Prezent dla seniora na urodziny

Urodziny to wyjątkowa okazja. Ważne jest, by prezent dla seniora na urodziny był przede wszystkim od serca, ale warto też go spersonalizować. Urodzinowy prezent dla seniorów może przypominać o hobby i pasjach. W taki subtelny sposób pokażesz, że wciąż o nich dbasz i uważasz, że wciąż mają dużo czasu przed sobą. Może jest coś, co twoi bliscy seniorzy zawsze chcieli zrobić w życiu, ale nigdy nie mieli czasu lub okazji? Może chcieli coś otrzymać, kupić sobie samodzielnie, ale zawsze było coś pilniejszego w ich życiu? Urodziny to świetna okazja na prezenty w stylu niespełnionych jeszcze marzeń. 

Witaminy dla seniora na prezent

Pomysłem na trafiony prezent dla seniora na urodziny, są witaminy. Niekoniecznie, jako główny podarek, ale w formie dodatku jak najbardziej. W ten sposób zadbasz o zdrowie ukochanej osoby. Witamin warto uzupełniać w każdym wieku, a starsze osoby potrzebują ich zazwyczaj więcej.

Prezent dla seniora na gwiazdkę 

Idealny prezent na gwiazdkę dla seniora, który lubi gotować lub przygotowuje każdego roku świąteczne spotkanie rodzinne, to sprzęt kuchenny. Przykładem może być robot kuchenny lub thermomix, które usprawnią i ułatwią proces gotowania niezależnie od okazji. Świetnie sprawdzi się na prezenty dla seniorów na gwiazdkę także ładny zestaw naczyń. 

Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Gwiazdkowym podarkiem będzie także herbata czy kawa dobrej jakości, jeżeli senior lubi siadać z filiżanką aromatycznego naparu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to możemy podarować zestaw do tworzenia własnych nalewek lub porządny alkohol. 

Gwiazdka to czas myślenia przede wszystkim o innych. Warto jako prezenty dla starszych osób wybierać też rzeczy, których wiemy, że seniorzy sami sobie nie sprezentują z wielu powodów. Może to być blokada technologiczna i obawa przed nowinkami cyfrowymi albo stawianie innych spraw ponad zachcianki. 

Prezent dla aktywnego seniora

Innowacyjne gadżety dla seniora to dobry pomysł na prezent dla aktywnego seniora. Może to być inteligentny zegarek, który pomoże liczyć kroki na spacerze i będzie pilnował dat w kalendarzu. Może to być sprzęt do ćwiczeń, z którego można korzystać w domowym zaciszu. Jeżeli senior lubi przebywać wśród ludzi to zajęcia kreatywne lub sportowe będą świetnym podarunkiem. 

Pomysłem na prezent dla aktywnego seniora będzie również czworonożny pupil. Oczywiście, zwierzaka nie powinno się traktować jak rzeczy ani jedynie upominku. Jednak, jeżeli w ramach prezentu oferujemy sprawnemu seniorowi zwierzaka, to będzie on równie aktywnym towarzyszem. Pupil pomoże utrzymać sprawność, rozwiąże problem z samotnością i zapewni dużo radości oraz poczucie bliskości. Należy pamiętać, że zwierzę to odpowiedzialność. Senior musi mieć odpowiednie warunki i możliwości do opieki nad zwierzakiem, a także cechować się chęciami i miłością do zwierząt.

Zobacz też:
Nauka języków obcych w każdym wieku – angielski dla seniorów

Uniwersalny prezent dla seniorów

Uniwersalnym prezentem dla osoby starszej będzie także wymiana sprzętu w domu lub mały remont. Starsze osoby najczęściej nie dysponują dużymi funduszami i odkładają takie sprawy na później lub z nich rezygnują. Odnowienie wnętrza domu czy zainwestowanie w nowy sprzęt AGD/RTV to pomysł na prezent z wyższej półki cenowej. Jednak z pewnością taki prezent będzie użyteczny oraz zostanie doceniony. 

Prezentem, który sprawdzi się niezależnie od wieku seniora, są gry. Przede wszystkim warto postawić na gry planszowe. To świetna zabawa, którą osoba starsza będzie mogła dzielić z wnukami i całą rodziną oraz przyjaciółmi. Jednak gry dla seniorów nie mogą być zbyt skomplikowane. Oto kilka propozycji tego typu prezentu dla seniora:

The Landlord’s Game

Po raz pierwszy gra pojawiła się w 1904 roku pod tytułem The Landlord’s Game, ale znana jest po dziś dzień jako popularne na skalę światową Monopoly. To idealny prezent dla seniorów, gdyż gra jest prosta i wciągająca. Opiera się w większej mierze na losowości i szczęściu, gdyż od wyników rzutów kostką zależy przemieszczanie się na planszy. Można także nabyć nostalgiczną wersję tej gry pod tytułem Eurobiznes. To polska wersja z PRL-u.

Kolejka

To gra, która u wielu starszych osób przywoła wspomnienia z czasów młodości. Gra popularnej firmy Pan Tu Nie Stał polega na ustawianiu się w kolejkach do sklepów z różnych kategorii w nadziei na otrzymanie towarów. Celem gry jest zrealizowanie listy zakupów. Problemem jest tylko to, że nie wiemy, jaki towar zostanie dostarczony w dostawie. Musisz wraz z innymi graczami ustawiać się w ciemno, a potem wykorzystywać karty do przemieszczania swoich i innych pionków, a także manipulowania dostawami. To świetny prezent dla osoby starszej, która pamięta jeszcze czasy komuny i kolejek po towary. 

Zobacz też:
Koszt kremacji a cena tradycyjnego pochówku. Ile kosztuje kremacja ciała zmarłego?

Prezenty dla seniorów od serca

Wiadomo także, że starsze osoby cenią sobie czas spędzony z bliskimi. Prezenty dla seniorów wcale nie muszą być tylko materialne i praktyczne. Najpiękniejsze są te, które płyną czysto z serca i troski o innych. Idealnym prezentem dla seniorów będzie… czas i obecność. Wystarczy, że swoje odwiedziny zintensyfikujemy i będziemy wpadać częściej albo zostaniemy na trochę dłużej na święta lub przy jakieś okazji. Można także wykorzystać urlop czy dni wolne, by zabrać seniora na rodzinną wycieczkę. Najważniejsze, by miło spędzić razem czas w gronie rodzinnym. Świetnie sprawdzą się także wspomnienia. Seniorzy często czują się samotni i tęsknią za czasami młodości oraz tym, co było. To najczęściej ludzie, którzy wiele przeżyli w swoim życiu, więc wspomnienia są dla nich bezcenne. Album ze zdjęciami, antyrama z kolażem lub nagrany film z rodzinnymi chwilami będą wzruszającym i cennym prezentem dla starszej osoby.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły