Kiedy warto wykonać badanie CLARA?

Przesiewowe badanie genetyczne CLARA mogą wykonać wszyscy rodzice już na etapie planowania ciąży. Jest jednak szczególnie zalecane, jeśli w rodzinie przyszłej matki lub ojca występowały choroby o podłożu genetycznym. To także test dedykowany parom, które podchodzą do procedury zapłodnienia pozaustrojowego i przed in vitro chcą poznać ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u swojego dziecka. Warto pamiętać, że czynniki genetyczne mogą znacząco wpływać również na niepłodność, zarówno męską, jak i żeńską. Wiedza o tym, co odziedziczyliśmy w genach to dostęp do opcji spersonalizowanej terapii, którą opracuje zespół specjalistów kliniki in vitro INVICTA.

Warto pamiętać, że im wcześniej partnerzy zaczną przygotowywać się do ciąży i zaplanują kolejne etapy oczekiwania na potomka, tym większy wpływ mają na urodzenie zdrowego dziecka. Nawet jeśli wynik badania genetycznego będzie pozytywny. CLARA jest więc testem dedykowanym wszystkim świadomym parom. Pozwala określić czy któryś z przyszłych rodziców jest nosicielem mutacji DNA. Niektóre z nich są w stanie wywołać zagrażające życiu choroby czy trwałą niepełnosprawność.

Postępowanie przy pozytywnym wyniku

Pozytywny wynik nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Otwiera przed specjalistami możliwości dopasowania terapii do konkretnych potrzeb przyszłych rodziców, którzy zostają objęci kompleksową opieką i wsparciem psychologicznym. Przy wyniku pozytywnym para może skorzystać dodatkowo z genetycznego badania zarodków PGT-M. Procedura umożliwia wybór nieobciążonego genetycznie zarodka do transferu. W ten sposób rodzice są w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a nawet je wykluczyć. 

Zobacz też:
Jak wykonać badanie na ojcostwo?

Więcej informacji dostępnych na stronie: 

https://www.klinikainvicta.pl/diagnostyka-preimplantacyjna-pgt-pgt-a/pgt-m-diagnostyka-chorob-jednogenowych/.

Jaki panel CLARA wybrać?

Klinika INVICTA udostępnia swoim pacjentom dwa rodzaje badań przesiewowych CLARA.

  • CLARA universal pozwala określić 3 najczęściej występujące choroby genetyczne, które są charakterystyczne dla danej grupy etnicznej. Są to: mukowiscydoza, zespół łamliwego chromosomu X, a także rdzeniowy zanik mięśni.
  • CLARA optima jest badaniem, które wykrywa aż 11 najlepiej poznanych chorób genetycznych, które występują w populacji środkowo-europejskiej. To panel szczególnie dedykowany parom narodowości polskiej. Optima pozwala określić ryzyko chorób, odznaczających się wysoką śmiertelnością już w okresie prenatalnym lub zaraz po narodzinach dziecka.

Więcej informacji dostępnych na stronie:

https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/badania-genetyczne-w-nieplodnosci/clara-panel-nosicielstwa-chorob-genetycznych/

Jak wygląda genetyczne badanie przesiewowe?

Do wykonania badania CLARA wystarczy próbka krwi. Jeśli przyszli rodzice nie mają możliwości stawić się w placówce, mogą skorzystać z opcji samodzielnego pobrania w domu i przesłania na wskazany adres próbki śliny. Po dostarczanie materiału do laboratorium izolowane jest z niego DNA. Wynik w języku polskim dostępny jest już po 2 tygodniach.

Zobacz także: