Dzięki ogromnemu rozwojowi medycyny ludzie są w stanie przeciwdziałać wielu śmiertelnym chorobom. Jednym z cennych narzędzi są właśnie testy DNA. Choć większość osób kojarzy je z testów na ojcostwo, to zdecydowanie nie jedyna rzecz, do której się przydają. Nowoczesna technologia pozwala wykryć choroby genetyczne i predyspozycje do nich, zanim te jeszcze powstaną. Jaka jest cena badań genetycznych? Dowiedz się i zainwestuj w swoje długie, zdrowe życie!

Badania genetyczne przed ciążą – cena

Obciążenia genetyczne są przekazywane z rodzica na dziecko. Co prawda mutacje wewnątrz genów mogą też zachodzić niezależnie od dziedziczenia, jednakże bez wątpienia istnieje silne połączenie pomiędzy DNA matki i ojca a dziecka. Więcej na ten temat dowiesz się między innymi tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_genetyczne.

Jeśli planujesz z partnerem dziecko, warto wykonać wstępne testy DNA. Ile kosztują takie badania genetyczne i kiedy dokładnie należy je wykonać? Jeżeli chcesz uchronić swoje dziecko przed niebezpiecznymi chorobami, wykonaj tzw. Carrier Genetic Test. 

Cena badań genetycznych przed ciążą tego typu wynosi od 3 do nawet 9 tysięcy złotych. Możesz też pokusić się o tańsze testy kariotypów. Takie badania dla przyszłych mam kosztują około 500–2000 zł. 

Warto też wykonać test DNA w trakcie trwania ciąży. Taki nieinwazyjne badanie pozwala skutecznie wykryć wady wrodzone u płodu. Analiza krwi przyszłej mamy pozwala wykryć zaburzenia chromosomów i ich uszkodzeń u dziecka. W ten sposób możesz precyzyjnie określić ryzyko poronienia, niskiej masy urodzeniowej dziecka, stanu przedrzucawkowego i IUGR. Cena badań genetycznych SANCO dla przyszłych mam wynosi około 2000–2500 zł, a wyników możesz spodziewać się już po 5 dniach.

Zobacz też:
Ile się czeka na posiew moczu? Interpretacja wyników posiewu

Badania genetyczne na raka – cena

Nowotworowe badania genetyczne na raka to zdecydowanie najczęściej wykonywany typ testów DNA. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala wykryć predyspozycje do raka, jeszcze zanim w organizmie pojawią się pierwsze zmiany nowotworowe. Cena badania genetycznego na raka zaczyna się od około 100–200 zł. Natomiast górna granica cenowa takich testów jest nieokreślona i może osiągać wiele tysięcy złotych.

Badania genetyczne dla par – cena

Przyszli rodzice z pewnością powinni poddać się wyżej wymienionemu badaniu CGT. To jednak nie jedyny test DNA, z którego mogą skorzystać pary. Warto też zainwestować w badanie genetyczne na niepłodność. Pozwalają sprecyzować, czy jedno z was ma problemy na takim tle. 

Wyniki pomogą też ustalić tego przyczyny i rozpocząć adekwatne leczenie. Jaka jest cena badania genetycznego dla par na bezpłodność? Koszt badania jednej osoby wynosi od około 300 do nawet 2000 zł. Dokładna cena zależy od konkretnych testów oraz gabinetu, który je wykonuje.

Inne badania genetyczne

Jak widzisz, testy DNA pozwalają wykryć nie tylko nowotwory lub ojcostwo. Do innych często wykonywanych badań genetycznych należą także:

  • testy na nietolerancje pokarmowe na bazie predyspozycji genetycznych;
  • badania nutrigenetyczne, które pozwalają ułożyć dietę zgodną z twoim DNA;
  • badania genetyczne po poronieniu – niezawodny sposób na ustalenie jego przyczyny oraz wykrycie płci nienarodzonego dziecka.
Zobacz też:
Co wspólnego mają cholesterol i wątroba?

Interesuje cię jeden z tych testów? Co prawda ceny badań genetycznych nie są niskie i nie każdy może pozwolić sobie na ich wykonanie. Dla osób, które szukają środków na badania genetyczne, polecamy korzystne pożyczki na raty na pozyczkaportal.pl. W wielu przypadkach takie testy są bezcenne i pomagają uratować zdrowie lub nawet życie. Działaj więc – zanim będzie za późno.
Ceny badań genetycznych raczej nie należą do małych. Pamiętaj jednak, że to inwestycja w twoje życie i zdrowie. W wielu przypadkach takie testy pomagają uchronić cię przed groźnym nowotworem, zwalczyć bezpłodność lub skuteczniej zadbać o jeszcze nienarodzone dziecko. Skorzystaj ze sposobów na szybką gotówkę i wykonaj badania genetyczne już teraz. W ten sposób unikniesz potencjalnie ogromnych kosztów leczenia w przyszłości.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły