędny do tego, by zminimalizować ryzyko powstania tych bolesnych ran.

Dlaczego warto używać materaca przeciwodleżynowego? 

Materace antyodleżynowe ułatwiają równomierne rozłożenie ciężaru ciała chorego. Dzieje się to za sprawą użycia specjalnych komór z powietrzem terapeutycznym. U leżących pacjentów poprawia się krążenie krwi, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko powstania nieprzyjemnych ran w postaci odleżyn. 

Refundacja materacy antyodleżynowych 

Obecnie dostęp do materacy antyodleżynowych i ich wybór jest właściwie nieograniczony. Oczywiście nie są to produkty najtańsze, jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować. Można także ubiegać się o refundację materaca przeciwodleżynowego. Aby uzyskać dofinansowanie, należy zwrócić się do najbliższego oddziału NFZ. Wysokiej jakości produkt medyczny z pewnością będzie służył choremu przez długi czas i przyczyni się do poprawy zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. 

Ile wynosi dofinansowanie do materacy na odleżyny?

Refundacja materaca przeciwodleżynowego wynosi 70%, resztę musi pokryć chory lub jego opiekun. Warto także podkreślić, że maksymalna kwota refundacji to 400 zł. Trzeba uzyskać od lekarza odpowiedni dokument, a następnie udać się z nim do najbliższego oddziału NFZ. 

Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Materac przeciwodleżynowy – opinie

W przypadku pacjentów, którzy są unieruchomieni, materac antyodleżynowy powinien być podstawowym elementem wyposażenia. W opinii użytkowników to świetny produkt, który ma wiele zalet:

  • redukuje ból;
  • zapobiega powstawaniu odleżyn;
  • pozwala we właściwy sposób zadbać o higienę pacjenta, który jest unieruchomiony.

Materac na odleżyny to produkt, który nie tylko zwiększa komfort chorego, ale także osób, które się nim opiekują.

Czym są materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe? 

U pacjentów, którzy są unieruchomieni, występuje konieczność zmiany ich pozycji przynajmniej kilkanaście razy w ciągu doby. To spore wyzwanie dla opiekunów chorego. Materace antyodleżynowe to jedyne rozwiązanie, które zapobiega tworzeniu się bolesnych ran. W trakcie snu twój organizm wie, kiedy ucisk na tkankę jest zbyt duży i wysyła sygnał do mózgu, że trzeba zmienić pozycję. Natomiast u pacjentów, którzy nie mogą się sami poruszać, ktoś inny musi o to zadbać. Ten specjalny materac pomoże w redukowaniu ucisków i poprawi krążenie. Świetnie sprawdza się też materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy. Mają one zazwyczaj specjalną pompkę automatyczną, która reguluje ciśnienie w poszczególnych komorach. Regulacja ciśnienia dostosowana jest do wagi pacjenta. 

Materace przeciwodleżynowe to świetny sposób na poprawę zdrowia i zniwelowanie bólu u chorego. To produkt, którego nie może zabraknąć pacjentowi który z powodu choroby został unieruchomiony i wymaga specjalistycznej opieki.

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje

Jakie rodzaje materacy antyodleżynowych są dostępne na rynku? Możesz wybrać materac rurowy lub materac bąbelkowy. Sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz też:
Koszt kremacji a cena tradycyjnego pochówku. Ile kosztuje kremacja ciała zmarłego?

Materace przeciwodleżynowe rurowe wykonane są ze specjalnych poprzecznie ułożonych rur, które są napełniane powietrzem. To zaawansowana technologia, która polecana jest w cięższych przypadkach. Będzie to zdecydowanie lepszy wybór w przypadku pacjentów, u których już pojawiły się odleżyny. Ten rodzaj materaca będzie droższy niż drugi rodzaj, czyli materac bąbelkowy. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb pacjenta i możliwości finansowych. Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy stworzony jest w podobnej technologii i wykorzystuje zmienne ciśnienie. Materac podzielony jest na poszczególne komory, które wyglądem przypominają bąbelki. Ten rodzaj materaca dedykowany jest dla pacjentów, którzy nie mają jeszcze odleżyn i chcą zrobić wszystko, aby ich uniknąć.

Zobacz także:

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły