Chcesz przeprowadzić badanie na ojcostwo, by potwierdzić lub wykluczyć biologiczne ojcostwo? Interesuje Cię anonimowe przeprowadzenie testu? A może chcesz podjąć się tego samodzielnie, ale potrzebujesz małego instruktażu? W niniejszym artykule przygotowaliśmy niezbędne informacje. Pamiętaj, że zastosowanie odpowiednich narzędzi oraz prawidłowe przeprowadzenie badania pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć biologiczne ojcostwo. Jeśli zamawiasz badanie wysyłkowe, koniecznie zwróć uwagę na firmę, od której kupujesz narzędzia potrzebne do przeprowadzenia testu. Warto korzystać ze sprawdzonych usług, by mieć pewność, że wynik badania będzie jak najbardziej rzetelny.

Badanie na ojcostwo z wymazu i mikrośladu

Dziś wiele firm oferuje badanie na ojcostwo z wymazu i mikrośladu, które jest zupełnie anonimowe. Te testy na ojcostwo można zamówić i przeprowadzić samodzielnie w domowych zaciszu. Test DNA z wymazu i mikrośladu nie wymaga rejestracji danych personalnych osób, od których pobierzemy materiał biologiczny. Pamiętaj, by wybrać sprawdzoną firmę zajmującą się przeprowadzaniem badań DNA. Prawidłowo przeprowadzone badanie na ojcostwo z wymazu i mikrośladu pozwala jednoznacznie potwierdzić lub w stu procentach wykluczyć biologiczne ojcostwo. A zatem badania przeprowadzane samodzielnie również mogą być rzetelne! Wystarczy zamówić interesujący nas pakiet, postępować zgodnie z instrukcją i odesłać pobrane próbki do laboratorium. Chociaż niektórzy uważają, że badanie ojcostwa nie jest najlepszym pomysłem, bo testy dna mogą doprowadzić do rozpadu związku, wielu mężczyzn ma możliwości w sprawie tego, czy rzeczywiście dziecko jest ich. Zamiast więc zgadzać się na rolę domniemanego ojca lepiej potwierdzić wszystko, a w razie potrzeby podważyć akt urodzenia dziecka. 

Zobacz też:
Cholesterol nie-HDL – dobry czy zły? Jakie są jego normy?

Badanie DNA – test dna na ojcostwo

Popularnym badaniem DNA jest test na ojcostwo realizowany tak zwaną metodą PCR. W badaniu tym stosuje się 24 markery genetyczne STR. Zainteresowany samodzielnie pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka. Natomiast od dziecka najczęściej pobiera się mikroślady. Do mikrośladów zalicza się materiał biologiczny, który znajdziemy na szczoteczce do zębów, używanej chusteczce higienicznej, smoczku czy gumach do żucia. Przyjmowane są także mikroślady pobrane z niedopałków papierosa, pasków od glukometru, z obciętych paznokci czy używanych plastrów.

W rozbudowanym pakiecie pozwalającym przeprowadzić samodzielnie test DNA zainteresowany otrzymuje zestaw do pobierania wymazów i mikrośladów. Cena pakietu obejmuje oczywiście obsługę kurierską lub przesyłkę pocztową. Za pośrednictwem poczty lub kuriera materiały genetyczne przesyła się do wskazanego laboratorium. W cenę wchodzi także rzetelna analiza próbek i dokument z wynikiem badania, który klient otrzymuje w formie elektronicznej i papierowej, jeśli wykaże zainteresowanie również papierowym dokumentem.

Nowoczesne testy na ojcostwo mogą zostać przeprowadzone całkowicie anonimowo, jeśli taka jest wola zainteresowanego. Do przeprowadzenia analizy w laboratorium nie jest potrzebny ani akt urodzenia, ani dokument tożsamości matki. Dzięki temu, że podanie danych personalnych nie jest obowiązkowe, każdy może na zasadach określonych rozwiać swoje wątpliwości, co może oznaczać nie tylko wykluczenie ojcostwa, ale też uzyskanie pewności, kto jest ojcem dziecka. Ma to znaczenie zarówno w codziennym życiu, jak i przy postępowaniu sądowym. 

Zobacz też:
Ile czeka się na wyniki krwi? Morfologia i inne badania krwi

Czy można samodzielnie wykonać badania dna i zrobić test na ojcostwo?

Tak – wystarczy kupić pakiet z odpowiednimi narzędziami, które pozwalają na pobranie materiału biologicznego. Odpowiednio zamknięty materiał DNA przesyła się do wskazanego laboratorium, gdzie specjaliści przeprowadzają badanie. Następnie klient otrzymuje wynik badania on-line lub w formie papierowej pocztą. Do każdego zamówienia dostarcza się instrukcję, która w jasny sposób pokazuje, jak pobrać próbkę DNA. Samo pobieranie materiału biologicznego nie jest trudne. Z reguły wystarczy włożyć patyczek do ust i „powycierać” nim wewnętrzną część policzka. Ustalenie ojcostwa nigdy nie było tak łatwe! Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw, pobrać materiał biologiczny i odesłać go do laboratorium. Czas wykonania badania to z reguły 5 dni roboczych od dnia, w którym materiał genetyczny został dostarczony do placówki. Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem badania DNA, nie zwlekaj i już teraz zweryfikuj, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka, jeśli masz wątpliwości. Można to zrobić w instytucie genetyki sądowej na podstawie próbek mikrośladowych, co jest naprawdę proste i może okazać się potrzebne nawet w najmniej oczekiwanym momencie.

Zobacz także:

Zobacz też:
Ile się czeka na wynik TSH? Normy hormonu we krwi

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły