Balkonik rehabilitacyjny i jego rola w życiu osoby starszej

Balkonik to doskonałe wsparcie w zakresie mobilności dla każdej osoby, która boryka się z problemami z chodzeniem i utrzymaniem równowagi. Dzięki niemu osoba starsza odzyskuje niezależność i nie musi polegać wyłącznie na wsparciu bliskich w zakresie wykonywania wielu codziennych czynności. Co więcej, korzystanie z balkonika jest dla seniora mniej demotywujące niż wózek inwalidzki – balkonik pozytywnie wpływa więc na samopoczucie i stan psychiczny osoby starszej.

W sprzedaży dostępny jest obecnie szeroki i zróżnicowany wybór balkoników rehabilitacyjnych. To niewątpliwy plus, gdyż umożliwia dopasowanie konkretnego rozwiązania do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz stanu jego zdrowia i poziomu sprawności. Prawidłowo dobrany balkonik rehabilitacyjny stanie się jednym z podstawowych akcesoriów towarzyszących seniorowi w jego codziennym życiu.

Balkoniki rehabilitacyjne i ich podstawowe rodzaje

Podstawowym rodzajem balkonika jest tzw. balkonik sztywny. Posiada on stabilną konstrukcję, która zapewnia seniorowi stabilność, poczucie bezpieczeństwa i równowagę w czasie chodzenia. Rozwiązania tego typu są jednak pozbawione kółek i innych mechanizmów ułatwiających ich przemieszczanie – mają więc szansę sprawdzić się u osób, które mają dużo siły w rękach. Drugim rodzajem balkonika jest balkonik kroczący. Rozwiązanie to będzie odpowiednie dla osób mających problemy z poruszaniem się i jednocześnie nie mających wystarczająco dużo siły w rękach.

Najpopularniejszym rodzajem balkonika jest akcesorium na kółkach. Będzie ono odpowiednie dla seniorów, którzy nie mają problemów z utrzymaniem równowagi, lecz potrzebują wsparcia podczas chodzenia. Taki balkonik rehabilitacyjny dzięki kółkom zapewnia płynne i dość szybkie przemieszczanie się, co świetnie sprawdzi się np. podczas spacerów. Ostatnim rodzajem balkonika, który warto wziąć pod uwagę, poszukując idealnego rozwiązania dla bliskiej osoby, jest balkonik z podpórkami. Nazywany także amboną, ma postać chodzika z siedziskiem, torbami i koszykami. To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych seniorów, którzy chętnie wychodzą na zewnątrz, robią zakupy czy spacerują.

Zobacz też:
Senior-friendly smartwatch, czyli jaki smartwatch dla seniora będzie najlepszy?

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju balkonika, warto zwrócić uwagę także na całą jego konstrukcję. Balkonik rehabilitacyjny powinien mieć odpowiednią wysokość dopasowaną do wzrostu jego przyszłego użytkownika, być wykonany z wysokiej jakości, solidnych i trwałych materiałów, a także być rozwiązaniem praktycznym w codziennym użytkowaniu – łatwym w przechowywaniu, a w miarę możliwości także składanym, aby możliwe było jego wygodne przechowywanie na domowej przestrzeni, a także mieścił się w bagażniku auta.

Treść promocyjna.

Zobacz także: