Język angielski dla seniorów stanowi często duże wyzwanie, ponieważ większość starszych osób nie uczyła się go obowiązkowo w szkole. Niegdyś w szkołach uczono przede wszystkim rosyjskiego. Dziś język angielski ma znacznie większe znaczenie, gdyż służy do komunikacji na arenie międzynarodowej. Ponadto znaczna większość produkcji filmowych, a także elementów popkultury adresowana jest do anglojęzycznych odbiorców.

Wielu seniorów podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego (w tym angielskiego) na emeryturze, gdy mają więcej czasu dla siebie. Czasem, w przypadku wciąż aktywnych zawodowo seniorów, rozpoczęcie nauki jest koniecznością. 

Szkoły dla dorosłych – angielski dla seniora

Wiele szkół językowych oferuje specjalne grupy z myślą o seniorach. Zajęcia są prowadzone na różnych poziomach oraz dopasowane do tempa i możliwości kursantów. Wiele szkół stawia na uczenie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem, a nie na sztywną poprawność gramatyczną i zasady językowe na papierze. 

Poza tym wiele firm, w których pracują seniorzy, dofinansowuje naukę języka angielskiego –  dopłaca do zajęć lub organizuje specjalne kursy językowe wewnątrz firmy. Ma to na celu podnoszenie kompetencji językowych seniorów oraz przystosowanie ich do warunków współczesnego rynku pracy.

Nauka języka angielskiego dla seniorów online

Seniorzy wcale nie muszą pozostawać w tyle w kwestii korzystania z nowych możliwości technologicznych. Wielu z nich idzie z duchem czasu i równie dobrze radzi sobie z obsługą komputera czy buszowaniem po Internecie, co ich młodsi koledzy lub rodzina. Lekcje języka angielskiego dla seniorów to opcja dla tych, którzy nie mogą z różnych względów uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. W mniejszych miejscowościach i na wsiach także trudniej jest o zajęcia angielskiego dla seniorów – wtedy Internet staje się rozwiązaniem. 

Zobacz też:
Witaminy dla seniora – poznaj znaczenie suplementacji!

Nauka języka angielskiego dla seniorów online to również większa swoboda, gdy zdecydujesz się na wykupienie kursu bez lektora. Masz wtedy dostęp do treści edukacyjnych w dowolnym czasie. Dzięki temu możesz uczyć się w swoim indywidualnym tempie oraz zwyczajnie, kiedy masz na to czas i chęci.

Język angielski dla seniorów a nauka z wnukami

Język angielski dla seniorów może także okazać się mostem w komunikacji z wnukami. Będzie to przydatna umiejętność szczególnie jeśli rodzina jest multikulturowa. W końcu w obecnych czasach związki międzynarodowe nie są zaskakujące. Angielski dla seniora będzie przydatny w komunikowaniu się z dwujęzycznymi wnukami.

Angielski dla seniora – korzyści

Nauka języka angielskiego dla seniorów niesie wiele korzyści. Znając jeden z najpopularniejszych języków świata, mogą bez problemu komunikować się z większością obcokrajowców. Umożliwia to zatem swobodne podróżowanie po świecie bez obaw przed barierą językową. Wystarczy nawet podstawowa umiejętność posługiwania się tym językiem. Nie trzeba od razu być na poziomie „fluent english”, jak osoby po latach nauki. 

Znajomość angielskiego daje także inne możliwości. Wiele produktów ma jedynie etykiety lub wersje językowe (w przypadku produktów multimedialnych) anglojęzyczne. Znajomość angielskiego daje możliwość oglądania i czytania napisów po angielsku. Nie trzeba czekać na tłumaczenie na konkretny język ani rezygnować z seriali czy filmów zagranicznych. 

Język angielski dla seniorów to także możliwość spędzania czasu w kreatywny sposób oraz przekucie nauki na hobby. W dodatku nauka języka obcego pomoże seniorom w utrzymaniu sprawności umysłowej. Regularne ćwiczenie umiejętności językowych może pomóc zapobiegać rozwojowi chorób spowalniających pracę mózgu, jak np. demencja czy alzheimer.

Zobacz też:
Koszt kremacji a cena tradycyjnego pochówku. Ile kosztuje kremacja ciała zmarłego?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły