Przyszli rodzice często nie zdają sobie sprawy, z czym wiąże się opieka prenatalna. Zwykle kojarzone są badania USG, ale w puli jest jeszcze więcej testów, którym może poddać się przyszła mama. Część jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, inne metody będą dodatkowo płatne. Na które warto się zdecydować, by wykluczyć wady wrodzone i choroby genetyczne płodu?

Jakie badania prenatalne dostępne są dla ciężarnych?

Jakie dodatkowe badania prenatalne warto wykonać w ciąży? To pytanie może nurtować wielu przyszłych rodziców, tym bardziej że niektóre są standardowe, inne zaś opcjonalne. Testy takie jak badanie USG, test potrójny czy amniopunkcja mogą dostarczyć ważnych informacji o zdrowiu dziecka. Wybór odpowiednich badań zależy od indywidualnych potrzeb i ryzyka ewentualnych komplikacji.

Należy podkreślić, że niektóre – jak wspomniana amniopunkcja – to badania inwazyjne. Wykonywane jest wtedy, kiedy wyniki innych testów dały niepokojące rezultaty (np. podejrzenie zespołu Downa). Aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko, najlepiej wykonać bardzo dokładne genetyczne testy, np. Nifty Pro. W tym przypadku negatywny wynik całkowicie wyklucza konieczność przeprowadzenia badań inwazyjnych. Co bardzo ważne, można je wykonać bardzo wcześnie, bo już w 10. tygodniu ciąży!

Zobacz też:
Domowe sposoby na zawroty głowy – przyczyny i leczenie. Sprawdź, jak pozbyć się zawrotów głowy i czego mogą być objawem!

Wykonywanie badań prenatalnych ma na celu monitorowanie zdrowia dziecka oraz matki. Standardowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi czy testy moczu, są równie ważne jak dodatkowe testy, które mogą wykryć ewentualne nieprawidłowości chromosomalne czy genetyczne.

Dlaczego warto wykonywać dodatkowe badania prenatalne w ciąży?

Wykonywanie dodatkowych badań prenatalnych w ciąży jest często zalecane w przypadkach, gdy istnieją określone czynniki ryzyka. Mogą to być na przykład: 

  • wiek matki powyżej 35. roku życia;
  • choroby przewlekłe;
  • przypadki wcześniejszych ciąż, z których urodziły się z dzieci z wadami wrodzonymi lub chorobami genetycznymi;
  • historia rodzinna związana z pewnymi schorzeniami genetycznymi.

Dodatkowe badania prenatalne w ciąży mogą również pomóc we wczesnym wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych u dziecka. Dzięki temu lekarze są w stanie podjąć odpowiednie środki, aby zadbać o zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Warto się na nie zdecydować, by spokojnie oczekiwać rozwiązania lub wcześniej przygotować się na czekające wyzwania.

Jakie są najważniejsze dodatkowe badania prenatalne w ciąży?

Badanie USG to jedno z najważniejszych badań prenatalnych w ciąży. Umożliwia ocenę rozwoju dziecka. Inne kluczowe testy to test potrójny oraz badanie DNA płodu. Wybór konkretnych dodatkowych badań prenatalnych w ciąży zależy od indywidualnej sytuacji. Współpraca z doświadczonym lekarzem specjalistą może pomóc w zrozumieniu, które badania są najbardziej odpowiednie w danym przypadku.

Postaw na bezpieczne badanie genetyczne!

Coraz większą popularność zdobywa badanie NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing). To nowoczesna metoda diagnozy genetycznej, która pozwala na wykrycie niektórych wad chromosomalnych u płodu bez konieczności inwazyjnych procedur. Wykorzystuje ono próbkę krwi matki, w której obecne są fragmenty DNA płodu. Jednym z dokładniejszych testów, jakie można wykonać w tym kierunku, jest Nifty Pro.

Zobacz też:
Czym jest kiła? Przyczyny, objawy i leczenie

Procedura badania NIPT jest bezpieczna i prosta. Pobrana ze zgięcia łokciowego krew matki jest analizowana pod kątem obecności nieprawidłowości w chromosomach płodu (zespołu Downa, Edwardsa czy Pataua). Badanie może być przeprowadzone już od 10. tygodnia ciąży i oferuje wysoki poziom dokładności, graniczący z pewnością. Nie podlega niestety refundacji.

Jakie dodatkowe badania wykonać w ciąży? Podsumowanie

Rozważenie tego, jakie dodatkowe badania prenatalne warto wykonać w ciąży, jest istotnym krokiem dla każdej przyszłej matki. Można przy tym skorzystać ze wsparcia specjalisty, który może doradzić zrobienie potrzebnych testów. Jednak najważniejsze jest poznanie i zrozumienie różnych dostępnych opcji, ich potencjalnych korzyści, ale również ryzyka. Stanowi to klucz do zdrowej i bezpiecznej ciąży.

Materiał promocyjny.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły