Gimnastyka umysłu dla seniorów – gry planszowe

Świetną formą treningu pamięci dla seniorów są gry. Wymagają one skupienia, uważności i logicznego myślenia. To z kolei sprawia, że mózg jest cały czas zaangażowany do pracy na wyższych obrotach. Wysiłek umysłowy w czasie gier jest większy przy większości gier. Oto kilka propozycji gier, dzięki którym osoby starsze mogą trenować swoją pamięć!

Ubongo – ćwiczenie na refleks i pamięć dla seniorów

Zasady Ubongo nie są skomplikowane, jednak gra wymaga refleksu i spostrzegawczości. To dobre ćwiczenie dla osób starszych na pamięć, gdyż w czasie gry konieczne jest logiczne myślenie. Rozgrywka opiera się na układaniu kolorowych kafelków w określony sposób. Za odpowiednie ułożenie otrzymujemy kryształki, które przeliczają się na punkty. Wygrywa osoba z największą ilością punktów. W Ubongo trzeba dobrze myśleć i być szybszym od konkurencji. 

Uno – gimnastyka umysłu dla seniorów

Starsze osoby bardzo często lubią gry karciane oraz układanki. Wiele z nich przepada za bingo, mahjongiem czy makao. Podobną grą jest Uno, która polega na dopasowywaniu kart do właściwego numeru, symbolu lub koloru. Wygrywa najszybsza osoba, która zrobi to pierwsza poprawnie. To świetna gimnastyka umysłu dla seniorów, która wymaga spostrzegawczości, refleksu i logiczne myślenia. 

Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Dobble – ćwiczenie na pamięć dla seniorów

Dobble będzie dobrym ćwiczeniem pamięci dla seniorów, ponieważ wymaga logicznego myślenia. Liczy się tutaj refleks i bycie uważnym. Gra jest bardzo prosta w zasadach i angażująca. Polega na dopasowywaniu obrazków na kartach do wykładanych na bieżąco na stół. Przed graczami wykładana jest karta z talii, a pozostałe są rozdane między graczy. Na znak każdy odkrywa pierwszą kartę ze swojej talii na ręce. Jeżeli znajdzie na niej obrazek pasujący do tego na karcie na stole, musi krzyknąć nazwę przedmiotu (który przedstawia obrazek). Gracz kładzie swoją kartę na wierzch na stół i proces się powtarza aż ktoś nie będzie miał kart na ręce.

Scrabble – ćwiczenia pamięci dla seniorów i wzbogacanie języka

Bardzo popularna gra, która polega na układaniu słów za punkty, to także świetne ćwiczenie pamięci dla seniorów. Muszą główkować, by dopasować najlepsze słowa do dostępnych liter na planszy. Mogą się przy tym wykazać znanym słownictwem. To także dobra opcja na ćwiczenie języków obcych – wtedy słowa układa się w wybranym języku.

Ćwiczenia na pamięć dla seniorów – przykłady 

W ośrodkach opieki dla osób starszych oraz klubach seniora często prowadzone są specjalne zajęcia, obejmujące ćwiczenia na pamięć dla seniorów. Takie metody są także wykorzystywane na uczelniach trzeciego wieku i kursach dla dorosłych, by starszym osobom było łatwiej przyswajać nowe informacje. 

Zobacz też:
Smartfon dla seniora – ranking. Jakie telefon dotykowy kupić starszej osobie?

Przykładem treningu pamięci dla seniorów są mapy myśli. Pomagają ćwiczyć koncentrację oraz ułatwiają zapamiętywanie i utrwalanie. Polegają przede wszystkim na skojarzeniach i słowach kluczach, które mają odblokowywać odpowiednie informacje w pamięci seniora. Podobnie działa metoda łańcuszkowa, która wykorzystywana jest także przy nauce starszych osób. Opiera się na zapamiętywanie informacji w konkretnej kolejności. Może przybierać formę przyczynowo-skutkową lub opowieści.

Popularnym grupowym ćwiczeniem na pamięć dla seniorów są także gry typu szachy czy memory. Wykorzystuje się często w nauce metody dla wzrokowców: kolorowe fiszki, podkreślenia. Łatwiej zapamiętuje się wielu seniorom wytłuszczone rzeczy, oznaczone kolorami. 

Inną metodą na gimnastykę umysłu dla seniorów, która pomaga im w nauce i zapamiętywaniu, jest pamięć słuchowa. To jedna z technik mnemotechnicznych. Polega na zapamiętywaniu przez słuch. Seniorzy zapamiętują, dzięki rymowankom, limerykom, hasłom. Mogą wymawiać na głos czynności, powtarzać szereg liczb czy słów. 

Trening pamięci dla seniorów – krzyżówki i łamigłówki

Doskonałym ćwiczeniem dla osób starszych na pamięć są krzyżówki i łamigłówki. Mózg przy nich musi pozostać zaangażowany i skupiony. Czasami hasła wymagają sporo myślenia, bo dotyczą dawnych rzeczy lub są nieco podchwytliwe. Regularne rozwiązywanie krzyżówek czy rebusów pomaga utrzymać sprawność umysłową, a także rozwija koncentrację i wiedzę. 

Seniorzy mogą także potraktować jako trening pamięci, grę w państwa i miasta. Oczywiście, kategorie mogą być tutaj różnorodne. Taka zabawa także wymaga koncentracji, by przypomnieć sobie hasła i dopasować do odpowiednich kategorii. Im trudniejsze kategorie, tym więcej pracy wymaga to od mózgu i pamięci. To prawdziwa gimnastyka umysłu dla seniorów. 

Zobacz też:
Pampersy dla dorosłych – pierwsza pomoc w problemie nietrzymania moczu

Trening pamięci dla seniorów może przyjmować różną formę. Najlepsze są metody, które angażują i wymagają ciągłego skupienia, by mózg nie zwalniał w chwilach bezczynności. W dodatku wiadome jest, że najlepiej uczymy się przez zabawę. Z tego powodu gry planszowe i karciane są świetnymi formami ćwiczeń na pamięć dla seniorów. Przy tym można je wykonywać w grupach oraz z bliskimi, co jest dodatkowym plusem. Seniorzy mogą, dzięki temu spędzić czas przyjemnie i pożytecznie.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły