Balkonik rehabilitacyjny i jego rola w życiu osoby starszej

Balkonik to doskonałe wsparcie w zakresie mobilności dla każdej osoby, która boryka się z problemami z chodzeniem i utrzymaniem równowagi. Dzięki niemu osoba starsza odzyskuje niezależność i nie musi polegać wyłącznie na wsparciu bliskich w zakresie wykonywania wielu codziennych czynności. Co więcej, korzystanie z balkonika jest dla seniora mniej demotywujące niż wózek inwalidzki – balkonik pozytywnie wpływa więc na samopoczucie i stan psychiczny osoby starszej.

W sprzedaży dostępny jest obecnie szeroki i zróżnicowany wybór balkoników rehabilitacyjnych. To niewątpliwy plus, gdyż umożliwia dopasowanie konkretnego rozwiązania do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz stanu jego zdrowia i poziomu sprawności. Prawidłowo dobrany balkonik rehabilitacyjny stanie się jednym z podstawowych akcesoriów towarzyszących seniorowi w jego codziennym życiu.

Balkoniki rehabilitacyjne i ich podstawowe rodzaje

Podstawowym rodzajem balkonika jest tzw. balkonik sztywny. Posiada on stabilną konstrukcję, która zapewnia seniorowi stabilność, poczucie bezpieczeństwa i równowagę w czasie chodzenia. Rozwiązania tego typu są jednak pozbawione kółek i innych mechanizmów ułatwiających ich przemieszczanie – mają więc szansę sprawdzić się u osób, które mają dużo siły w rękach. Drugim rodzajem balkonika jest balkonik kroczący. Rozwiązanie to będzie odpowiednie dla osób mających problemy z poruszaniem się i jednocześnie nie mających wystarczająco dużo siły w rękach.

Najpopularniejszym rodzajem balkonika jest akcesorium na kółkach. Będzie ono odpowiednie dla seniorów, którzy nie mają problemów z utrzymaniem równowagi, lecz potrzebują wsparcia podczas chodzenia. Taki balkonik rehabilitacyjny dzięki kółkom zapewnia płynne i dość szybkie przemieszczanie się, co świetnie sprawdzi się np. podczas spacerów. Ostatnim rodzajem balkonika, który warto wziąć pod uwagę, poszukując idealnego rozwiązania dla bliskiej osoby, jest balkonik z podpórkami. Nazywany także amboną, ma postać chodzika z siedziskiem, torbami i koszykami. To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych seniorów, którzy chętnie wychodzą na zewnątrz, robią zakupy czy spacerują.

Zobacz też:
Ćwiczenia pamięci dla seniorów – gimnastyka umysłu jest ważna w każdym wieku!

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju balkonika, warto zwrócić uwagę także na całą jego konstrukcję. Balkonik rehabilitacyjny powinien mieć odpowiednią wysokość dopasowaną do wzrostu jego przyszłego użytkownika, być wykonany z wysokiej jakości, solidnych i trwałych materiałów, a także być rozwiązaniem praktycznym w codziennym użytkowaniu – łatwym w przechowywaniu, a w miarę możliwości także składanym, aby możliwe było jego wygodne przechowywanie na domowej przestrzeni, a także mieścił się w bagażniku auta.

Treść promocyjna.

Zobacz także: